Aktualności

Pielgrzymka do Rzymu

Kapelan Okręgu Bydgoskiego ks. Karol Glesmer proponuje wyjazd do Stolicy Apostolskiej. Program w załączeniu. Zainteresowani mogą się skontaktować z kapelanem: karol88@interia.pl lub telefonicznie pod numerem 602 797 199.

Samolotowa pielgrzymka do Rzymu - 5 dni - Ks. Karol Glesmer 26.05 - 30.05.2020-1


Barbórka w Piechcinie

Poniżej link do relacji ze strzelania barbórkowego w Piechcinie:

https://www.facebook.com/pg/Piechci%C5%84skie-Bractwo-Kurkowe-618569321607368/photos/?tab=album&album_id=1691767240954232&__tn__=-UC-R


Podziękowania od Króla Okręgu

Szanowni Bracia i Siostry kurkowe,

Uczestnicy Balu Kurkowego Okręgu Bydgoskiego

Na wstępie pragnę podziękować Tomaszowi Rogackiemu, Kazimierzowi Wilczyńskiemu, Marzenie Sobocińskiej, Robertowi Fałkowi, Piotrowi Frątczakowi, Zbigniewowi Madejowi za pomoc w przygotowaniu nagród na strzelanie charytatywne podczas balu w dniu 23 listopada br. Dziękuję również Romualdowi Adamskiemu za przygotowanie strzelania.

Osobne podziękowania kieruję do króla, mistrza oraz wszystkich rycerzy za wkład w przygotowanie balu (zespół, tort, beczka).

Wyrazy wdzięczności i uznania składam gospodarzom sypniewskiego pałacu, którzy ugościli nas na medal.

Już dzisiaj zapraszam w imieniu przyszłego króla okręgu na cudowne spotkanie braci kurkowej i ich przyjaciół na balu A.D. 2020.

Z brackim pozdrowieniem

Król Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP

Roman Jabłoński


Kolejny bon charytatywny dla Zuzi

Bractwa kurkowe Okręgu Bydgoskiego są już po tegorocznym balu organizowanym tradycyjnie w siedzibie Okręgu – w pałacu w Sypniewie. W tym roku odbył się on 23 listopada.

Każdy bal jest połączony z akcją charytatywną (strzelanie oraz licytacja), z której dochód przeznaczany jest na cel określony przez króla okręgu. Aktualny król okręgu Roman Jabłoński, przy akceptacji ze strony króla żniwnego Zbigniewa Madeja i mistrza okręgu Mariusza Tamborskiego, postanowił przeznaczyć dochód z tej akcji na leczenie i rehabilitację 5-letniej Zuzanny Mrówczyńskiej (jest to drugi bon od bractw dla Zuzi).

Uroczyste przekazanie bonu charytatywnego na kwotę 5 810 zł miało miejsce w dniu 20 grudnia, podczas opłatkowego spotkania braci w restauracji Tawerna w Nakle nad Notecią. W minionym roku Zuzia była obecna na uroczystości wraz z rodzicami. Tym razem był tylko jej ojciec, ponieważ Zuzia się rozchorowała.

Wśród przybyłych gości był również prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Krzysztof Larski. Jego żona Danuta przekazała na ręce ojca Zuzi namalowany przez nią obraz przedstawiający anioła, który ma nad nią czuwać.

brat Tomasz Rogacki

 


Życzenia świąteczne

Kochani!

Wiemy, że intensywne przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia w Waszych domach wielkimi krokami zbliżają się do momentu kulminacyjnego, dlatego już dziś życzymy Wam, abyście dni świąteczne przeznaczyli na odpoczynek w gronie Najbliższych. Cieszcie się każdą wspólną chwilą!

kartki Joasia


Bal Kurkowy Okręgu Bydgoskiego za nami

Bal Kurkowy Okręgu Bydgoskiego jest podsumowaniem całorocznego strzelania. W tym roku stało się to dokładnie 23 listopada, w dzień św. Klemensa I – papieża i męczennika.

Tego dnia siostry i bracia kurkowi oraz ich goście zjechali do siedziby okręgu, która mieści się w pałacu brata Romualda Adamskiego w Sypniewie. Po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu brackiego głos zabrał prezes Okręgu, a zarazem prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP Krzysztof Larski. Udekorował ryngrafem króla okręgu AD 2018 Tomasza Rogackiego, po czym laury spłynęły na obecnego króla okręgu Romana Jabłońskiego – od prezesa okręgu, przedstawicieli bractw z Sępólna Kr. i Więcborka. W dalszej części zostali uhonorowani rycerze króla okręgu – Mirosław Chudzik i Arkadiusz Giese (nieobecny), król żniwny okręgu Zbigniew Madej wraz z rycerzami Magdaleną Chudzik i Januszem Sobiechowskim, mistrz okręgu Mariusz Tamborski wraz z Piotrem Frątczakiem i Andrzejem Borowiakiem. Wreszcie przyszła pora na podanie wyników tegorocznego Grand Prix. I miejsce zajął Piechcin, II Sępólno Kr., III Nakło nad Notecią.

Oficjalną część zakończyło wyprowadzenie sztandaru i wzniesienie szampanem toastu na cześć króla. W tym momencie na scenę wkroczył zespół KuszBand, który wszechstronnym repertuarem muzycznym, zapewnił gościom wspaniałą zabawę do samego rana.

Tradycyjnie już podczas balu przeprowadzono charytatywne strzelanie oraz licytację – tym razem był to obraz namalowany przez Danutę Larską. Zgodnie z wolą królów ustalono, że zebrana kwota zostanie przeznaczona na ratowanie zdrowia dziecka z terenu gminy Nakło nad Notecią, co nastąpi w dniu 20 grudnia. Ale o tym napiszemy w oddzielnej relacji.

brat Tomasz Rogacki


Siostry i Bracia Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP

Po Waszych wstępnych deklaracjach odnośnie udziału w pielgrzymce na Jasną Górę do Częstochowy, Kapelan Okręgu ks. Karol Glesmer przygotował cały wyjazd od strony logistycznej.

Okazało się, że na około dwustu członków ruchu bractw kurkowych w Okręgu zgłosiło się siedem osób, co spowodowało naszą rezygnację z organizacji przejazdu do Częstochowy. Podziękowałem naszemu Kapelanowi za zaangażowanie i prosiłem o odwołanie zarezerwowanego autokaru. Niemniej wszyscy, którzy pojawią się w Częstochowie w dniach 24 i 25 października, będą oczekiwani na miejscu przez naszego Kapelana.

W sprawie noclegów wstępnie zarezerwowanych proszę się zgłaszać bezpośrednio do Kapelana Okręgu ks. Karola Glesmera, który gwarantuje brackim uczestnikom pielgrzymki miejsca noclegowe w Częstochowie.

W związku z ta sytuacją powinniśmy się poważnie zastanowić nad dalszymi pracami i przygotowaniami do wiosennej pielgrzymki naszego okręgu do Rzymu i na Monte Casino.

                                                                                                Prezes Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP

                                                                                                                 Krzysztof Wojciech Larski

Kcynia 14.10.2019r


Cała sala zaśpiewa z nami!

Już 23 listopada 2019 r. doroczny bal członków Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, podczas którego zostaną wręczone medale za zdobycie tytułów okręgowych. Oprócz tego podsumujemy 4. edycję Grand Prix OB i wręczymy nagrody zwycięzcom. Szczegóły w zaproszeniu.

Skan_20191014 Skan_20191014 (2)


Król Żniwny jest z Sępólna Krajeńskiego, Mistrz z Nakła nad Notecią, a Mistrz Drużynowy z Solca Kujawskiego!

Strzelnica bracka w Przyłubiu przetestowana

28 września 2019 r. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Solcu Kujawskim po raz pierwszy podejmowało podczas zawodów Gości na nowo wybudowanej strzelnicy w Przyłubiu. Rywalizowano o najważniejsze trofea w Okręgu Bydgoskim ZKBS RP: Łańcuchy Króla Żniwnego i Mistrza oraz pierwszy raz w historii o tytuł Drużynowego Mistrza Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, który zdobyli gospodarze.

 DSC_1572

Na zaproszenie członków Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim do uczestnictwa w zawodach z okazji inauguracji użytkowania strzelnicy bractwa zlokalizowanej w m. Przyłubie odpowiedzieli strzelcy z Gołańczy, Grudziądza, Kościerzyny, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Torunia, Wejherowa, Kcyni, Nakła nad Notecią, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Więcborka i Żnina.

Na dziesięciu stanowiskach rywalizowano aż w czterech konkurencjach okręgowych i pięciu organizatora. Zawody przebiegły bezpiecznie i mimo drobnych niedociągnięć, organizatorzy są zadowoleni. – Cieszy nas frekwencja nie tylko członków naszego okręgu, ale również sąsiednich – Pomorskiego i Poznańskiego. Bardzo dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom zawodów i bezpieczną zabawę. Szczególne podziękowania kieruję w stronę Wojtka Sokoła, który pełnił funkcję prowadzącego strzelanie. Dziękuję również członkom bractwa za zaangażowanie w przygotowanie tego wydarzenia. Był to dla nas test przed czerwcowym uroczystym otwarciem strzelnicy – wiemy, co jeszcze możemy udoskonalić, aby wypadło ono jak najlepiej – powiedział brat Robert Fałek, Wiceprezes KBS Solec Kujawski.

Pracy przed zawodami było sporo, jednak kurkom z Solca Kujawskiego wysiłek się opłacił, gdyż opinie o organizacji imprezy, jak i samym obiekcie były bardzo pozytywne. – Nie ma co ukrywać – widać ogrom pracy włożonej w przygotowanie infrastruktury na strzelnicy. Obiektu naprawdę można pozazdrościć. Począwszy od kwestii bezpieczeństwa, punktu kontroli broni, przez wykonanie stanowisk i miejsc dla publiczności. Dbałość o szczegóły, smaczny bufet, a przede wszystkim świetna atmosfera to wyróżniki soleckiego bractwa. Gratuluję tak fantastycznej imprezy, w której udział wzięli nie tylko członkowie bractw, ale także sympatycy z innych organizacji strzeleckich i przedstawiciele lokalnego samorządu – pochwalił brat Roman Jabłoński, aktualny Król Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.

Istotnie – brama strzelnicy była otwarta dla wszystkich, a obsługa sekretariatu zawodów miała tzw. pełne ręce roboty, ponieważ konkurencje przyciągnęły Gości, którzy przejechali nawet 200 km, aby wziąć udział w rywalizacji. Z drugiej strony tym najlepszym nie ma się co dziwić, bo pierwsze tarcze na obiekcie można zdobyć tylko raz.

Główną nagrodę - Tarczę Inauguracyjną - wystrzelał brat Krzysztof Tyda ze Starogardu Gdańskiego, który podzielił się wrażeniami: – Jestem bardzo zadowolony ze zdobycia na nowo otwartej strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim najważniejszej tarczy zawodów. To piękne trofeum ma niesamowitą wartość historyczną i cieszę się, że wygrałem je w bractwie, którego członków lubię i szanuję. Mam nadzieję powtórzyć sukces podczas oficjalnego otwarcia i obchodów XX-lecie Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. Brat Krzysztof podgrzał nieco atmosferę na stanowiskach, uzyskując dość szybko maksymalną ilość punktów w Tarczy Urodzinowej braci Bartłomiejów. – To nie było zamierzone – dodał.

DSC_1363

Sukcesu nie planował również brat Zbigniew Madej z Sępólna Krajeńskiego, aktualny Król Zjednoczenia ZKBS RP, który wygrał  strzelanie o tytuł Króla Żniwnego Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. – Jadąc do członków KBS Solec Kujawski nie nastawiałem się na zwycięstwo w żadnej konkurencji. Cieszę się, że wygrałem akurat w tej, ponieważ celując tarczę miałem uczucie, że walczę o łańcuch pierwszy raz w życiu. – wyjaśnił. Warto w tym miejscu przypomnieć, że brat Zbigniew był inicjatorem wykonania Łańcucha Króla Żniwnego Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, czego dokonano w 2015 r. kiedy on sam nosił tę godność. Jest to zatem drugi raz, kiedy ten członek KBS Sępólno Krajeńskie nosi łańcuch żniwny, ale pierwszy raz, kiedy starał się o to trofeum. – Nie ukrywam, że pojawiła się taka myśl, który symbol godności królewskiej mam teraz nosić, bo obu na raz nie dam rady, ale przeważyła hierarchiczność i  nadal będę występował przede wszystkim jako Król Zjednoczenia – wyjaśnił brat Zbigniew w rozmowie po zawodach.

 DSC_1529

Rywalizacja we wszystkich konkurencjach okręgowych była naprawdę zacięta. W strzelaniu o godność Króla Żniwnego, Mistrza i Drużynowego Mistrza Okręgu zwycięzcy nie byli znani do samego końca, a o wynikach decydowały milimetry!

Łańcuch Mistrza po trzech latach obecności w soleckim bractwie najlepszą, ale nie jedyną dwudziestką w tej konkurencji, zdobył brat Mariusz Tamborski z Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego. Łańcuch Króla Żniwnego również najlepszą, ale nie jedyną dwudziestką, zdobył brat Zbigniew Madej z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim. Pierwszy raz w historii Okręgu Bydgoskiego przeprowadzono konkurencję Mistrz Drużynowy, której finał był naprawdę emocjonujący, ale bez cienia wątpliwości wygrała go ekipa z Solca Kujawskiego: - Drużynowy Mistrz Okręgu to konkurencja, którą w tym roku rozegraliśmy pierwszy raz. I bardzo mnie cieszy, że po pierwsze odbyła się na naszej strzelnicy, a po drugie, że właśnie my ją wygraliśmy. Z historycznego sukcesu naszej drużyny cieszą się wszyscy członkowie bractwa. Mam nadzieję, że dzięki obiektowi, na którym możemy wreszcie bezpiecznie trenować, nasze umiejętności będą jeszcze lepsze, co przełoży się na ilość zdobywanych nagród – podsumował sukces brat Robert Fałek.

Zwycięzców zawodów okręgowych dekorował brat Krzysztof Larski, Prezes Zjednoczenia KBS RP.

DSC_1538

Nie mamy wątpliwości również co do tego, że 13 czerwca 2020 r. do Solca Kujawskiego na uroczyste otwarcie strzelnicy i XX-lecie Okręgu Bydgoskiego przyjedzie brać strzelecka z całej Polski. Serdecznie zapraszamy!

 DSC_1542

WYNIKI POSZCZEGÓLNYCH KONKURENCJI:

KRÓL ŻNIWNY OKRĘGU BYDGOSKIEGO ZKBS RP

I m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Janusz Sobiechowski (Sępólno Krajeńskie)

MISTRZ OKRĘGU BYDGOSKIEGO ZKBS RP

I m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Piotr Frątczak (Piechcin)

III m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

DRUŻYNOWY MISTRZ OKRĘGU BYDGOSKIEGO ZKBS RP

I m-ce KBS Solec Kujawski (Robert Fałek, Bartłomiej Gapski, Jarosław Gronowski)

II m-ce KBS Sępólno Krajeńskie (Krzysztof Bodziński, Zbigniew Madej, Antoni Stormowski)

III m-ce PBK w Piechcinie (Andrzej Borowiak, Piotr Frątczak, Patryk Pijarowski)

TARCZA INAUGURACYJNA

I m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

II m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

III m-ce brat Adam Łabuda (Kościerzyna)

TARCZA 336. ROCZNICY GLORII WIEDEŃSKIEJ

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

III m-ce brat Przemysław Chudzik (Kcynia)

TARCZA URODZINOWA BRACI BARTŁOMIEJÓW

I m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

II m-ce brat Adam Łabuda (Kościerzyna)

III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

TARCZA BUFETOWA

I m-ce brat Zbigniew Lemiech (Wejherowo)

II m-ce brat Patryk Pijarowski (Piechcin)

III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

KUR

I m-ce brat Paweł Konwiński (Solec Kujawski)

II m-ce brat Bartłomiej Gapski (Solec Kujawski)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

Wszystkim uczestnikom zawodów gratulujemy świetnych wyników!

Małgorzata Siemianowska

Aby obejrzeć fotorelację, wystarczy kliknąć w link.

Fot. Małgorzata Siemianowska, Gabriela Siemianowska i Andrzej Borowiak


Ostatnie dwie kolejki Grand Prix (Żnin i Kcynia) i zawody "O Srebrną Jaszczurkę" (Toruń)

Na bogato zapowiada się pierwszy weekend na strzelnicach w regionie.

Bractwo Strzeleckie ze Żnina zaprasza w najbliższą sobotę na zawody oraz IX kolejkę Grand Prix Okręgu Bydgoskiego, które odbędą się na strzelnicy Piechcińskiego Bractwa Kurkowego w Piechcinie.

W niedzielę zaś ostatnia kolejka Grand Prix i strzelanie Jesienne, które organizuje Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kcyni oraz w Okręgu Pomorskim jubileuszowe strzelanie "O Srebrną Jaszczurkę" w Toruniu.

Szczegóły w załącznikach. Zapraszamy do udziału!

Zaproszenie BS Żnin 5.10.19Kcynia Jesienne 2019-1

jaszczurka-2019-1


Strzelanie Papieskie i o tytuł Króla Żniwnego KBS Sępólno Krajeńskie

Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Sępólna Krajeńskiego zapraszają w najbliższą niedzielę na Strzelanie Papieskie. Szczegóły w załączniku._2019_Król Żniwny_Zaproszenie_00_2019


Drużynowy Puchar Pałuk pojechał do Solca Kujawskiego

14 września 2019 r. strzelcy z Grudziądza, Torunia, Kcyni, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Więcborka i Żnina odpowiedzieli na zaproszenie Piechcińskiego Bractw Kurkowego w Piechcinie i wzięli udział w Drużynowym Pucharze Pałuk.

Główną nagrodę wygrali członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim, pokonując następną drużynę – z Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego – tylko jednym punktem! W innych konkurencjach rywalizacja również była zacięta, co podczas dekoracji podkreślił p. Michał Pęziak, Burmistrz Barcina.

DSC_1432 DSC_1446

Organizacja imprezy (jak zwykle) na wysokim poziomie – zawody przebiegły sprawnie, bezpiecznie i w radosnej atmosferze. Przepiękne kryształowe nagrody i drewniane, rzeźbione tarcze pojechały do różnych celestatów naszego okręgu. A każdy, kto stawał na podium, otrzymał album o walorach regionu.

- Bardzo dziękuję zarówno sołtys Piechcina Pani Annie Popielarz-Olszak i Burmistrzowi Barcina Panu Michałowi Pęziakowi za wsparcie naszej inicjatywy, jak i wszystkim uczestnikom zawodów za to, że bawiliśmy się zgodnie i bezpiecznie. Cieszę się, że prawie wszyscy przedstawiciele bractw zabierają do domu pamiątkę w postaci trofeów – podsumował brat Piotr Frątczak, Starszy stowarzyszenia.

Za rok na jesieni bractwo będzie obchodziło XXX-lecie działalności, a zawody o Drużynowy Puchar Pałuk ma zamiar przeprowadzić z należną pompą. Nie może Was zabraknąć!

Przedstawiamy wyniki zmagań strzeleckich:

DRUŻYNOWY PUCHAR PAŁUK:

I m-ce Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Solcu Kujawskim

(w składzie: siostra Małgorzata Siemianowska, brat Robert Fałek i brat Jarosław Gronowski)

II m-ce Nakielskie Bractwo Kurkowe pw. św. Jerzego

(w składzie: siostra Marzena Sobocińska, brat Roman Jabłoński, brat Mariusz Tamborski)

III m-ce Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kcyni

(w składzie: siostra Magdalena Chudzik, brat Eugeniusz Chudzik, brat Tomasz Wojciechowski)

TARCZA BURMISTRZA BARCINA:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

TARCZA BRACKA (karabin CP):

I m-ce brat Bogusław Nowak (Piechcin)

II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Mariusz Węclewski (Piechcin)

TARCZA PAŁUCKA:

I m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Józef Jarosz (Toruń)

III m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

TARCZA BUFETOWA:

I m-ce brat Bogusław Nowak (Piechcin)

II m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

PISTOLET SPORTOWY:

I m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

II m-ce brat Grzegorz Zych (Piechcin)

III m-ce brat Józef Jarosz (Toruń)

ŁUK KLASYCZNY:

I m-ce brat Waldemar Nowak (Piechcin)

II m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

KUR:

I m-ce brat Mariusz Węclewski (Piechcin)

II m-ce brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

Wszystkie zdjęcia znajdują się na dysku - wystarczy kliknąć w link.

Fot. Małgorzata Siemianowska, Andrzej Borowiak


Król Żniwny, Mistrz, Mistrz Drużynowy, Grand Prix Okręgu Bydgoskiego i Inauguracja strzelnicy w Solcu Kujawskim

28 września 2019 r. Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Solcu Kujawskim organizuje pierwsze w historii zawody na nowo wybudowanej strzelnicy. Wśród konkurencji odbędą się aż 3 o tytuły okręgoweZaproszenie KBS Solec Kujawski-1 oraz VIII kolejka Grand Prix.

Więcej informacji w załączniku.


Intronizacja Króla w Czarnem

Bractwo z Czarnego zaprasza w najbliższą sobotę na turniej strzelecki połączony z intronizacją Króla Kurkowego AD 2019. Szczegóły w załączniku.

zaproszenie 2019 Intronizacja - BRACTWO KURKOWE


Pielgrzymka na Jasną Górę
Kapelan i Zarząd Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP organizują Pielgrzymkę do Częstochowy.
Termin: 24 - 25 października 2019
Autokar pojedzie z Mroczy (wsiadają z Sępólna i Więcborka) przez Nakło n. Not (wsiada Łobżenica), Kcynię, Szubin (wsiada Żnin i Piechcin), Solec Kujawski do Częstochowy. Ok. godz. 10.00 powinniśmy ruszyć z Solca. Powrót w piątek 25 października, wyjazd z Częstochowy ok. godz. 10.00.
Koszt: dla osób, które pojadą autokarem i będą nocować - 130 zł/ os. Sam nocleg (jeśli dojadą własnym transportem - 30 zł/ os.
Na Jasną Górę przyjedziemy ok. godz. 15.00. Po zakwaterowaniu, o godz. 16.00 - powitanie pielgrzymów i Droga Krzyżowa (uczestniczą poczty sztandarowe), o godz. 19.45 - Msza św. przed Cudownym obrazem. Bractwo Kurkowe - czytanie, Psalm, Alleluja oraz poczty sztandarowe w kaplicy. O godz. 21.00 - Apel jasnogórski. Po Apelu w kaplicy będzie nocne czuwanie a o północy Msza św. (według woli każdego z uczestników).
25.10 - godz. 5.30 - Godzinki do NMP, godz. 6.00 - Msza św.
Odnośnie do wpłat ustaliliśmy, że w poszczególnych bractwach zajmą się tym skarbnicy.
Bardzo proszę, jeśli to możliwe opowiedzieć się do końca września a ostateczny termin wpłat to 10 października.
Prosimy, aby każde bractwo wyznaczyło jedną osobę odpowiedzialną do kontaktu. Informacje można podawać do ks. Kapelana lub siostry Małgorzaty.

Drużynowy Puchar Pałuk już w tę sobotę!

14 września Piechcińskie Bractwo Kurkowe zaprasza na tradycyjny Puchar Pałuk. Szczegóły w zaproszeniu:

Zaproszenie na strzelanie o Puchar Pałuk - 14 wrzesień 2019r.


Strzelanie Żniwne i GP w Nakle nad Notecią

Nakielskie Bractwo Kurkowe pw. św. Jerzego w Nakle nad Notecią serdecznie zaprasza na strzelanie o tytuł Króla Żniwnego nakielskiego bractwa i Grand Prix Okręgu Bydgoskiego
8 września 2019 roku, strzelnica w Paterku

Program:

Godz. 11.00 – msza św. w kościele w Paterku (uprasza się bractwa o przybycie ze sztandarami)

Godz. 12.00 – strzelnica w Paterku: przywitanie Gości, przygotowanie do strzelania

Godz. 13.00 – turniej strzelecki

Tarcza królewska żniwna – strzelają członkowie NBK

Tarcze ogólnodostępne:

Tarcza Historyczna nr 46, tarcza dożynkowa charytatywna, tarcza bracka, tarcza bufetowa

Tarcza dla pań niezrzeszonych z atrakcyjnymi nagrodami i bez opłaty (uprasza się braci o przybycie z małżonkami, partnerkami, tudzież innymi paniami)

Grand Prix Okręgu Bydgoskiego (strzelają bracia zrzeszeni w okręgu)

Pistolet

Kur

NBK


Msza w intencji mundurowych

3 września 2019 r.  w kościele katedralnym pw. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy Kapelan Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP ks. Karol Glesmer odprawił nabożeństwo w intencji Sióstr i Braci z diecezji bydgoskiej.

Msza święta dla członków ruchu brackiego i ich rodzin sprawowana przed Odpustem Matki Boskiej Pięknej Miłości (8 września) stała się już tradycją.

W uroczystości udział wzięli: Zbigniew Madej Król Zjednoczenia ZKBS RP, Krzysztof Larski Prezes Zjednoczenia ZKBS RP oraz delegacje bractw z Gołańczy, Kcyni, Łobżenicy, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego i Więcborka.

Fot. Andrzej Borowiak


Uwaga! Zmiana godziny strzelania w Kcyni!

Z uwagi na lokalne uroczystości obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, zmieniła się godzina rozpoczęcia strzelenia w Kcyni. Początek o 13.30.


KBS Kcynia zaprasza

Członkowie kcyńskiego bractwa zapraszają na strzelanie o tytuł Króla Żniwnego, które odbędzie się w najbliższą niedzielę. Zachęcamy do udziału. Szczegóły w załączniku.

Kcynia Zaproszenie Król Żniwny 2019-1


Zaproszenia do Sąsiadów

Komu mało potyczek strzeleckich na naszych strzelnicach, może skorzystać z zaproszeń przesłanych od bractw Okręgu Pomorskiego ZKBS RP.

W najbliższym czasie zawody odbędą się w:

 • Tczewie 24.08.2019
 • Starogardzie Gdańskim 31.08.2019
 • Skarszewach 29.09.2019  UWAGA! Tego dnia odbędzie się poświęcenie Łańcucha Królewskiego!

Szczegóły w załącznikach: 2019.08.24 Tczew 2019.08.31 Starogard Gdański 2019.09.29 Skarszewy Poświęcenie Łańcucha Królewskiego


Msza w intencji członków okręgu

Tradycyjnie przed odpustem Matki Boskiej Pięknej Miłości w bydgoskiej Farze zostanie odprawiona msza św. w intencji członków bractw kurkowych z diecezji bydgoskiej i ich Rodzin, podczas której w tym roku będziemy dziękowali także za 95. istnienia Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. Po nabożeństwie Kapelan Glesmer zaprasza mundurowych i Rodziny na poczęstunek.

Msza św. odbędzie się 03.09.2019 r. o godz. 18.00. Prosimy o wystawienie pocztów sztandarowych.

 


Więcbork - turniej o Pierścień

Bractwo z Więcborka serdecznie zaprasza w dniu 17.08.2019 r. (sobota) na turniej strzelecki o Pierścień Wzgórza św. Katarzyny. Szczegóły w załączniku: Skan_20190814


Jubileusz i "Cud nad Wisłą"

Bracia z Szubina zapraszają na strzelanie z okazji 20-lecia stowarzyszenia oraz upamiętnienia zwycięstwa nad sowietami. Zawody "Cud nad Wisłą" tradycyjnie 15 sierpnia 2019 r. Szczegóły w załączniku.

img417


Dni Sępólna już 11.08.2019 r.

Siostry i Bracia z Sępólna Krajeńskiego zapraszają nas na doroczny turniej z okazji Dni Sępólna Krajeńskiego. W programie ciekawe konkurencje. Szczegóły w załączniku.

_2019_Dni Sępólna_Puchar Krajny_Zaproszenie


Jubileuszowy pokaz artylerii w Tarnowie Podgórnym

Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowie Podgórnym zapraszają Siostry i Braci z naszego okręgu na X pokaz artylerii brackiej, który odbędzie się w najbliższy weekend. W programie nie tylko kanonada dział armatnich i zawody strzeleckie, ale także pokazy sprzętu wojskowego, grup rekonstrukcyjnych, gry i zabawy dla najmłodszych oraz stoiska wystawiennicze.

Szczegóły w załącznikach:

 POKAZ TARNOWO PODGÓRNE 26 - 27 lipiec 2019 PLAKAT zaproszenie Tarnowo Podg.


Piotr "Gromowładny" Graj intronizowany!

Pierwsza niedziela lipca to w Okręgu Bydgoskim ZKBS RP doroczne święto łobżenickich braci, którzy dzień zaczynają od wspólnego śniadania fundowanego każdorazowo przez ustępującego Króla. Nie inaczej było 7 lipca 2019 r. bracia wraz z żonami zostali ugoszczeni przez Hipolita Wojciechowskiego.

Następnie w kościele pw. św. Trójcy ks. Sławomir Rajek odprawił nabożeństwo, podczas którego uroczyście intronizowano Króla Kurkowego AD 2019 brata Piotra Graja, a ten z kolei pasował swych Rycerzy – Pierwszego, którym został brat Bogdan Pufal i Drugiego, którym został brat Hipolit Wojciechowski.

Uroczysty korowód marszowy, w którym przy akompaniamencie Orkiestry Dętej ze Szkoły Podstawowej im. Komisji Edukacji Narodowej w Łobżenicy, udział wzięli członkowie bractw kurkowych z Gołańczy, Kcyni, Nakła nad Notecią, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego i Żnina na czele z Królem Zjednoczenia KBS RP bratem Zbigniewem Madejem oraz Królem Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP bratem Romanem Jabłońskim, przeszedł ulicami Łobżenicy do Parku Miejskiego, gdzie oddano salwy honorowe za Rzeczpospolitą, Prezydenta, Powstańców Wielkopolskich i nowego Króla.

Stamtąd mundurowi udali się do Ośrodka Wypoczynkowego MALWA w Luchowie, gdzie po obiedzie rozpoczął się turniej strzelecki oraz 5. Kolejka Grand Prix Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. Emocji było co nie miara, a i frekwencja dopisała. – Jestem w bractwie od samego początku, długo również pełnię funkcję strzelmistrza, ale pierwszy raz dane mi było dostąpić tego zaszczytu i zdobyć godność Króla. Bardzo cieszę się, że w mojej intronizacji udział wzięli Przyjaciele nie tylko z naszego okręgu. Mam nadzieję, że wszyscy dobrze się u nas czuli i bawili – podsumował brat Piotr Graj przydomek „Gromowładny”, Król Kurkowy AD 2019 Bractwa Strzeleckiego w Łobżenicy.

Z inicjatywy brata Piotra wszystkich żyjących braci, którzy w przeszłości zdobyli tytuł Króla BS w Łobżenicy, odznaczono Krzyżem Rycerskim do Orderu Zasługi ZKBS RP. Uhonorowano: Grzegorza Wagnera, Tomasza Grochowskiego, Mieczysława Galicę, Stanisława Bolanowskiego, Aleksandra Drożdża, Leszka Glapiaka, Hipolita Wojciechowskiego, Aleksandra Lewczana, Ireneusza Pufala, Bogdana Pufala i Henryka Miesiąca.

 W zmaganiach strzeleckich zwyciężyli:

TARCZA INTRONIZACYJNA

I m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Piotr Grochowski (Łobżenica)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

TARCZA KRÓLEWSKA HIPOLITA WOJCIECHOWSKIEGO

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Aleksander Lewczan (Łobżenica)

TARCZA FUNDATORSKA BRATA ALEKSANDRA LEWCZANA

I m-ce brat Radosław Dróbka (Łobżenica)

II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce Mateusz Kozłowski (niezrzeszony Łobżenica)

TARCZA BUFETOWA

I m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce Mateusz Kozłowski

III m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

KUR

I m-ce brat Zbigniew Wiśniewski (Piechcin)

II m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

III m-ce brat Mariusz Więclewski (Piechcin)

Na szczególne słowa uznania zasłużył Mateusz Kozłowski – kandydat na członka bractwa, który w wyniku pomyłki organizatora i jej następstw, ostatecznie oddał swoją nagrodę zasmuconej wnuczce jednego z braci. Gratuluję szlachetnej postawy!

Zdjęcia z uroczystości są do pobrania tutaj: https://drive.google.com/drive/u/1/folders/1dOcoiQTO1-8etYdoLKveHwYlAKVdjks3

Fot. Małgorzata Siemianowska


Refleksje "około królewskie"

Jest progres! Ale czy to powód do radości?

Okres strzelań królewskich już za nami, choć w Okręgu Bydgoskim Króla Kurkowego nie wyłoniło jeszcze bractwo ze Żnina: – Mamy tylko jedno strzelanie w roku i jest ono organizowane jesienią, stąd zawody o tytuł królewski dopiero przez nami – wyjaśniła siostra Jaśmina Wylegała, Sekretarz bractwa. Nie mamy informacji czy takie strzelanie odbyło się w bractwie w Szubinie i ewentualnie kto zwyciężył w zmaganiach.

Udział procentowy tegorocznych uczestników w strzelaniu o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, które odbyło się 9 czerwca 2019 r. w Nakle nad Notecią, wynosi 19,9 %, zatem więcej niż w roku ubiegłym, kiedy rywalizowało 13,5 % strzelców.

Tytuł zdobył brat Roman Jabłoński z Nakła nad Notecią

Pierwszym Rycerzem został brat Mirosław Chudzik z Kcyni,

a Drugim Rycerzem brat Arkadiusz Giese z Wyrzyska.

Biorąc pod uwagę zaangażowanie poszczególnych bractw, cieszy informacja, że na zawodach pojawili się członkowie Wyrzyskiego Bractwa Kurkowego i Piechcińskiego Bractwa Kurkowego. Można to uznać za progres w kwestii integracji naszego środowiska.

Jednak w stosunku do całości frekwencja mundurowych nadal pozostawia wiele do życzenia. – Bardzo dobrze, że coraz więcej osób jeździ na zawody i rywalizuje na strzelnicach. Bo to pozytywnie nakręca. Niestety w większości są to ciągle te same osoby, które od wielu lat napędzają życie w ruchu. Co prawda – dołączają się nowi i powinniśmy się z tego cieszyć. Jednak powinniśmy się również zastanowić nad tym, jak zachęcić ludzi do brania udziału w strzelaniach, szczególnie o najważniejsze tytuły, bo niecałe 40 osób na prawie 200 w naszym okręgu, to wciąż za mało – komentuje brat Robert Fałek z Solca Kujawskiego, potrójny Mistrz Okręgu Bydgoskiego.

Istotnie – frekwencja jest wyższa, ale jeszcze nie taka, jaka satysfakcjonowałaby Zarząd. Potwierdzają to statystyki.

LP BRACTWO ILOŚĆ STRZELAJĄCYCH O TYTUŁ KRÓLA OKRĘGU BYDGOSKIEGO ZKBS RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ
2018 2019
1. KBS Kcynia 10 (organizator) 6
2. BS Łobżenica 1 3
3. NBK pw. Św. Jerzego 5 11 (organizator)
4. PBK w Piechcinie - 4
5. KBS Sępólno Krajeńskie 6 5
6. KBS Solec Kujawski 3 5
7. BS Szubin - -
8. KBS Więcbork 1 4
9. WBK w Wyrzysku - 1
10. BS Żnin 1 -
RAZEM: 27 39

 

Nie ustajemy w testowaniu różnych rozwiązań i poszukiwaniu złotego środka. Chętnie dowiemy się, jakie są Wasze sugestie i propozycje w temacie zwiększenia zaangażowania członków bractw w strzelaniach okręgowych. Piszcie do nas!

Informacyjnie podajemy jeszcze, że Królami AD 2019 w poszczególnych bractwach zostali:

KBS KCYNIA – brat Mirosław Chudzik

BS ŁOBŻENICA – brat Piotr Graj

NBK pw. Św. Jerzego – brat Adam Mogiełka

PBK  w Piechcinie – brat Waldemar Nowak

KBS SĘPÓLNO KRAJEŃSKIE – brat Janusz Sobiechowski

KBS SOLEC KUJAWSKI – brat Jarosław Gronowski

BS SZUBIN - ?

KBS WIĘCBORK – brat Kazimierz Wilczyński

WBK w Wyrzysku – brat Henryk Serwus

ŻNIN – turniej dopiero w październiku 2019 r.

 Gratulujemy celnego oka i zdobycia tak zaszczytnego tytułu, życząc równocześnie owocnego i spokojnego panowania!

MS

 


Sukces Jagody sukcesem okręgu!

W dniach 22-23 czerwca 2019 r. w Toruniu odbył się Zjazd Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej.

Pierwszego dnia delegaci obradowali w Centrum Targowym PARK, zaś na strzelnicy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Toruniu odbywały się zawody dla młodzieży. Wychowanka Piechcińskiego Bractwa Kurkowego siostra Jagoda Pawlak zdobyła tytuł Pierwszego Rycerza Młodzieżowego Mistrza Zjednoczenia, czego serdecznie gratulujemy! Drugiego dnia w zmaganiach strzeleckich udział wzięli reprezentanci naszego okręgu z bractw w Kcyni, Nakle nad Notecią, Sępólnie Krajeńskim, Solcu Kujawskim i Piechcinie. Kilkoro z nich podczas uroczystej dekoracji odebrało nagrody z rąk Pana Michała Zalewskiego, Prezydenta Torunia - byli to siostra Marzena Sobocińska (za III m-ce w strzelaniu o Kura), brat Andrzej Borowiak (za I m-ce w Tarczy Królewskiej) i brat Robert Fałek (II m-ce Tarcza Przewodniczącego Rady Miasta Torunia, III m-ce Tarcza Królewska i III m-ce Tarcza Charytatywna). Gratulujemy!

Więcej zdjęć na stronie ZKBS RP

Te poniżej pochodzą ze zbiorów: Piechcińskie Bractwo Kurkowe, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Jutrosinie, brata Ignacego Ściborka.

 

PBK PIECHCIN (3)KBS JUTROSIN (4)

PBK PIECHCIN (2)  KBS JUTROSIN (2) KBS JUTROSIN (3)  KBS JUTROSIN 65084116_2521041067927512_8583169610486906880_o 64861734_2775423862499159_32380647502774272_o 64685928_2775428905831988_776618146831269888_n 65302506_2775428409165371_7267632861572759552_o

 


Łucznik Królem w Piechcinie!

Ale nie maszyna - człowiek :) a konkretnie Waldemar Nowak, który prowadzi drużynę łuczniczą. Gratulacje!

Poniżej relacja od PBK i link do zdjęć:

Intronizację Króla Piechcińskiego Bractwa Kurkowego mamy już za sobą! W ubiegłą niedzielę, tj. 16 czerwca 2019 r. na terenie strzelnicy w Piechcinie odbyło się strzelanie o godność Króla Kurkowego AD 2019 Piechcińskiego Bractwa Kurkowego w Piechcinie. Strzelano z historycznej broni czarnoprochowej.  W zawziętej rywalizacji wzięło udział 12 braci, spośród których wyłoniono Króla Kurkowego i Rycerzy.

Zaszczytny tytuł zdobył brat Waldemar Nowak, który złożył uroczystą przysięgę ślubując, że będzie godnie sprawował swoje obowiązki:

- ku chwale Boga

- wierności statutowi

- honorowi bractwa

- reprezentacji Piechcińskiego Grodu

Jego rycerzami zostali: Pierwszym - brat Waldemar Wudniak, a Drugim - brat Czesław Michalski. Na Ich cześć: Wiwat! Wiwat! Wiwat!

Ustępujący Król Grzegorz Zych otrzymał serdeczne podziękowania za zaangażowanie, godne reprezentowanie bractwa na forum lokalnym, jak i w czasie wyjazdów na turnieje czy wydarzenia okolicznościowe organizowane w Okręgu Bydgoskim Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej.

Na Jego cześć: Wiwat! Wiwat! Wiwat!

Strzelanie Królewskie miała okazję obserwować miejscowa społeczność zaproszona przez bractwo. Atmosfera, jaka towarzyszyła w czasie pikniku, była zasługą ogromnego zaangażowania Sołtysa osady Piechcin Pani Anny Popielarz-Olszak, całej Rady Sołeckiej i zaproszonych gości. Sporym powodzeniem cieszyło się znakowanie rowerów wykonane przez Policję.

Przygotowane atrakcje dla dzieci i młodzieży powinny na długo zapaść w pamięci, bo, któż z nich zapomni watę cukrową, słodycze, animacje czy też możliwość sprawdzenia swoich umiejętności strzeleckich

Rywalizacje w strzelaniu z łuku klasycznego czy też karabinu kbks, wyłoniły zwycięzców, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy, medale i puchary.

Wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tak miłego wydarzenia na piechcińskiej strzelnicy, w imieniu Piechcińskiego Bractwa Kurkowego w Piechcinie, dziękujemy z całego serca!

Mamy nadzieję, że ta inicjatywa przywróci wzajemną przyjaźń i chęć wspólnego spędzania wolnego czasu pomiędzy Mieszkańcami a bractwem.

 https://drive.google.com/open?id=1NVXqdUH52ayN5zguL9v2QMHcyAovBLC3

                                                                                              Z brackim pozdrowieniem,

                                                                                       Zarząd Piechcińskiego Bractwa Kurkowego


Dwa strzelania w tę sobotę

Kurz i emocje po niedzielnym strzelaniu o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP na pewno już opadły, więc czas pomyśleć o kolejnych zawodach :D

Na święto Okręgu Pomorskiego zaprosili bracia ze Starogardu Gdańskiego, którzy oferują konkurencje zarówno z wiatrówki, jak i kbks. Szczegóły w załączniku.

2019 06 15 ZAPROSZENIE ŚW. KATARZYNA_1

W naszym okręgu czwarta już kolejka Grand Prix, którą organizuje KBS Więcbork podczas Strzelania Intronizacyjnego. Gościć nas będzie Król Kazimierz Wilczyński wraz z Rycerzami. Więcej informacji w zaproszeniu.

Zaproszenie_Więcbork_BractwoKurkowena15czerwiec2019


Niech żyje Król Roman!

Wielkie święto strzelców z Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP zorganizowało 9 czerwca 2019 r. Nakielskie Bractwo Kurkowe pw. Św. Jerzego. Tytuł królewski został u gospodarzy, a drugi raz w życiu zdobył go brat Roman Jabłoński.

Niech żyje Król Roman!

W niedzielę Zesłania Ducha Świętego o godz. 10.00 w kościele pw. Św. Wawrzyńca ks. Michał Adamczyk (obecny proboszcz) i kanclerz bydgoskiej kurii ks. Grzegorz Nowak (wieloletni proboszcz tejże parafii) odprawili mszę świętą w intencji członków ruchu bractw kurkowych, w której udział wzięli również zaproszeni goście: brat Zbigniew Madej Król Zjednoczenia KBS RP, brat Krzysztof Larski Prezes Zjednoczenia KBS RP, Wojewoda kujawsko-pomorski p. Mikołaj Bogdanowicz, Starosta nakielski p. Tadeusz Sobol, Burmistrz Miasta i Gminy Nakło nad Notecią p. Sławomir Napierała oraz przedstawiciele bractw z Kcyni, Łobżenicy, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Więcborka, Gołańczy i Dinklage (Niemcy). Przemówienia skierowane z ambony przez reprezentantów duchowieństwa i mundurowych oscylowały wokół trzech najważniejszych słów zapisanych na sztandarach: Bóg, Honor, Ojczyzna. Prezes Larski przypomniał historię i istotę ruchu brackiego, której co prawda rola w obecnych czasach jest nieco inna, jednak która ma łączyć siostry i braci.

Po nabożeństwie kolumna prowadzona przez orkiestrę dętą przemaszerowała na nakielski rynek. Tam Prezes Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. Św. Jerzego brat Andrzej Jedynak w kilku zdaniach przybliżył dzieje bractwa na przestrzeni wieków, podkreślając charakter organizacji i przywiązanie do tradycji. Następnie głos zabrał Burmistrz Nakła nad Notecią p. Sławomir Napierała. Przekazał bractwu piękną, rzeźbioną tarczę przez siebie ufundowaną. Na okoliczność strzelania o tytuł Króla Kurkowego Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, zarząd okręgu przyznał odznaczenia „Za zasługi dla rozwoju Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczpospolitej Polskiej”. Otrzymali je burmistrz Sławomir Napierała i brat Roman Jabłoński, a wręczyli Król i Prezes Zjednoczenia.

Najważniejszym punktem uroczystości na rynku była intronizacja Króla Kurkowego AD 2019 Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. Św. Jerzego. Tytuł ten zdobył brat Adam Mogiełka, a jego Rycerzami zostali: Pierwszym – brat Roman Jabłoński, a Drugim – brat Andrzej Jedynak. Po przekazaniu łańcucha królewskiego nowy król złożył na sztandar ślubowania, co uczczono huczną salwą z moździerza. – Przyznaję, że nie spodziewałem się zdobycia tego tytułu. W bractwie jestem od około dwóch lat, ale nie posiadam takich umiejętności strzeleckich, żeby pokonać wszystkich w boju o godność Króla. A jednak się udało. Mam nadzieję, że moi rycerze, bogaci w doświadczenie w ruchu brackim, będą mnie wspierali, abym sprostał obowiązkom, które wiążą się ze sprawowaniem tego urzędu – wyznał brat Adam Mogiełka.

Z rynku świętujący przenieśli się na strzelnicę. Po przywitaniu gości i obiedzie, rozpoczęto rywalizację strzelecką o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. Udział w niej wzięło 39 śmiałków z ośmiu bractw, oddając po 3 strzały do tarczy punktowej, z czego ostatecznie do oceny liczył się jeden najlepszy. Najcelniejsze oko tego dnia miał brat Roman Jabłoński z Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. Św. Jerzego, który zdeklasował wszystkich, wybijając gwóźdź! To był jego niedziela! – Dzień był pełen emocji. Najpierw trochę obaw związanych z frekwencją uczestników, potem wzruszenie podczas dekoracji medalem zasług, a na koniec niesamowita radość ze zdobycia tego właśnie tytułu. Bo był dla mnie bardzo ważny dzień i cieszę się, że przeżywałem go wśród ludzi, z którymi się lubię i szanuję – wyznał Król Kurkowy Okręgu Bydgoskiego AD 2019. Brat Roman miał już zaszczyt nosić okręgowy łańcuch królewski w 2015 roku.

Zadowoleni byli również uczestnicy turnieju, którzy chwalili wysoki poziom organizacji, atrakcyjne nagrody i przesympatyczną atmosferę. Po cztery razy na podium stanęli brat Piotr Czapiewski z Tczewa oraz brat Robert Fałek z Solca Kujawskiego, przy czym ten ostatni aż trzy razy na pierwszym miejscu! – Znowu, będąc gościem Nakielskiego Bractwa Kurkowego, wyjeżdżam z kilkoma trofeami i to mnie bardzo cieszy. Choć dziś mam niedosyt, bo najbardziej zależało mi na Tarczy Burmistrza, a tę wraz z szablą zdobył Piotr z Tczewa. Jednak mogę się poszczycić wygraniem pierwszej Tarczy Fundacyjnej, z której dochód przeznaczony jest na zakup buławy dla marszałka okręgu. Wiemy, że buława na pewno zostanie poświęcona podczas obchodów XX-lecia Okręgu Bydgoskiego ZKBS połączonych z otwarciem strzelnicy w Solcu Kujawskim. Uroczystość organizuje bractwo, do którego należę i odbędzie się 13 czerwca 2020 r. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam do udziału. – poinformował brat Robert Fałek, Wiceprezes KBS Solec Kujawski.

Poniżej wyniki turnieju oraz link do fotorelacji.

https://drive.google.com/drive/folders/1tLtXSRUJ_2eQXHo5mqY8cH_6No6ZxkqG

Król Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP

I m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Arkadiusz Giese (Wyrzysk)

Król Zielonoświątkowy NBK pw. Św. Jerzego

I m-ce brat Adam Mogiełka

II m-ce brat Roman Jabłoński

III m-ce brat Andrzej Jedynak

Król Trzeciomajowy NKB pw. Św. Jerzego:

I m-ce brat Mieczysław Komorski

II m-ce brat Marek Kornalewicz

III m-ce brat Mariusz Tamborski

Tracza Fundacyjna

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

Tarcza Ustępującego Króla

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)

Tarcza Burmistrza Nakła nad Notecią

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

Tarcza Historyczna Nr 45

I m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

Tarcza Bracka

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

III m-ce siostra Mirosława Kotuła- Manglkammer (Sępólno Krajeński)

Tarcza Seniorów

I m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Czesław Michalski (Piechcin)

III m-ce brat Kazimierz Wilczyński (Więcbork) – nagrodę odebrał brat Romuald Adamski

Tarcza Bufetowa

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Adam Mogiełka (Nakło nad Notecią)

Pistolet

I m-ce brat Zbigniew Kołota (Solec Kujawski) – nagrodę odebrał brat Jarosław Gronowski

II m-ce brat Piotr Frątczak (Piechcin)

III m-ce brat Grzegorz Zych (Piechcin)

Kur

I m-ce brat Tomasz Rogacki (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Adam Mogiełka (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Arkadiusz Giese (Wyrzysk)

Siostra Małgorzata Siemianowska

Sekretarz Okręgu Bydgoskiego

Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich

Rzeczpospolitej Polskiej


W Solcu ostatni raz z wiatrówki!

Cieszą się członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Solca Kujawskiego - w minioną sobotę przeprowadzili po raz ostatni z konieczności Strzelanie Rocznicowe z broni pneumatycznej.

Strzelnica bracka usytuowana w Przyłubiu rośnie w oczach, w zasadzie do wykonania został tylko parking i można się starać o odbiory powykonawcze, żeby legalnie korzystać z obiektu. Z tego względu tradycyjne strzelanie rocznicowe, które zorganizowano 8 czerwca, odbyło się jeszcze na terenie za świetlicą „Jagódka” w Solcu Kujawskim. Udział w nim wzięli mundurowi z Kcyni, Piechcina, Nakła nad Notecią, Więcborka i Żnina oraz sympatycy soleckiego towarzyszenia.

Zanim przeprowadzono turniej ogólny, przyjęto w poczet członków pierwszą kadetkę i wyłoniono Króla Kurkowego AD 2019. Nowa członkini – Anna Siemianowska – jest córką pierwszego po reaktywacji Króla, brata Andrzeja Siemianowskiego. Uzasadniając swą chęć wstąpienia w brackie szeregi podkreśliła, że bractwo, jak i zasady wyznawane przez jego poszczególnych członków, są bliskie jej sercu. A ponieważ wzrastała wśród tej społeczności i czuje się jak w rodzinie, chce formalnie do niej należeć. Jak jest w zwyczaju, nowo przyjęty członek ma swoje obowiązki – z rąk Ani losowano numery wyznaczające kolejność strzelania o tytuł Króla Kurkowego.

 Tegoroczne strzelanie królewskie było chyba jednym z najbardziej dramatycznych w historii bractwa – przed jego rozpoczęciem ustalono, że 3 osoby, które z przyczyn niezależnych, nie mogły dotrzeć na wyznaczoną godzinę, będą miały możliwość oddania strzałów po dotarciu na miejsce. Kiedy do „Jagódki” przybył zmęczony brat Jarosław Gronowski, stwierdził tylko, że dziś nie jest jego dzień, boli go oko i nie wie, czy w ogóle trafi. Stanął jednak na stanowisku, przyłożył broń do oka i niespecjalnie długo mierząc, strzelił. Ale jak! Pokonał wszystkich mocną 9, wprawiając większość w osłupienie! Niemniej gratulowano mu szczerze.

Dalsza część zawodów również była emocjonująca. Piękne tarcze i nagrody zachęcały do rywalizacji. Największym powodzeniem cieszyła się tarcza ufundowana przez pierwszego po reaktywacji Króla, wspomnianego już brata Andrzeja i jego małżonkę Marlenę. – Jestem bardzo zadowolony, że mój kolejny wyjazd do Solca Kujawskiego zakończył się sukcesem. W zeszłym roku podczas strzelania rocznicowego zdobyłem Tarczę Królewską.  Jednak tegoroczne trofeum jest naprawdę wyjątkowe – tarcza Marleny i Andrzeja została ufundowana z okazji 25-lecia ich ślubu i jest piękna, podobnie jak ta rocznica. Poza tym cieszyła się sporym powodzeniem, więc tym bardziej cieszę się, że zabieram ją do Piechcina – powiedział brat Andrzej Borowiak, członek Piechcińskiego Bractwa Kurkowego.

Emocjonująco było również podczas strzelania o Kura, którego dopiero w 9. kolejce  ku zaskoczeniu wszystkich strąciła Gabriela Siemianowska.

Cieszyli się również organizatorzy. – Najważniejsza dla nas jest Wasza obecność oraz dobra i bezpieczna zabawa. Dziękuję Wam za to, że strzelanie przebiegło bez incydentów – podsumował brat Zbigniew Kołota, Prezes KBS Solec Kujawski.

Po wręczeniu nagród wykonano pamiątkową fotografię.

Kolejne strzelanie soleckich kurków już we wrześniu i mają nadzieję, że na strzelnicy w Przyłubiu. Wtedy też mundurowi z Okręgu Bydgoskiego będą walczyli o dwa tytuły: Króla Żniwnego i Mistrza Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. Będą to historyczne zawody. Podobnie jak przyszłoroczne strzelanie rocznicowego, podczas którego nastąpi oficjalne otwarcie strzelnicy połączone z Jubileuszem XX-lecia Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. To wydarzenie zaplanowano na 13 czerwca 2020 r.

Poniżej szczegółowe wyniki i link do zdjęć.

https://drive.google.com/drive/folders/1Ije-XUUrVCTZP6A7jwbtrwLQhOLixr4l

KRÓL KURKOWY KBS SOLEC KUJAWSKI AD 2019

I m-ce brat Jarosław Gronowski

II m-ce brat Bogdan Hybner

III m-ce brat Robert Fałek

Tarcza Rocznicowa

I m-ce brat Bartłomiej Gapski (Solec Kujawski)

II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Eugeniusz Chudzik (Kcynia)

Tarcza Bracka

I m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

II m-ce brat Bartłomiej Gapski (Solec Kujawski)

III m-ce brat Eugeniusz Chudzik (Kcynia)

Tarcza Jubileuszowa Marleny i Andrzeja

I m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

II m-ce brat Bartłomiej Gapski (Solec Kujawski)

III m-ce brat Piotr Frątczak (Piechcin)

Tarcza Bufetowa

I m-ce brat Piotr Frątczak (Piechcin)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

Kur

I m-ce Gabriela Siemianowska (niezrzeszona)

II m-ce brat Marek Lisiecki (Więcbork)

III m-ce brat Waldemar Wudniak (Piechcin)

MS


Wyrzysk ma nowego Króla

2 czerwca 2019 r. na strzelnicy w Paterku członkowie Wyrzyskiego Bractwa Kurkowego wyłonili spośród siebie najlepszego strzelca, który przez najbliższy rok będzie nosił tytuł Króla Zielonoświątkowego. Konkurencję wygrał brat Henryk Serwus.

Przeprowadzono również strzelania dla gości z Piechcina, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Tczewa, Więcborka i Żnina. Poniżej wyniki zmagań strzeleckich.

KRÓL ZIELONOŚWIĄTKOWY AD 2019 WBK:

I m-ce brat Henryk Serwus

II m-ce brat Arkadiusz Giese

III m-ce brat Leszek Haufa

TARCZA KRÓLA LESZKA HAUFY:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

III m-ce brat Bartłomiej Gapski (Solec Kujawski)

II i III nagrodę odebrała siostra Małgorzata Siemianowska

TARCZA PUNKTOWA:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski) – nagrodę odebrała siostra Małgorzata Siemianowska

III m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

ZAPADKI:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski) – nagrodę odebrała siostra Małgorzata Siemianowska

III m-ce brat Mariusz Węclewski (Piechcin)

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Piotr Koźlikowski (Wyrzysk)

II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Leszek Haufa (Wyrzysk)

PISTOLET:

I m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin) 45/50 pkt

II m-ce brat Wiesław Kleszczewski (Żnin) 44/50 pkt

III m-ce siostra Małgorzata Siemianowska (Solec Kujawski) 43/50 pkt

KUR:

I m-ce brat Zbigniew Wiśniewski (Piechcin)

II m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

III m-ce brat Wiesław Amernik (Wyrzysk)

MS


Coraz bliżej boju o tytuł Króla

Już niedługo w Okręgu Bydgoskim weekend pełen wrażeń!

W sobotę 8 czerwca ostatnie (teraz już naprawdę) strzelanie wiatrówkowe w Solcu Kujawskim. Dzień później, w niedzielę Zesłania Ducha Świętego, w Nakle nad Notecią odbędzie się strzelanie o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.

Zarząd Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP prosi o poszanowanie tradycji strzeleckich i udział w turnieju o najważniejszy tytuł w regulaminowym stroju.

Poniżej zaproszenia na oba strzelania:

08.06.2019 Zaproszenie Solec Kujawski 09.06.2019 Zaproszenie Nakło nad NoteciąSzczegóły u organizatorów.


Wyrzysk strzela w Nakle!
Poniżej wiadomość od braci z Wyrzyskiego Bractwa Kurkowego:
Strzelanie w Wyrzysku o grand prix okręgu połączone ze strzelaniem zielonoświątkowym WBK Wyrzysk odbędzie się dnia 02 czerwca 2019 o godzinie 12:00 na strzelnicy w Nakle nad Notecią konkurencje:
- Grand Prix okręgu
- Tarcza króla zielonoświątkowego WBK - tylko braci z Wyrzyska
- Tarcza Bracka
- Tarcza ustępującego Króla
- Tarcza punktowa
- Zapadki
- Pistolet
- Kur
Almuetaz Nasrullah
Tel. 515 285 689

Odsłonięcie pomnika Strzelca Kurkowego w Solcu Kujawskim

W załączeniu plik z relacją z sobotniej uroczystości odsłonięcia pomnika Strzelca Kurkowego w Solcu Kujawskim  2019.05.25 Solec Kujawski odsłonięcie Strzelca Kurkowego oraz link do zdjęć https://drive.google.com/drive/folders/18VHKH06UBqaUX6Qg97Po16lCfzhMMBsQ

 

Polecam lekturę! MS


Relacja z XX-lecia Reaktywacji KBS Gołańcz

W załączniku treść relacji z Jubileuszu XX-lecia Reaktywacji KBS Gołańcz oraz link do zdjęć (surowa postać). Zezwalam na rozpowszechnianie :)

Relacja z Gołańczy-skonwertowany

https://drive.google.com/drive/folders/1uMJUNfWV0L-kXtwLmzAktWKy5TVcFHVf

Z brackim pozdrowieniem,

siostra Małgorzata Siemianowska


Strzelec stanie w Solcu Kujawskim

25 maja 2019 r. członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim wraz z zaproszonymi gośćmi odsłonią pomnik Strzelca Kurkowego ufundowany przez brata Jacka Cabaja.

Szczegóły w zaproszeniu... bractwo

 


20. lat minęło w Gołańczy!

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Gołańczy zaprasza na uroczyste obchody XX-lecia działalności. Szczegóły w załączniku!

Gołańcz 19 maja 2019 r.


Majówka w Sępólnie Krajeńskim

W niedzielę 5 maja 2019 r. członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim, z którego wywodzi się aktualny Król Zjednoczenia brat Zbigniew Madej, gościli strzelców z Kcyni, Łobżenicy, Nakła nad Notecią, Piechcina, Solca Kujawskiego, Więcborka, Żnina, Kościerzyny i Tczewa.

Obchody bractwo rozpoczęło od wyłonienia Króla AD 2019, którym został brat Janusz. Następnie członkowie sępoleńskiego stowarzyszenia udali się do kościoła pw. św. Bartłomieja, gdzie wraz z przybyłymi gośćmi, wzięli udział we mszy św., podczas której intronizowano nowego króla. Po nabożeństwie powrócono na strzelnicę, gdzie przeprowadzono turniej strzelecki, w tym również 2. kolejkę GP.

Korzystając z obecności, członkowie Zarządu Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP odbyli posiedzenie, podczas którego jednomyślnie zdecydowano o powierzeniu organizacji obchodów XX-lecia Okręgu Bydgoskiego Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu z Solca Kujawskiego. Wydarzenie odbędzie się w czerwcu 2020 r.

Wyniki zawodów:

Tarcza Ustępującego Króla (brata Stanisława Łukasiewicza):

I m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

II m-ce brat Eugeniusz Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

Tarcza Przewodniczącego Rady Powiatu:

I m-ce brat Wiesław Kleszczewski (Żnin)

II m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

III m-ce brat Zbigniew Wiśniewski (Piechcin)

Tarcza Przewodniczącego Rady Miejskiej:

I m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

II m-ce brat Marek Zieńko (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Piotr Graj (Łobżenica)

Tarcza Bufetowa:

I m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

II m-ce brat Seweryn Jędrzejewski (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

Kur:

I m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

II m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

III m-ce brat Piotr Frątczak (Piechcin)

Zdjęcia MS


Zmarł brat Zygmunt Halkiewicz

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kcyni z żalem zawiadamia, że zmarł jeden z zasłużonych członków - śp. brat Zygmunt Halkiewicz. Nestor, aktywny propagator ruchu bractw kurkowych, król Kurkowy KBS Kcynia AD 2003.
Msza pogrzebowa śp. brata Zygmunta odprawiona zostanie dnia 8 maja 2019 r. o godz. 11.00 w Sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni (klasztor na rynku). Zbiórka pocztów sztandarowych i delegacji o godz. 10.45.

2003-Zygmunt Halkiewicz


Zaproszenie do Sępólna Krajeńskiego

Członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim zapraszają na Dzień Królewski, który odbędzie się 05.05.2019 r.  - szczegóły w załączniku.

_2019_Dzień Królewski_Zaproszenie

Uprzejmie przypominamy, że tego dnia odbędzie się 2. edycja Grand Prix OB ZKBS RP 2019. Zachęcamy do udziału w święcie na Krajnie!


Życzenia

Zarząd Okręgu Bydgoskiego również życzy wszystkim Członkom radosnego Alleluja!

Zarząd Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP życzy wszystkim Członkom oraz ich Rodzinom


Życzenia od ks. Kapelana Glesmera

Kochani, w załączenia życzenia dla wszystkich członków Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.

życzenia wielkanoc 2019


Ogólnopolskie Rekolekcje bractw kurkowych po raz XV!

W dniach 12-13 kwietnia w Sanktuarium Matki Boskiej Góreckiej w Górce Klasztornej członkowie Bractwa Strzeleckiego w Łobżenicy zorganizowali już po raz 15. Rekolekcje dla wszystkich członków bractw kurkowych z całej Polski.

Niestety z roku na rok to duchowe i strzeleckie wydarzenie cieszy się coraz mniejszą popularnością wśród mundurowych, co jest bardzo smutnym stwierdzeniem, bo organizatorzy zapewniają wszystko, co konieczne do pełnego przeżywania nauk. Pocieszenie, w tym stanie jest fakt, że rekolekcje mają swoich stałych uczestników – są to mundurowi z Nakła nad Notecią, Więcborka, Szczecinka, Solca Kujawskiego, Piechcina, Gołańczy, Poznania czy Sępólna Krajeńskiego. W tym roku Górkę Klasztorną odwiedzili również członkowie bractw z Tczewa i Starogardu Gdańskiego.

W sobotę po mszy świętej i drodze krzyżowej, przeprowadzono zawody. Około 30 osób walczyło o zdobycie Łańcucha Rekolekcyjnego, a dokonał tego brat Stanisław Bolanowski z Łobżenicy, strącając kura na początku 5 kolejki. Wyniki wszystkich konkurencji przedstawiają się następująco.

KRÓL REKOLEKCYJNY AD 2019:

II m-ce brat Waldemar Wudniak (Piechcin)

III m-ce brat Tomasz Grochowski (nagrodę odebrał syn Piotr)

TARCZA REKOLEKCYJNA

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Piotr Grochowski ( Łobżenica)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

TARCZA USTĘPUJĄCEGO KRÓLA REKOLEKCYJNEGO

I m-ce brat Marek Rzepiński  (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

III m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

TARCZA BRATA TOMASZA GROCHOWSKIEGO

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Krystyna Galica (niezrzeszona)

III m-ce brat Andrzej Michalak (Gołańcz)

TARCZA BUFETOWA

I m-ce brat Robert  Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Andrzej Michalak (Gołańcz)

III m-ce brat Madej Zbigniew (Sępólno Krajeńskie)

MS

Fot. MS


Imieniny Króla

W minionym tygodniu imieniny obchodził Król Zjednoczenia KBS RP brat Zbigniew Madej z Sępólna Krajeńskiego. Za chwilę minie rok od zdobycia przez Zbyszka, reprezentanta naszego okręgu, tego tytułu. Przypomnijmy więc, jak to się stało.

Brat Zbigniew Madej zdobył tytuł Króla Zjednoczenia podczas drugiego dnia Kongresu Zjednoczenia KBS RP w Jarocinie 21 kwietnia 2018 r. Strzelanie kongresowe rozpoczęło się wczesnym rankiem. - Pojechaliśmy z założeniem, że odstrzelimy swoje i wrócimy do domu. No, ale ze Zbyszkiem tak łatwo się nie dało. - zaśmiał się brat Antoni Stormowski. Istotnie - brat Zbigniew, korzystając z tego, że rano nie było zbyt wielu chętnych do strzelania, bo większość odsypiała obrady, skupił się maksymalnie i  w strzelaniu do tarczy o godność Króla Zjednoczenia KBS RP zdobył... 10! - Ja widziałem, że coś się dzieje, jak tylko Zbyszka zobaczyłem. On się przechadzał w tę i z powrotem, tak był zmartwiony, że ktoś go przestrzeli. Bardzo serdecznie, szczerze mu pogratulowałem i ciesze się, że to właśnie reprezentant Okręgu Bydgoskiego, naszego okręgu zdobył ten zaszczytny tytuł - wspominał brat Krzysztof Larski, prezes Okręgu Bydgoskiego i Zjednoczenia KBS RP. Nikt nie był lepszy od Zbyszka Madeja!

Kilka dni przed Kongresem, w luźnej rozmowie brat Zbyszek podsumowywał swoje dotychczasowe sukcesy, mówiąc: W swoim bractwie i w swoim okręgu zdobyłem już wszystko, co było do zdobycia. niedawno wystrzelałem Łańcuch Rekolekcyjny w Łobżenicy. Z trofeów zostały mi te na szczeblu krajowym i europejskim. Pokonując ponad stu strzelców brat Zbigniew pokazał swoją wielkość.

Intronizacja Króla Zjednoczenia odbyła sie 15 września 2018 r. w Ostrowie Wielkopolskim podczas uroczystych obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, w ramach wydarzenia "100 salw na 100-lecie Niepodległości".

KrlZjednoczeniafot.RafaPastuszka

Cały Okręg Bydgoski jest dumny z osiągnięcia brata Zbigniewa Madeja, gdyż jest on pierwszym strzelcem z naszego okręgu, który zdobył najważniejszy tytuł strzelecki w Polsce. Zbyszku, ciesz się zdrowiem i panuj nam sprawiedliwie!

Fot. Rafał Pastuszka


Sezon strzelecki w Okręgu Bydgoskim otwarty!

Strzelnica w Piechcinie co roku jest miejscem otwarcia sezonu strzeleckiego w naszym Okręgu. Inauguracja w 2019 nastąpiła 23 marca podczas turnieju "Wiosna na Pałukach". Na apel Prezesa Krzysztofa Larskiego wygłoszony podczas zebrania walnego odpowiedzieli członkowie bractw z Kcyni, Łobżenicy, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Więcborka i Żnina. Wśród mundurowych było kilka nowych twarzy, co zarówno organizatorów, jak i Zarząd Okręgu niezmiernie cieszy.

Rywalizowano o piękne, malowane tarcze (w rozmiarze XXL) w konkurencjach: Tarcza Pałucka, Tarcza Bracka i Tarcza Bufetowa. Poza tym strzelano z pistoletu (miał oblężenie), z łuku (nowość w piechcińskim bractwie) oraz o Białego Kura i Kura tradycyjnego.  Słoneczna aura i fakt pierwszego wyjazdu po zimowej przerwie wprawiły uczestników w wyśmienite humory, dzięki czemu i organizatorzy, a przede wszystkim nowo wybrany zarząd PBK w Piechcinie, odetchnęli z ulgą. Nie ma bowiem nic gorszego jak niezadowolone towarzystwo. - Przyznaję, że trochę się stresowałem. Zarząd został wybrany zaledwie 2 tygodnie temu, a przez tydzień byłem w podróży służbowej, więc było mało czasu. Jednak mój zespół spisał się naprawdę wspaniale. - wyjaśnił brat Piotr Frątczak, Starszy PBK. - Cieszę się również, że dopisało nam tylu strzelców z okręgu i że wszyscy dobrze się bawili - dodał.

Atmosferę podkręcały nowe konkurencje: łuk i Biały Kur. Ta ostatnia to po prostu jedna zapadka na tle białej figury kura (nawiązanie do złóż wapienia, które znajdują się w okolicy). Zmagania wygrał ten, który strącił 5 razy, bo tyle było strzałów, zapadkę. Przeprowadzono również 1. kolejkę Grand Prix Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP 2019, którą wygrali gospodarze.

Nagrody do swoich bractw zabrali:

TARCZA PAŁUCKA:

I m-ce siostra Marzena Sobocińska (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

III m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

TARCZA BUFETOWA:

I m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

PISTOLET SPORTOWYM 25 m:

I m-ce brat Waldemar Wudniak (Piechcin) 47/50 pkt.

II m-ce brat Zygfryd Filipczak (Piechcin) 46/50 pkt.

III m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią) 46/50 pkt.

ŁUK:

I m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

III m-ce brat Kacper Przybyła (Żnin)

BIAŁY KUR:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Kacper Przybyła ( Żnin)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie), brat Zdzisław Grzeca (Sępólno Krajeńskie) i brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)

KUR TRADYCYJNY:

I m-ce siostra Marzena Sobocińska (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Zdzisław Grzeca (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Edmund Rózga (Sępólno Krajeńskie)

Gratulacje!

MS


PRZEPROSINY

Po analizie incydentu, który miał miejsce podczas walnego zebrania Delegatów Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, pragnę przeprosić zarówno Delegatów, jak i samego zainteresowanego w osobie brata Zbigniewa Wiśniewskiego z Piechcińskiego Bractwa Kurkowego w Piechcinie za moje niedojrzałe i zbyt emocjonalne zachowanie.

Jest mi wstyd, że poddanie w wątpliwość rzetelności wykonanej przeze mnie pracy w postaci zawartości Kroniki Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, wywołało we mnie złość, nad którą nie potrafiłam zapanować, czego efektem było nieokazanie szacunku starszemu bratu.

Jednocześnie pragnę podkreślić, że bardzo starannie wykonuję powierzone mi obowiązki, gdyż moją misją jest rzetelne dokumentowanie życia brackiego, nie tylko w naszym okręgu. Zapewniam również, że zarzut wysunięty przez brata Zbigniewa Wiśniewskiego jest bezzasadny, ponieważ WSZYSTKIE teksty w kronice są opatrzone datą – sumienie dziennikarza nie pozwala mi na odstępstwa w tej kwestii.

Niemniej jednak, nie usprawiedliwia to mojego zachowania, za które jeszcze raz szczerze przepraszam.

                                                                                              Siostra Małgorzata Siemianowska


Rok kadencji 2018-2021 podsumowany

15 marca 2019 r. w siedzibie Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP w Sypniewie odbyło się Walne Zebranie Delegatów, podczas którego podsumowano pierwszy rok obecnej kadencji.

W spotkaniu wzięło udział 38 delegatów z bractw w Kcyni, Łobżenicy, Nakle nad Notecią, Piechinie, Sępólnie Krajeńskim, Solcu Kujawskim, Więcborku, Wyrzysku i Żninie oraz zaproszeni goście w osobach brata Tomasza Rogackiego, Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP i ks. kanonika Karola Glesmera, Kapelana Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.

Z uwagi na to, iż w ostatnim czasie w kilku bractwach zmieniły się władze, Prezes Krzysztof Larski dokonał prezentacji nowo wybranych głów zarządów w Kcyni, gdzie Prezesem został brat Tomasz Wojciechowski, Piechcinie, gdzie Starszym został brat Piotr Frątczak, Sępólnie Krajeńskim, gdzie Prezesem został brat Zdzisław Grzeca i Żninie, gdzie na Prezesa wybrano brata Tomasza Wylegałę.

Poza wysłuchaniu sprawozdań i udzieleniu zarządowi absolutorium (stosunek głosów: 35 "za", 0 "przeciw" i 3 "wstrzymujące się"), uchwalono kalendarz strzelań na rok 2019, zmieniono regulamin Grand Prix Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, zatwierdzono pierwszą część ceremoniałów dot. zachowania się zarówno pocztów sztandarowych, jak i wszystkich mundurowych podczas przemarszów i liturgii w kościele oraz powołano nową konkurencję drużynową i zatwierdzono jej regulamin. Strzelanie Drużynowy Mistrz Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP to konkurencja dla trzyosobowych zespołów z jednego bractwa, która będzie odbywała się w tym samym dniu i miejscu, co Mistrz Okręgu Bydgoskiego. Jako pierwsze, dzięki niepokonanemu od trzech lat Arcymistrzowi bratu Robertowi Fałkowi, zawody te zorganizuje bractwo z Solca Kujawskiego. Ekipy będą strzelały do jednej tarczy punktowej TS-1 z odległości 50 m. W finale zaś każdy zawodnik będzie mógł oddać tylko jeden strzał. Zwycięży zespół, który zdobędzie najlepszy wynik.

Najwięcej emocji jednak wzbudził ostatni punkt przed wolnymi wnioskami,  a mianowicie: organizacja obchodów XX-lecia Reaktywacji Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, ponieważ do przygotowania obchodów jubileuszu zgłosiło się... aż 5 bractw! - Szanowni Delegaci, musicie zaufać Zarządowi, że wybierze najlepszą dla całego okręgu opcję. - powiedział Prezes, podsumowując dyskusję na ten temat. Nie da się ukryć, że przed wspomnianym Zarządem leży twardy orzech do zgryzienia.

Zarząd serdecznie dziękuje Aleksandrze i Romualdowi Adamskim za profesjonalną obsługę obrad.

MS


WALNE ZEBRANIE OKRĘGU BYDGOSKIEGO

Szanowne Siostry, Szanowni Bracia!

15 marca 2019 r. o godz. 18.00 w Pałacu w Sypniewie odbędzie się doroczne sprawozdawcze walne zebranie członków Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.  W załączniku program obrad.

Uprzejmie przypominam o dostarczeniu wypełnionych formularzy mandatowych i dowodu opłaty składki na konto Zjednoczenia, pod rygorem utraty prawa głosu.

W przypadku wątpliwości - kontaktujcie się ze mną: msiemianowska@wp.pl lub 782811208.

Z brackim pozdrowieniem, siostra Małgorzata Siemianowska

Zaproszenie walne okręgu 2019


Spotkanie noworoczne na otwarcie roku jubileuszowego

Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Gołańczy było organizatorem tegorocznego Spotkania członków Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP z ks. bp. Janem Tyrawą, które odbyło się 24 stycznia. Wydarzeniem tym otworzono Jubileuszowy rok XX-lecia Reaktywowania stowarzyszenia.

Zdziwionym, którzy pytają: jakim prawem?, wyjaśniamy: gołanieckie bractwo co prawda należy do Okręgu Poznańskiego ZKBS RP, ale miasto Gołańcz należy do dekanatu kcyńskiego Diecezji Bydgoskiej, stąd możliwość uczestniczenia, a nawet organizowania spotkań z Ordynariuszem diecezji. Tyle tytułem wyjaśnień.

24 stycznia w Domu Brackim w Gołańczy ks. bp Jan Tyrawa został przywitany przez Prezesa bractwa brata Piotra Nadera, Wiceprezesa - brata Władysława Michalskiego oraz gołanieckich Trzech Króli: Zielonoświątkowego - brata Janusza Rutkowskiego, Żniwnego - brata Sławomira Gawrysiaka i 3-majowego - brata Ryszarda Wotę. Swoją obecnością jubilatów zaszczycili przedstawiciele lokalnego samorządu, szczebla powiatowego włącznie, księża z tamtejszego dekanatu, Król Zjednoczenia KBS RP brat Zbigniew Madej z Sępólna Krajeńskiego, Prezes Zjednoczenia KBS RP i Okręgu Bydgoskiego  brat Krzysztof Larski z Kcyni, ks. kanonik Karol Glesmer -  Kapelan Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, Król Okręgu brat Tomasz Rogacki z Nakła nad Notecią, Mistrz Okręgu brat Robert Fałek oraz członkowie bractw z Kcyni, Łobżenicy, Nakła nad Notecią, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Więcborka, Żnina, Margonina i Mieściska (niektórzy wraz z małżonkami).

Po przemówieniach Prezes Larski uroczyście wręczył ks. bp. Tyrawie złoty medal "Za Zasługi dla rozwoju Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej" (nr 25), dziękując za wieloletnie duchowe przewodnictwo członkom okręgu, po czym przy stołach toczono rozmowy o życiu i ruchu brackim.

Główne uroczystości XX-lecia Reaktywacji KBS Gołańcz zaplanowano na 19 maja br.

Galeria wydarzenia znajduje się tutaj.


Nowe władze w kcyńskim bractwie

6 stycznia 2019 r., zgodnie ze statutem, Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kcyni przeprowadziło Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze.

W wyniku uchwał podjętych prawie jednomyślnie, do pracy w nowej kadencji, powołani zostali:

ZARZĄD KBS KCYNIA

Prezes - brat Tomasz Wojciechowski

Wiceprezes - brat Przemysław Chudzik

Sekretarz - brat Waldemar Domżalski

Z-ca Sekretarza - brat Wacław Korkosz

Skarbnik - siostra Magdalena Chudzik

Strzelmistrz- brat Eugeniusz Chudzik

Komendant - brat Mirosław Chudzik

Radny - brat Krzysztof Maciejewski

Radny - brat Jan Krzyżanowski

KOMISJA REWIZYJNA KBS KCYNIA

Przewodniczący - brat Krzysztof Larski

Członek - brat Jerzy Czaplicki

Członek - brat Andrzej Głuszczyński

SĄD HONOROWY

Przewodnicząca - siostra Barbara Wojciechowska

Członek - brat Marian Melerowicz

Członek - brat Jacek Ziętara

Warto podkreślić, że do władz bractwa wybrano przedstawicieli dwóch rodzin - Chudzików i Wojciechowskich, co może być zapowiedzią dążenia do harmonii i podkreślenia ważności wyznawanych zasad. Podobnego zdania jest Prezes Okręgu Bydgoskiego ZKBS, brat Krzysztof Larski: - Do władz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kcyni na najbliższą kadencję wybrano grono wartościowych ludzi, którzy swoją dotychczasową postawą i podjętymi w przeszłości działaniami gwarantują pracę na rzecz bractwa. Jestem pewien, że zarząd będzie działał prężnie - skomentował wyniki.

Życzymy zatem dobrej współpracy i owocnej pracy!


Tradycyjne Spotkanie Noworoczne

W imieniu organizatora - Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Gołańczy - zapraszamy do wzięcia udziału w Spotkaniu Noworocznym członków Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej z Jego Ekscelencją ks. Biskupem Janem Tyrawą, Ordynariuszem Diecezji Bydgoskiej, które odbędzie się 24.01.2019 r. (czwartek) o godz. 18.00 w Sali Brackiej w Gołańczy przy ul. Walki Młodych 33 (sąsiedztwo strzelnicy). Koszt kolacji to 50 zł.

Gorąca prośba organizatora, aby jedna osoba z każdego bractwa do 18.01.2019 r. (piątek) podała do siostry Małgorzaty Siemianowskiej (782811208, msiemianowska@wp.pl) informację o ilości chętnych z danego stowarzyszenia, żeby nasi Bracia wiedzieli jak się przygotować.

Spotkanie to zapoczątkuje obchody Jubileuszu 20-lecia Reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Gołańczy, dlatego też gorąco zachęcamy do udziału w tym ważnym wydarzeniu! Mamy nadzieję, że pozytywnie odpowiecie na ten apel!

Zarząd OB ZKBS RP


Szpada Górnicza pojechała do Tczewa

1 grudnia 2018 r. w Piechcinie przeprowadzono tradycyjny turniej o Honorową Szpadę Górniczą. W zawodach udział wzięli przedstawiciele bractw z Jutrosina, Wrześni, Książa Wielkopolskiego, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Sępólna Krajeńskiego i Solca Kujawskiego.

Główną nagrodę zdobył brat Piotr Czapiewski z Tczewa. - W zeszłym roku zająłem drugie miejsce w tej konkurencji, co sprawiło, że obiecałem sobie, że w tym roku ją wygram. I tak się stało - powiedział.

Najwięcej trofeów zdobyli przedstawiciele okręgu bydgoskiego - 9, następnie pomorskiego - 4, poznańskiego - 3 i leszczyńskiego - 2. Brat Marek Balcerek z bractwa w Jutrosinie przekazał zdobytą Tarczę Bracką do piechcińskiego celestatu. Piękny gest!

Wyniki poszczególnych konkurencji przedstawiają się następująco:

Szpada:
Piotr Czapiewski Tczew
Krzysztof Tyda Starogard Gdański
Krzysztof Smoleński Książ Wielkopolski
Gwarków:
Krzysztof Tyda Starogard Gdański
Robert Fałek Solec Kujawski
Grzegorz Zych Piechcin
100-lecia Niepodległości:
Krzysztof Tyda Starogard Gdański
Piotr Cuprych Jutrosin
Andrzej Borowiak Piechcin
Bracka:
Marek Balcerek Jutrosin
Piotr Frątczak Piechcin
Robert Fałek Solec Kujawski
Pistolet:
Małgorzata Siemianowska Solec Kujawski
Grzegorz Zych Piechcin
Krzysztof Smoleński Książ Wielkopolski
Kur:
Zbyszek Wiśniewski Piechcin
Antoni Stormowski Sępólno Krajeńskie
Krzysztof Smoleński Książ Wielkopolski

Galeria

Fot. MS


Bal Okręgu Bydgoskiego

24 listopada w sypniewskim Pałacu odbył się tradycyjny doroczny Bal Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, zorganizowany przez zdobywców trzech tytułów okręgowych i ich rycerzy.

Uroczystość rozpoczęto odśpiewaniem Hymnu brackiego, po czym w części oficjalnej Król Zjednoczenia brat Zbigniew Madej udekorował ustępującego Króla brata Tomasza Wojciechowskiego pierwszym ryngrafem z miniaturką łańcucha królewskiego. W dalszej części uhonorował osoby, które zdobyły w tym roku tytuły:

Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP - brata Tomasza Rogackiego z Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego

Króla Żniwnego Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP - brata Bartłomieja Gapskiego z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim oraz

Mistrza Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP - brata Roberta Fałka z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim.  Ci bracia zaś - swoich Rycerzy.

Podsumowano również tegoroczną edycję Grand Prix Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.

Klasyfikację Indywidualną z imponującym wynikiem ponad siedmiuset punktów i przewagą dwustu punktów wygrał brat Robert Fałek z Solca Kujawskiego. Drugie miejsce zajął brat Mariusz Tamborski z Nakła nad Notecią, trzecie zaś - brat Ryszard Pacholczyk z Sępólna Krajeńskiego.

Klasyfikację Drużynową bezdyskusyjnie wygrał zespół z Solca Kujawskiego, drugie miejsce zajęła drużyna z Sępólna Krajeńskiego, a trzecie - z Kcyni.

Sępoleńscy bracia obsługujący tegoroczną edycję Grand Prix - Zdzisław Grzeca i Ryszard Pacholczyk - zostali uhonorowani brązowym medalem Za Zasługi dla Rozwoju Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej.

Wyróżniony został również brat Robert Fałek - Jako jedyna osoba w naszym okręgu zdobyłeś trzy razy i to trzy razy z rzędu tytuł Mistrza Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. Jest to wyczyn niezwykły i historyczny, bowiem nikt przed Tobą tego nie dokonał. Na pamiątkę tego wydarzenia i w dowód uznania dla Twoich umiejętności strzeleckich wręczam Ci Sygnet Arcymistrza - podkreślił Prezes Larski, wręczając pierścień wyraźnie zaskoczonemu bratu Robertowi.

W trakcie balu przeprowadzono strzelanie charytatywne i licytację czekoladowego kura. W zmaganiach strzeleckich zwyciężył brat Krzysztof Tyda ze Starogardu Gdańskiego przed braćmi Kazimierzem Wilczyńskim z Więcborka i Piotrem Grajem z Łobżenicy.

Kura zaś, za niebagatelną kwotę 1600 zł, wylicytował p. Krzysztof Siemianowski z Solca Kujawskiego. Łącznie udało się zebrał ok. 3 tys. zł. Pieniądze zostaną przekazane na leczenie jednej z najmłodszych mieszkanek Nakła nad Notecią.

Galeria Balu

Fot. MS


Toruń zaprasza na strzelanie Niepodległościowe

18 listopada w Toruniu odbędzie się tradycyjne strzelanie Niepodległościowe. W załączniku program imprezy.

Zachęcamy do udziału!

Zaproszenie Toruń


Zaproszenie na BAL OKRĘGU BYDGOSKIEGO

24 listopada 2018 r. w sypniewskim Pałacu odbędzie się tradycyjny Bal Okręgu Bydgoskiego, na którym podsumujemy tegoroczny sezon strzelecki. Zachęcamy wszystkich sympatyków dobrej zabawy i naszego okręgu do udziału w tym wydarzeniu! Szczegóły w załączniku.

ZaprBK


Tytuły okręgowe zdobył Solec!

30 września 2018 r. na kcyńskiej strzelnicy bractwa z Kcyni i Solca zorganizowały wspólny turniej, podczas którego walczono o dwa z trzech najważniejszych tytułów - Króla Żniwnego i Mistrza Okręgu Bydgoskiego. Obie nagrody zdobyli członkowie soleckiego bractwa!

Z uwagi na mnogość konkurencji zawody rozpoczęły się już o godz. 10.00 odśpiewaniem Hymnu Brackiego. Aby rywalizować o zacne nagrody do Kcyni przyjechali członkowie bractw z: Wejherowa, Kościerzyny, Tczewa, Starogardu Gdańskiego, Nakła nad Notecią, Łobżenicy, Sępólna Krajeńskiego, Żnina, Piechcina i Więcborka. Sprzedający bilety mieli co robić przez cały czas trwania turnieju, gdyż rywalizacja była na najwyższym poziomie. W konkurencji Król Żniwny zwyciężyła osoba, która oddała strzał jako pierwsza. Był to brat Bartłomiej Gapski z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim, którego 20 była nie do pobicia, choć bliskich tego wyczynu było 4 strzelców (z wynikiem 18 pkt)! - Jestem bardzo szczęśliwy i bardzo cieszę się z tego sukcesu. Jest to spełnienie jednego z moich marzeń i dołożę wszelkich starań, żeby sprostać obowiązkom, jakie mnie czekają - wyznał brat Bartłomiej.

Historycznym występem na kcyńskiej strzelnicy może się poszczycić inny członek soleckiego stowarzyszenia. Brat Robert Fałek, bo o nim mowa, został PO RAZ TRZECI Z RZĘDU Mistrzem Okręgu Bydgoskiego! Nikomu przed nim nie udało się tego dokonać! - Strzelałem najlepiej jak potrafię, chociaż wynik 34 pkt był poniżej minimum, które sobie postawiłem. Rywalizacja była ostra, więc ostatecznie satysfakcja jest. Cieszy mnie również, że Bartek zdobył drugi co do ważności tytuł w okręgu. Naprawdę mamy co świętować! - skomentował Mistrz Robert.

Co świętować mieli również goście z Okręgu Pomorskiego, którzy stawali na podium w praktycznie każdej konkurencji.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

KRÓL ŻNIWNY OKRĘGU BYDGOSKIEGO AD 2018:

I m-ce brat Bartłomiej Gapski (Solec Kujawski)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)

MISTRZ OKRĘGU BYDGOSKIEGO AD 2018:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

TARCZA FUNDACYJNA NR 2:

I m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcyni)

III m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

TARCZA NARODZIN STASIA:

I m-ce brat Adam Łabuda (Kościerzyna)

II m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

TARCZA JESIENNA:

I m-ce brat Przemysław Chudzik (Kcynia)

II m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

III m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

TARCZA ODSIECZY WIEDEŃSKIEJ:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

III m-ce brat Adam Łabuda (Kościerzyna)

TARCZA PROF. CZOCHRALSKIEGO:

I m-ce brat Zbigniew Lemiech (Wejherowo)

II m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

III m-ce brat Jan Kurek (Kcynia)

TARCZA PUNKTOWA:

I m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

II m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

III m-ce brat Zbigniew Lemiech (Wejherowo)

TARCZA BUFETOWA:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Paweł Konwiński (Solec Kujawski)

III m-ce brat Ryszard Pacholczyk (Sępólno Krajeńskie)

KUR:

I m-ce brat Tomasz Rogalski (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Andrzej Głuszczyński (Kcynia)

Galeria

Fot. Aldona Sambor-Sochaczewska, Archiwum KBS Tczew


Puchar zdobyli nakielanie!

22 września 2018 r. Piechcińskie Bractwo Kurkowe w Piechcinie zorganizowało tradycyjny drużynowy turniej pt. "Puchar Pałuk". W zawodach wzięły drużyny z Nakła nad Notecią, Żnina i gospodarze. Główna nagroda pojechała do Nakła nad Notecią. Poniżej przedstawiamy pozostałe wyniki.

PUCHAR PAŁUK:

I m-ce Nakielskie Bractwo Kurkowe pw. św. Jerzego (M. Sobocińska, R.Jabłoński, M, Tamborski)

II m-ce Piechcińskie Bractwo Kurkowe w Piechcinie (A.Borowiak, P.Pijarowski, Z.Wiśniewski)

III m-ce Bractwo Strzeleckie w Żninie (W. Ślęzak, W. Kleszczewski, T.Wylegała)

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Zbigniew Wiśniewski (Piechcin)

II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Patryk Pijarowski (Piechcin)

TARCZA PAŁUCKA:

I m-ce brat Grzegorz Zych (Piechcin)

II m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

III m-ce siostra Marzena Sobocińska (Nakło nad Notecią)

TARCZA CHARYTATYWNA:

I m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

II m-ce brat Zbigniew Wiśniewski (Piechcin)

III m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)

PISTOLET:

I m-ce brat Grzegorz Zych (Piechcin)

II m-ce brat Waldemar Wudniak (Piechcin)

III m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

KUR:

I m-ce brat Patryk Pijarowski (Piechcin)

II m-ce brat Andrzej Wiśniewski (Piechcin)

III m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

Fot. Archiwum BS Żnin


Wspólne strzelanie Kcyni i Solca

Kochani, już w najbliższą niedzielę kolejne święto Okręgu Bydgoskiego - strzelanie o godność Króla Żniwnego i Mistrza, które odbędzie się w Kcyni. Łańcuchy oddają odpowiednio strzelcy z Kcyni i Solca Kujawskiego.

Oprócz tego kolejna kolejka Grand Prix (już trzecia od końca) i atrakcyjne ogólnodostępne  konkurencje.

Szczegóły Król Żniwny i Mistrz Okręgu Bydgoskiego

Zapraszamy serdecznie!


Zmiana decyzji ws. anulowania kolejki GP

W związku z licznymi głosami dot. odwołania VIII kolejki Grand Prix Okręgu Bydgoskiego, bracia z PBK w Piechcinie doszli do porozumienia z członkami BS w Żninie i za przyzwoleniem Zarządu Okręgu Bydgoskiego przeprowadzą swoją kolejkę Grand Prix podczas strzelania Sebastianowego organizowanego przez żnińskie bractwo dn. 06.10.18 na strzelnicy w Piechcinie.

Za zamieszanie przepraszamy!


Zmiana terminu strzelania w Piechcinie!

UWAGA!

Piechcińskie Bractwo Kurkowe informuje, że zaplanowane na dzień 16.09.2018 r. strzelanie Puchar Pałuk, nie odbędzie się w pierwotnie zaplanowanym terminie.

Zawody zostają przeniesione na 22 września, początek o godz. 11.00

Konkurencje:

- Puchar Pałuk

- Tarcza Bracka

- Tarcza Pałucka

- Tarcza Charytatywna

- Pistolet 5,6 mm

- Kur

VIII kolejka Grand Prix Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, która miała się odbyć na piechińskiej strzelnicy, zostaje CAŁKOWICIE ANULOWANA.

Za utrudnienia PBK serdecznie przeprasza.

 


Gospodarze odrobinę lepsi od gości

9 nagród dla WBK, 8 dla KBS w Solcu Kujawskim i 1 dla KBS w Kcyni podczas Strzelania Żniwnego bractwa z Wyrzyska.

9 września na strzelnicy w Paterku (Nakło nad Notecią) Wyrzyskie Bractwo Kurkowe zorganizowało wewnętrzny turniej strzelecki o tytuł Króla Żniwnego. Dla gości ogólnodostępne były tarcze: Bracka, Ustępującego Króla Łukasza Kaliskiego, Punktowa oraz strzelanie z pistoletu, do zapadek i do kura. Na zaproszenie odpowiedzieli mundurowi z Kcyni, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego i  Żnina. Zabawa trwała stosunkowo krótko w porównaniu do innych zawodów w okręgu, ale było dość emocjonująco, gdyż organizatorzy zrezygnowali z przeprowadzenia finałów. Ostatecznie najczęściej (9 razy) na podium stawali gospodarze, którzy zdobyli 3 pierwsze miejsca, 5 drugich miejsc i 1 trzecie miejsce. 8 razy występowali członkowie soleckiego bractwa, zdobywając 3 pierwsze miejsca, 1 drugie miejsce i 4 trzecie miejsca. Jedną nagrodę zdobył przedstawiciel KBS w Kcyni.

Hat-tricki (u)strzelili soleccy bracia Robert Fałek, zdobywając trzy pierwsze miejsca, w tym najbardziej obstrzelaną tarczę - Ustępującego Króla Łukasza Kaliskiego i Jarosław Gronowski, zdobywając trzy trzecie miejsca. Drugie miejsce w pistolecie dołożyła siostra Małgorzata Siemianowska.  - Jestem bardzo zadowolony z dzisiejszego występu naszej drużyny. Mieliśmy dobrą powtarzalność, która przełożyła się na dobre wyniki. Nie pamiętam zawodów, w których stawalibyśmy na podium w każdej konkurencji. Na podkreślenie zasługuje fakt, że zdobyliśmy tylko o jedną nagrodę mniej od gospodarzy, ale my strzelaliśmy we trójkę, a z Wyrzyskiego Bractwa Kurkowego do dekoracji występowało aż sześć osób! Bardzo udany wyjazd - skomentował zawody brat Robert Fałek.

Wyjazd udany okazał się też dla siostry Jaśminy Wylegała z Bractwa Strzeleckiego w Żninie. Nie stanęła na podium, a ze strzelnicy w Paterku wyjechała z nagrodą.- Na poprzednim strzelaniu zażartowałam do Roberta, że nie podzielił się nagrodami. Odpowiedział mi wtedy, że następnym razem to zrobi. I słowa dotrzymał - pozwolił mi wybrać jeden z pucharów, czym byłam absolutnie zaskoczona. Teraz ten prezent stoi na honorowej półce z nagrodami w naszym mieszkaniu. - wyjaśniła siostra Jaśmina. Dla uściślenia dodajemy, że siostra ze Żnina wybrała sobie puchar za III m-ce w strzelaniu do tarczy Brackiej.

Jak imprezę podsumowują organizatorzy? - Cieszę się, że zawody przede wszystkim były bezpieczne. Jeśliśmy zadowoleni z dobrej współpracy z Nakielskim Bractwem Kurkowym pw. św. Jerzego, które udostępniło nam strzelnicę, z gości, chociaż frekwencja do wysokich nie należała, ale nie spodziewaliśmy się tłumów, no i z samej atmosfery strzelania. - wyjaśnił brat Piotr Koźlikowski, Prezes Wyrzyskiego Bractwa Strzeleckiego.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Poniżej prezentujemy wyniki we wszystkich konkurencjach.

TARCZA KRÓLA ŻNIWNEGO AD 2018 WBK:

I m-ce brat Piotr Koźlikowski

II m-ce brat Wiesław Amernik

III m-ce brat Arkadiusz Giese

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Piotr Koźlikowski (Wyrzysk)

II m-ce brat Wiesław Amernik (Wyrzysk)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

TARCZA USTĘPUJĄCEGO KRÓLA:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Wiesław Jasiński (Wyrzysk)

III m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

TARCZA PUNKTOWA:

I m-ce brat brat Łukasz Kaliski (Wyrzysk)

II m-ce brat Arkadiusz Giese (Wyrzysk)

III m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

ZAPADKI:

I m-ce brat brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Mutaz Nasrullah (Wyrzysk)

III m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

PISTOLET:

I m-ce brat Robert Fałek 45 pkt (Solec Kujawski)

II m-ce siostra Małgorzata Siemianowska 45 pkt (Solec Kujawski)

III m-ce brat Mutaz Nasrullah 43 pkt (Wyrzysk)

KUR:

I m-ce brat Wiesław Jasiński (Wyrzysk)

II m-ce brat Wiesław Amernik (Wyrzysk)

III m-ce brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)

Galeria wydarzenia dostępna tutaj.

 MS


Zmiana terminu strzelania o tytuł Mistrza OB i IX kolejki GP!

W związku z problemami "lokalowymi" Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim, Zarząd Okręgu Bydgoskiego w dn. 12.08.2018 r. przychylił się do prośby bractwa, a tym samym wyraził zgodę na przełożenie strzelania o tytuł Mistrza Okręgu Bydgoskiego oraz IX kolejki Grand Prix. Zawody te odbędą się nie 29, a 30 września 2018 r. i będą połączone ze strzelaniem o tytuł Króla Żniwnego Okręgu Bydgoskiego, a odbędą się na strzelnicy w Kcyni.

A zatem:

30 września 2018 r. na strzelnicy w Kcyni walczymy o:

- tytuł Króla Żniwnego Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP

- tytuł Mistrza Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP

- Grand Prix OB ZKBS RP organizowane przez KBS Solec Kujawski

- inne tarcze organizatorów.

Zapowiada się gorąca "jesień sezonu". Więcej informacji podamy niebawem.


18-stka sztandaru NBK pw. św. Jerzego

2 września na strzelnicę Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego położoną w Paterku zjechali się kurkowie z Dinklage (Niemcy), Czarnego, Gołańczy, Tczewa, Starogardu, Kcyni, Łobżenicy, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Szubina, Więcborka i Żnina. Powodem była 18. rocznica poświęcenia Sztandaru.

Mnogość gości, którzy w pierwszą niedzielę września z pojawili się w Paterku, jest oznaką wielkiej sympatii dla członków tegoż bractwa. Turniej, podczas którego rywalizowano w 5 konkurencjach, poprzedziła msza święta w kościele pw. Matki Boskiej Bolesnej w Paterku. A ponieważ nakielscy bracia są gościnni, to przed zajęciem stanowisk strzeleckich, poczęstowali wszystkich pysznym obiadem. Ruch na stanowiskach był spory, ale największe poruszenie i emocje były na osi pistoletu. Znakomici strzelcy osiągali wyniki pomiędzy 40 a 45 pkt. Niektórzy nawet kilkakrotnie próbowali się poprawiać. Wśród tych ostatnich była również siostra Małgorzata Siemianowska z Solca Kujawskiego, która zaczęła rywalizację z 34 pkt, a skończyła, pobijając wszystkich wynikiem 47/50 pkt. - Nie szło mi na początku, bo nie pasował mi pistolet. Czekałam z nadzieją na giwerę Sławka Michalskiego, bo bardzo dobrze strzelało mi się z niej w Gołańczy. I się doczekałam. W pierwszej próbie miałam wszystkie strzały w jednej linii, niestety w białym polu. Po korekcie zdobyłam niesamowity wynik 47 pkt., który pozwolił mi stanąć na najwyższym stopniu podium. Nie muszę chyba dodawać jak bardzo zadowolona jestem, szczególnie, że nawet strzelcy z Tczewa i Starogardu Gdańskiego po kilku próbach przebicia mojego wyniku, po prostu odpuścili - skomentowała Sekretarz Okręgu. Istotnie - brat Krzysztof Tyda i brat Waldemar Piontek mieli taką samą ilość oczek w tarczy, ale mniej niż siostra. - Rośnie nam pistoletowa dziewczyna - powiedział po strzelaniu brat Roman Jabłoński.

Pozostałe wyniki prezentują się następująco:

TARCZA 18. ROCZNICY POŚWIĘCENIA SZTANDARU:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

III m-ce brat Zbigniew Wiśniewski (Piechcin)

TARCZA ŚW. JERZEGO:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Jan Kurek (Kcynia)

III m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

TARCZA BURMISTRZA:

I m-ce brat Tadeusz Wielgosz (Więcbork)

II m-ce brat Marian Piszczek (Więcbork)

III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

PISTOLET SPORTOWY:

I m-ce siostra Małgorzata Siemianowska (Solec Kujawski)

II m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

III m-ce brat Waldemar Piontek (Tczew)

KUR:

I m-ce siostra Marzena Sobocińska (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

III m-ce Jerzy Szafarz (niezrzeszony)

tytuł KRÓLA ŻNIWNEGO NBK pw. św. Jerzego:

I m-ce brat Krzysztof Koczur

II m-ce Mariusz Tamborski

III m-ce Marek Kornalewicz

Wszystkim strzelcom serdecznie gratulujemy!

Fotogaleria

MS


Kcynia cementuje przyjaźnie

Tarcza Przyjaciół i Rodziny cieszyła się największą popularnością wśród strzelców 26 sierpnia w Kcyni.

Na zawody organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kcyni właściwie za każdym razem przyjeżdża bardzo dużo osób. Zapewne jest to związane z atmosferą i pięknie wyrzeźbionymi nagrodami. Po czerwcowym strzelaniu o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, skądinąd słabo przygotowanym, kcynianie zrehabilitowali się, przenosząc do nas pomysł z Okręgu Pomorskiego - konkurencję dla Par. Tarcza dla Przyjaciół i Rodziny była ogólnodostępna i wzięło w niej udział ok.  dwudziestu duetów w różnej konfiguracji. Po eliminacjach do finału weszło 5 najlepszych zespołów. Spośród nich najlepszymi strzelcami okazali się bracia Antoni Stormowski i Zbigniew Madej z Sępólna Krajeńskiego, którzy pokonali całą resztę. Rywalizacja o wejście do finału była naprawdę bardzo zacięta. W samym finale emocji również nie brakowało. Jak komentowano tę konkurencję? - Bardzo fajny pomysł i dobra inicjatywa, ale zasady trzeba jeszcze dopracować. Jeżeli to konkurencja dla Par, to nagrody powinny być podwójne, bo jak wygrani mają się podzielić tarczą i nagrodą? Chyba tydzień w tydzień - tydzień tarcza będzie u Zbyszka, a nagroda u mnie, a w następnym tygodniu zmiana - zażartował brat Antoni Stormowski. - Albo przekazać tarczę do celestatu, a nagrodę wspólnie spożyć (dodatkiem do tarczy była butelka alkoholu) - podsunął ktoś z obecnych. - Teraz, w trakcie trwania imprezy, widzimy pewne niedociągnięcia, chociażby związane z tą tarczą, i na pewno będziemy je korygowali. Ale myślę, że są to raczej drobne uchybienia. - przyznał brat Marek Michalak, Prezes KBS w Kcyni. W strzelaniu udział wzięli mundurowi z Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Szubina, Więcborka, Żnina, Czarnego i Gołańczy.

Zanim jednak przeprowadzono ogólnodostępny turniej strzelecki, członkowie kcyńskiego bractwa rywalizowali o tytuł Króla Żniwnego AD 2018. Najlepszym strzałem popisał się brat Wacław Korkosz, na drugim miejscu uplasował się brat Jan Kurek, a na najniższym stopniu podium stanął brat Robert Brodnicki. Gratulacje!

Tego dnia również w położonej nieopodal Kcyni Gołańczy, w parafii pw. św. Wawrzyńca, ks. bp Jan Tyrawa odprawił dożynkową mszę św. diecezji bydgoskiej, w której udział wzięli przedstawiciele bractw z Kcyni, Solca Kujawskiego, Więcborka, Grudziądza i Gołańczy.

Poniżej przedstawiamy wyniki wszystkich konkurencji, a foto znajduje się tutaj.

tytuł KRÓLA ŻNIWNEGO AD 2018 KBS KCYNIA:

I m-ce brat Wacław Korkosz

II m-ce brat Jan Kurek

III m-ce brat Robert Brodecki

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Jan Kurek (Kcynia)

III m-ce brat Ryszard Pacholczyk (Sępólno Krajeńskie)

TARCZA 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI:

I m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)

TARCZA PRZYJACIÓŁ I RODZINY:

I m-ce bracia Antoni Stormowski i Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia) i brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

III m-ce bracia Jan Kurek  i Władysław Kurek (Kcynia)

TARCZA BUFETOWA:

I m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

KUR:

I m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Ryszard Pacholczyk (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Andrzej Gwizdała (Czarne)

 MS


Pierścienie zdobyli mężczyźni ;p

Pierścienie Wzgórza św. Katarzyny były głównymi nagrodami podczas strzelania, które 25 sierpnia zorganizowało Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Więcborku. Co ciekawe - wszystkie miejsca na podium zajęli Panowie.

Bój o pierścienie to już tradycja. W tegorocznych zmaganiach udział wzięli członkowie bractw z Kcyni, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego i Grudziądza. Niektórym było "cimno, zimno i do domu daleko", ale nie przeszkadzało to w dobrej zabawie. Najwięcej razy na podium stawali mundurowi z Sępólna Krajeńskiego i Solca Kujawskiego. Ale najwięcej punktów (27/30) w strzelaniu z pistoletu zdobył brat Roman Jabłoński. Gratulacje dla wszystkich!

Poniżej pełne wyniki.

PIERŚCIENIE WZGÓRZA ŚW. KATARZYNY:

I m-ce brat Jan Zajkowski (Grudziądz)

II m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

TARCZA 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI:

I m-ce brat Radosław Okoń (Więcbork)

II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

STRZELANIE DO TARCZY MARKA LISIECKIEGO:

I m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Krzysztof Bodziński (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

TARCZA BUFETOWA:

I m-ce brat Kazimierz Wilczyński (Więcbork)

II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

KUR:

I m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

III m-ce brat Kazimierz Wilczyński (Więcbork)

Fotorelacja tutaj

MS


WBK zaprasza do Paterka

Już w najbliższą niedzielę na strzelnicy w Paterku (Nakło nad Notecią) odbędzie się Strzelanie Żniwne Wyrzyskiego Bractwa Kurkowego. Goście będą mogli rywalizować w konkurencjach:

- Tarcza Bracka

- Tarcza Punktowa

- Pistolet sportowy :)

- Zapadki

 - Kur

- Grand Prix Okręgu Bydgoskiego

Początek zawodów o godz. 12.00, zamknięcie kasy godz. 16.30. Serdecznie zapraszamy!


Żniwna niedziela na granicy województw

Pierwszy raz chyba zdarza się taka sytuacja, że członkowie bractw kurkowych z Okręgu Bydgoskiego w jeden dzień są zaproszeni do udziału w wydarzeniach związanych ze żniwami, które równocześnie odbywają się w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim.

W najbliższą niedzielę 26.08.2018 r. Kcyni odbędzie się strzelanie o tytuł Króla Żniwnego tamtejszego bractwa, któremu towarzyszyć będą strzelania ogólnodostępne oraz VI kolejka Grand Prix. Harmonogram w załączeniu: zaproszenie Kcynia 26.08.201 r.

Tego samego dnia w Gołańczy odbędą się Dożynki Diecezji Bydgoskiej, na które Ordynariusz zaprasza wszystkie bractwa kurkowe z diecezji. Mszę św. o godz. 11.30 w parafii pw. św. Wawrzyńca w Gołańczy odprawi ks. bp Jan Tyrawa. Zbiórka pocztów sztandarowych o godz. 11.15. Po nabożeństwie delegacje zaproszone są na poczęstunek do sali brackiej przy strzelnicy.

Zachęcamy do udziału w tych uroczystościach!


W Więcborku powalczą o Pierścienie

Już w najbliższą sobotę w Więcborku odbędzie się doroczny turniej o Pierścień Wzgórza św. Katarzyny. Początek o 13. Uwaga! Organizator nie przewiduje finałów.

Szczegóły w załączniku: Więcbork zaproszenie


Strzelanie z okazji "Cudu nad Wisłą"

15 sierpnia 2018 r., w święto Wojska Polskiego, szubińskie bractwo zorganizowało obchody 98. rocznicy „Cudu Nad Wisłą” dla upamiętnienia rocznicy bitwy Warszawskiej. w programie znalazło się złożenie symbolicznych wiązanek przy pomniku Bojowników o Wolność, Polskość i Niepodległość oraz turniej strzelecki.

Frekwencja była wysoka - pojawili się przedstawiciele bractw z Książa Wielkopolskiego, Wrześni, Poznania, Jutrosina, Tczewa, Kcyni, Solca Kujawskiego, Żnina, Sępólna Krajeńskiego, Nakła nad Notecią, Więcborka i Grudziądza, a rywalizacja bardzo zacięta. Sprzedający bilety i obsługa stanowisk miała co robić. Szczególnie zajadła walka była w strzelaniu z pistoletu. Brat Krzysztof Bodziński, Prezes KBS Sępólno Krajeńskie, wysoko postawił poprzeczkę, zdobywając 47 pkt! Nieuświadomionym przypominamy, że to emerytowany policjant ;p Kolejny wynik to 46 pkt. - tyle zdobyli bracia Waldemar Klemiński z BS Szubin i Jerzy Nowak z KBS Września. Trzecią ilością punktów był wynik 45, wystrzelany przez brata Krzysztofa 'Długie Pióro' Smoleńskiego z Książa Wielkopolskiego i (niespodzianka) ... siostrę Małgorzatę Siemianowską z Solca Kujawskiego. Ta ostatnia bardziej niż z braćmi walczyła z samą sobą, gdyż z każdą próbą zdobywała coraz więcej punktów. - Wpadłam na te zawody jak po ogień, ale miałam chęć postrzelać z pistoletu. Poprawiałam się do tzw. upadłego. Sekundował mi, nie pierwszy raz zresztą, dając wskazówki, brat Jurek Nowak. Niestety na podium nie było dla mnie miejsca, ale zdobyłam 45/50 pkt i jest to mój absolutny rekord (jak na razie)! Być w czołówce z TAKIMI strzelcami, którzy gościli na turnieju, to zaszczyt - skomentowała zawody siostra Małgorzata.

Podczas turnieju przeprowadzono także IV kolejkę Grand Prix Okręgu Bydgoskiego.

Pełne wyniki prezentujemy poniżej.

TARCZA "CUD NAD WISŁĄ":

I m-ce brat Jan Kurek (Kcynia)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

III m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

TARCZA BURMISTRZA SZUBINA:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Piotr Cypruch (Jutrosin)

TARCZA PUNKTOWA:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

III m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

TARCZA JUBILEUSZOWA ROCZNICY ŚMIERCI TADEUSZA KOŚCIUSZKI:

I m-ce brat Waldemar Klemiński (Szubin)

II m-ce brat Krzysztof Smoleński (Książ Wielkopolski)

III m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

PISTOLET:

I m-ce brat Krzysztof Bodziński 47 pkt. (Sępólno Krajeńskie )

II m-ce brat Jan Kurek 46 pkt. (Kcynia)

III m-ce brat Jerzy Nowak 46 pkt. (Września)

KUR:

I m-ce brat Henryk Grobelny (Szubin)

II m-ce brat Tomasz Wylęgała (BS Żnin)

III m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

Fotogaleria znów dzięki uprzejmości brata Piotra Czapiewskiego.

MS

 


Turniej z okazji Dni Sępólna Krajeńskiego

Każdego roku członkowie Kurkowe Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim  organizują z okazji Dni swojego miasta zawody strzeleckie.

Tegoroczny turniej odbył się 12 sierpnia, a udział w nim wzięli przedstawiciele bractw z Tczewa, Kościerzyny, Wejherowa, Tucholi, Gołańczy, Kcyni, Nakła nad Notecią, i Solca Kujawskiego. Rywalizowano do tarcz: z okazji Dni Sępólna Krajeńskiego, Brackiej i Bufetowej. Ponadto był kur, a dla członków Okręgu Bydgoskiego IV kolejka Grand Prix. W ostatniej konkurencji gospodarze zdecydowanie pokonali resztę uczestników, bo zawładnęli podum. - Nie ważne, kto strzela, ważne, kto sędziuje! - skwitował wyniki z szelmowskim uśmiechem brat Krzysztof Bodziński, Prezes KBS Sępólno Krajeńskie. Czyżby chciał w ten sposób zasugerować, że walka nie była fair play? - Można by to tak odebrać, gdyby brać pod uwagę tylko dzisiejszy dzień. Ale przecież sępoleńscy bracia bardzo dobrze strzelają, w zeszłym roku wygrali Grand Prix drużynowo, a  i w tym roku przewodzą peletonowi tego cyklu. Poza tym byli na swojej strzelnicy, którą dobrze znają, więc nie ma się co dziwić, że czuli się pewnie i oddali dobre strzały - wytłumaczył jeden z uczestników.

Istotnie - po trzech kolejkach KBS Sępólno Krajeńskie na 10 uczestników Grand Prix ma aż 5 swoich reprezentantów!  Bardzo dobry wynik- gratulacje!

Swój debiut strzelecki odnotował również brat Radosław Sobecki z Tczewa, który zdobył II m-ce w strzelaniu do Kura. Również gratulujemy!

Pogoda i humory dopisały, goście również nie zawiedli. - Cieszę się, że pojawiło się u nas na strzelnicy kilka osób, które wczoraj był w Brusach. Głównie są to osoby z Okręgu Pomorskiego. Szkoda natomiast, że przedstawicieli bractw naszego okręgu było tak niewielu. - powiedział brat Zbigniew Madej, Strzelmistrz KBS Sępólno Krajeńskie. Ich strata!

Poniżej wyniki zmagań w turnieju.

TARCZA Z OKAZJI DNI SĘPÓLNA KRAJEŃSKIEGO:

I m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Adam Łabuda (Kościerzyna)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

TARCZA BUFETOWA:

I m-ce brat Jarosław Gronowski (solec Kujawski)

II m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

KUR:

I m-ce siostra Marzena Sobocińska (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

III m-ce brat Radosław Sobecki (Tczew)

Dokumentacja fotograficzna znajduje się tutaj.

MS


Dobry występ podczas XX -lecia KBS Brusy

Aż 5 nagród, w tym 3 pierwsze miejsca, zdobyli członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Sępólna Krajeńskiego, którzy 11 sierpnia 2018 r. reprezentowali Okręg Bydgoski podczas turnieju z okazji XX-lecia KBS w Brusach.

Poziom turnieju, w którym uczestniczyli głównie przedstawiciele Okręgu Pomorskiego, był bardzo wysoki. - Wewnętrzna dziesiątka wystarczyła na trzecie miejsce. - relacjonował brat Piotr Czapiewski. Tym bardziej cieszą nagrody zdobyte drużynę z naszego Okręgu, a szczególnie główna tarcza zawodów - Tarcza XX-lecia KBS w Brusach, którą wygrał brat Kazimierz Szalewski. Po dwie nagrody przywieźli siostra Mirosława Kotuła- Manglkammer (II m-ce Tarcza Okręgu i I m-ce Kur) oraz Król Zjednoczenia brat Zbigniew Madej (I m-ce Tarcza Króla Józefa Daniłko i III m-ce Kur). - Jestem zadowolony z naszego występu. Wystrzelaliśmy dobre miejsca, dzięki czemu zdobyliśmy fajne nagrody. Mają one tym większą wartość, że są to trofea, które czekały na nowych właścicieli od zeszłego roku, ponieważ ubiegłoroczna sierpniowa nawałnica spowodowała duże straty i zawody w 2017 r. bractwo w Brusach zmuszone było odwołać - skomentował Król Zjednoczenia.

Członkom Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Brusach gratulujemy pięknego jubileuszu, życzymy również sił do dalszej działalności i sukcesów z tym związanych!

Poniżej przedstawiamy wyniki zawodów.

TARCZA XX-LECIA KBS BRUSY:

I m-ce brat Kazimierz Szalewski (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce siostra Ludmiła Gołąbek (Wejherowo)

III m-ce brat Piotr Czapiewski  (Tczew)

TARCZA OKRĘGU POMORSKIEGO:

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce siostra Mirosława Kotuła- Manglkammer (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Józef Baska (Starogard Gdański)

TARCZA KRÓLA JÓZEFA DANIŁKO:

I m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Jarosław Czyżewski (Starogard Gdański)

III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

TARCZA KRÓLA STANISŁAWA WELTROWSKIEGO:

I m-ce brat Krzysztof Tyda KBS (Starogard Gdański)

II m-ce brat Kazimierz Laskowski (Starogard Gdański)

III m-ce brat Jarosław Czyżewski (Starogard Gdański)

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Kazimierz Laskowski (Starogard Gdański)

II m-ce brat Mariusz Stanke (Brusy)

III m-ce brat Andrzej Gwizdała (Czarne)

TARCZA SPONSORA:

I m-ce brat Krzysztof Wegner (Chojnice)

II m-ce brat Kazimierz Laskowski (Starogard Gdański)

III m-ce brat Antoni Szurlej (Brusy)

KUR:

I m-ce siostra Mirosława Kotuła- Manglkammer (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Krzysztof Tyda (Starogard Gdański)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

Zdjęcia dzięki uprzejmości brata Piotra Czapiewskiego znajdują się w galerii.

MS


Trzecia runda Grand Prix podczas "Dni Sępólna"

Już w najbliższą niedzielę - 12 sierpnia - w Sępólnie Krajeńskim odbędą się zawody strzeleckie organizowane z okazji święta miasta, podczas których przeprowadzona zostanie 3. kolejka Grand Prix Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.

Szczegóły w załączniku: Zaproszenie Dni Sępólna Krajeńskiego 12.08.2018 r.

Zachęcamy do udziału!


Tczew zaprasza na jubileusz

25 sierpnia Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tczewie organizuje XXII turniej strzelecki z okazji Reaktywacji. Szczegóły w załączniku.

Zaproszenie na strzelanie Kurkowych Bractw sierpień 2018


Pierwsi na przeglądzie artylerii

Bracia Władysław i Jan Kurek z kcyńskiego bractwa zwyciężyli w IV Przeglądzie Artylerii Czarno prochowej we Włocławku.

Zawody zorganizowane m. in. przez Włocławskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie w dniu 14 lipca w ramach IV Pikniku Historycznego przyciągnęły wielu pasjonatów militariów. Wśród nich znaleźli się amatorzy artylerii czarno prochowej, również z naszego Okręgu, który reprezentowali członkowie bractw z Kcyni i Sępólna Krajeńskiego. Nie był to pierwszy raz, kiedy nasi stanęli na podium - bracia Władysław i Jan Kurek wygrali konkurencję odpalania armaty w tym roku, a w 2017 - brat Piotr Graj z Łobżenicy.

Zresztą, szczegóły i fotorelację znajdziecie pod linkami:

Q4

nwloclawek.pl

 

 

 


Strzelanie z okazji "Cudu nad Wisłą"

Bractwo Strzeleckie w Szubinie zaprasza na strzelanie z okazji "Cudu nad Wisłą", tradycyjnie 15 sierpnia.

Więcej szczegółów w zaproszeniu:

img281


Wiwat Król Grzegorz!

8 lipca był także ważną datą dla członków Piechcińskiego Bractwa Kurkowego, którzy wyłonili spośród siebie Króla Kurkowego.

Na strzelnicy usytuowanej przy ul. Radłowskiej w Piechcinie w minioną niedzielę stawiło się 11 członków bractwa z zakusami na dzierżenie najważniejszego tytułu w organizacji - tytułu Króla Kurkowego. Po ustaleniu w drodze losowania numerów z kapelusza, przystąpiono do strzelania z... broni czarnoprochowej! I w ten sposób, będący ewenementem w bractwach naszego Okręgu, wyłoniono najlepszego - brata Grzegorza Zycha. - To jest mój pierwszy raz, jeśli chodzi o tytuł Króla Kurkowego PBK w Piechcinie, ale drugi, jeśli mówimy o tytule królewskim w ogóle, bo wcześniej udało mi się zostać Królem Żniwnym. Właśnie - udało mi się. Teraz też mi się udało - powiedział skromnie brat Grzegorz. Kto był w Piechcinie na tegorocznej edycji "Wiosny na Pałukach" lub czytał nasza stronę wie, że z nowego króla strzelec całkiem niezły - podczas wspomnianych zawodów zdobył aż 4 nagrody. - Jestem świadomy obowiązków wiążących się z piastowaniem tytułu Króla. Postaram się  je jak najlepiej wypełniać, ale nie ukrywam, że liczę na wsparcie członków naszego bractwa i podpowiedzi bardziej doświadczonych członków ruchu brackiego. Mam nadzieję, że piechcińscy bracia będą mi towarzyszyli w wyjazdach- dodał brat Grzegorz Zych. Fajnie by było, gdyby zwiększyła się aktywność członków PBK.  Rycerzami Króla Kurkowego AD 2018 zostali bracia: Pierwszym - Marcin Kornalewicz, a Drugim - Czesław Michalski. Serdecznie gratulujemy!

król PBKKról Kurkowy AD 2018

Piechcińskiego Bractwa Kurkowego w Piechcinie

brat Grzegorz Zych wraz z Rycerzami

I Rycerz brat Marcin Kornalewicz

II Rycerz brat Czesław Michalski

Przekazanie Łańcucha Królewskiego odbyło się po ogłoszeniu wyników, ale nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że członkowie Piechcińskiego Bractwa Kurkowego mają chęci zorganizować porządną intronizację i wstępnie planują to wydarzenie na wrzesień. Czekamy z niecierpliwością :)

Fotorelację profesjonalnie zrealizowała Pani Marzena Nowak, a można ją zobaczyć tutaj.

MS


Cztery nagrody z Pomorskiego!

W miniony weekend w sąsiednim Okręgu Pomorskim odbyły się dwa turnieje strzeleckie, z których reprezentanci naszego Okręgu wrócili z czterema nagrodami. 3 z nich zdobyli kurkowie z KBS Kcynia.

7 lipca 2018 r. w Tucholi odbyło się 14. strzelanie o "Miecze Grunwaldu". Podczas turnieju intronizowano Króla Kurkowego AD 2018 KBS Tuchola brata Jerzego Polaszka.  W tym strzelaniu udział wzięli członkowie Kurkowych Bractw Strzeleckich z Kcyni i  Sępólna Krajeńskiego wraz z Królem Zjednoczenia bratem Zbigniewem  Madejem. Pomimo szczerych chęci, tylko siostrze Mirosławie Kotule z sępoleńskiego bractwa udało się stanąć na podium, co prawda na drugim miejscu, ale za to w najważniejszej konkurencji! W starciu o tę samą nagrodę - Miecze Grunwaldu - brat Tomasz Wojciechowski z kcyńskiej formacji zajął 4 miejsce.

Następnego dnia, w niedzielę 8 lipca, jubileusz 10-lecia Reaktywacji obchodziło Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Kościerzyny. W ramach obchodów tej radosnej uroczystości proklamowano Króla Kurkowego AD 2018 brata Władysława Nitza oraz zorganizowano doroczny turniej o Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyny. Jak informuje Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tczewie na swym profilu społecznościowym: - Turniej cieszył się sporym zainteresowaniem, i jak co roku udział z nim mógł wziąć każdy zainteresowany. [...] Poziom był bardzo wysoki. W niektórych konkurencjach wynik powyżej 29 pkt na 30 dawał miejsce w finale. W finałach 10 nie gwarantowała miejsca na podium.

Wysoki poziom zawodów potwierdzają jak jeden mąż  członkowie bractw z Kcyni, Łobżenicy, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego  i Żnina, którzy reprezentowali Okręg Bydgoski. Większość z nich pierwszy raz była z wizytą w kościerskiej organizacji, ale wrażenia są jak najbardziej pozytywne. - Długo jestem w strukturze brackiej, ale do Kościerzyny pojechałem pierwszy raz. Konkurenci w zawodach byli naprawdę z górnej półki, o czym świadczy fakt, że aby wejść do finału, trzeba było mieć 29 pkt. W finałach miałem szarpnięte 10, jednak to było za mało na miejsce na podium! W Tarczy X-lecia Reaktywacji zająłem 4, ale cieszę się tym sukcesem - relacjonował brat Piotr Graj z Łobżenicy. Wielu ciekawi dlaczego w niektórych bractwach nagradza się czwartą, a nawet piątą lokatę. - Zawsze nagrody są dla trzech pierwszych osób, ale dyplomy otrzymuje cała pierwsza czwórka. Mówi się, że najgorsze jest właśnie to czwarte miejsce, więc, żeby osobie, która je zajęła, nie było aż tak smutno, to dostaje chociaż pamiątkowy dyplom. - tłumaczy siostra Aldona Sambor-Sochaczewska z KBS Kościerzyna.

Smutno z powodu wyników nie było na pewno małżeństwu strzelców z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w  Kcyni - siostra Magdalena Chudzik zajęła III m-ce w strzelaniu do Tarczy Fundacyjnej, a brat Mirosław Chudzik zdobył Tarczę Starosty Kościerskiego. Brawo, brawo, brawo! Tym bardziej, że w rankingu zwycięzców przodowali członkowie KBS Tczew z ilością ośmiu miejsc na podium (główną nagrodę, tj. Łańcuch Herbowy Miasta Kościerzyny zdobyła siostra Renata Czapiewska), zaraz za nimi kurkowie z KBS Starogard Gdański (7 nagród), a potem długo, długo nic i zespoły z dwoma zwycięstwami, w tym strzelcy z naszego Okręgu, zatem są powody do dumy! - Oczywiście jako Prezes cieszę się niezmiernie, że członkowie bractwa, na którego czele zarządu stoję, rozsławiają naszą formację i gminę. Magda i Mirek to bardzo dobrzy strzelcy, którzy nie pierwszy raz przynieśli naszemu bractwu i całemu okręgowi chlubę na arenie ogólnopolskiej - skomentował sukces brat Marek Michalak.

Oprócz mszy świętej, barwnego korowodu i strzelania, na obchody jubileuszu kościerskiego bractwa złożyły się również wspólne oglądanie filmu o organizacji od momentu reaktywacji do chwili obecnej oraz uroczysta akademia z wręczeniem przez brata Zbigniewa Madeja, Króla Zjednoczenia KBS RP, odznak za zasługi dla członków kościerskiego stowarzyszenia.

Jeśli ktoś nie był w Kościerzynie, a chciałby naocznie zobaczyć  cóż tam się działo, może zerknąć tutaj lub na facebookowy profil KBS Tczew.

MS


Król Hipolit intronizowany!

Kurkowie z Łobżenicy, przy udziale zaprzyjaźnionych bractw, intronizowali 1 lipca 2018 r. Króla Hipolita Wojciechowskiego. Ten zaś pasował swoich Rycerzy. Wszystko odbyło się podczas głównej mszy świętej, po której zaproszono gości na strzelnicę.

Każdorazowo, od wielu już lat, koronacja Króla Kurkowego łobżenickiego bractwa to uroczyście obchodzone święto nie tylko strzelców, ale również lokalnej społeczności. Dzień rozpoczyna śniadanie wydawane przez ustępującego Króla. Następnie bracia wraz z Rodzinami udają się na miejsce zbiórki i w towarzystwie orkiestry dętej, zwartą formacją maszerują do kościoła pw. św. Trójcy w Łobżenicy, gdzie w ich intencji odprawiana jest msza święta. Podczas nabożeństwa kapłan intronizuje Króla Kurkowego, który następnie pasuje swoich Rycerzy. Ustępujący Rycerze przekazują nowo pasowanym halabardy. Po uroczystości w kościele nowy Król wraz z Małżonką i Rycerzami przewodzi pochodowi przez miasto, przystając na terenie za Urzędem Gminy, aby oddać salwy honorowe z armat i moździerzy, po czym następuje przejazd na strzelnicę, gdzie odbywa się turniej.

Również 1 lipca 2018 r. uroczystości intronizacyjne odbyły się według tego scenariusza. W ceremonii przekazania Łańcucha Królewskiego bratu Hipolitowi Wojciechowskiemu i halabard braciom Stanisławowi Bolanowskiemu i Aleksandrowi Drożdżowi uczestniczyli członkowie bractw kurkowych z Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Więcborka, Szczecinka i Margonina. Dekoracji dokonał ks. Piotr Pieniążek, proboszcz parafii.

Po obiedzie rozpoczęto turniej strzelecki do Tarcz: Królewskiej, Niepodległościowej, Podskarbiego Bolanowskiego i Bufetowej oraz w 2. kolejce Grand Prix Okręgu Bydgoskiego. Stanowiska były oblegane przez cały czas, a to za sprawą bardzo dobrych wyników i chęci pokonania przeciwników. Najwięcej nagród (7) zostało u gospodarzy, zaś z gości najbardziej "obładowani" wyjechali przedstawiciele Nakła nad Notecią, którzy stawali 4 razy na podium.

Bezdyskusyjnie jednak największą triumfatorką zawodów była siostra Małgorzata Siemianowska, która tego dnia zdobyła swoją pierwszą w życiu tarczę. - Dziś był jeden z ważniejszych dni w moim brackim życiu - po bardzo, bardzo zaciętej rywalizacji pokonałam ponad dwudziestu strzelających z pistoletu i pierwszy raz ever stanęłam na najwyższym miejscu na podium! Sędzia turnieju podkreślił, że zastanawiał się nad oceną dwóch najlepszych wyników i z tego powodu emocje naprawdę trzymały do samego końca! Zrozumiałam to dopiero, kiedy jadąc do domu, popłakałam się z radości w samochodzie Bardzo się cieszę, że TEN pierwszy raz miał miejsce podczas zawodów organizowanych przez Bractwo Strzeleckie z Łobżenicy. Jestem przeszczęśliwa i dumna! - napisała na swoim profilu społecznościowym Małgorzata. - Naprawdę miałem problem z rozstrzygnięciem tego pojedynku, dlatego poprosiłem o ocenę również Strzelmistrza okręgu, który podzielił moje zdanie. Ilość punktów obu strzelających była taka sama, z tą różnicą, że brat Roman Jabłoński miał w tarczy 9 i dwie 4, natomiast siostra Małgorzata 9 i 8, czyli dwa trafienia. - wyjaśnił brat Piotr Graj, sędzia turnieju.

W ogóle ta konkurencja cieszyła się dużym zainteresowaniem - bilety dokupowano do samego zamknięcia kasy. Na przypomnienie zasługuje fakt, że to nie pierwszy tak emocjonujący pojedynek z pistoletu między Romkiem i Małgorzatą - w 2017 roku podczas strzelania rocznicowego w Gołańczy solecczanka tak się uparła, żeby przekroczyć granicę 40 pkt. w 5 strzałach, że ostatecznie "zrobiła" taki sam wynik jak nakielanin (43 pkt) , a w dogrywce pokonała brata Romana piękną 6., dzięki czemu zajęła III m-ce w strzelaniu z pistoletu.  - I w Gołańczy, i w Łobżenicy Małgorzata była lepsza, dlatego wygrała. Cieszę się z tego i serdecznie jej gratuluję - skomentował brat Roman Jabłoński.

Gratulacje należą się wszystkim strzelcom - za bezpieczną i zgodną atmosferę. Wyniki przedstawiamy poniżej. Zdjęcia zaś można obejrzeć na stronie kbslobzenica.pl

TARCZA 100-LECIA NIEPODLEGŁOŚCI

I m-ce siostra Małgorzata Siemianowska (Solec Kujawski)

II m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Henryk Miesiąc (Łobżenica)

TARCZA PODSKARBIEGO STANISŁAWA BOLANOWSKIEGO

I m-ce brat Henryk Miesiąc (Łobżenica)

II m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Roman Jabłoński ( Nakło nad Notecią)

TARCZA KRÓLEWSKA BRATA LESZKA GLAPIAKA

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)

TARCZA BUFETOWA

I m-ce brat Piotr Grochowski (Łobżenica)

II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

III m-ce brat Piotr Graj (Łobżenica)

KUR

I m-ce brat Hipolit Wojciechowski (Łobżenica)

II m-ce brat Stanisław Bolanowski (Łobżenica)

III m-ce brat Piotr Grochowski (Łobżenica)

 MS


Łobżenica zaprasza na intronizację i GP

Już w najbliższą niedzielę, tj. 1 lipca 2018 r., w łobżenickim bractwie święto - Intronizacja Króla Kurkowego AD 2018 brata Hipolita Wojciechowskiego. Oprócz tego jakże doniosłego wydarzenia druga kolejka Grand Prix Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.

Planowany harmonogram:

10.00 zbiórka pocztów sztandarowych i uczestników na łobżenickim rynku

10.30 przemarsz do kościoła pw. św. Trójcy

11.00 msza św.

12.00 przemarsz przez miasto i salwa honorowa, następnie:

przejazd do OW "Malwa" w Luchowie - obiad i strzelanie

ok. 17.30 finały zawodów

Zapraszamy serdecznie w imieniu organizatorów!


Niewielu chce dzierżyć tytułu Króla. Dlaczego?

Na 200 członków Okręgu Bydgoskiego (stan ustalony przy wyborach w dn. 24.03.2018 r., czyli raptem 3 miesiące temu) w najważniejszym w roku strzelaniu - o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP - wzięło udział TYLKO 27 członków. To dokładnie 13,5 % . A gdzie reszta pretendentów do noszenia srebrnego łańcucha?

Żenującą frekwencję, o czym nawet wstyd (ale trzeba) pisać, odnotowano 17  czerwca 2018 r. na strzelnicy w Kcyni, gdzie odbywał się doroczny turniej o godność Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. W zawodach udział wzięło 27 strzelców z 7 bractw. A Okręg tworzy 10 bractw, w których zrzeszonych jest łącznie 200 osób. Jest to najniższa liczba uczestników w tych zawodach od czasu prezesury brata Krzysztofa Larskiego, który obejmując funkcję w 2015 roku za cel pracy całego zarządu postawił konsolidację członków okręgu i podniesienie rangi tytułu Króla.

Wykonano szereg zabiegów dla zachęcenia sióstr i braci do aktywnego uczestnictwa w życiu okręgu, ale i dla realizacji postawionych zadań:

- kalendarz strzelań dla okręgu na rok przyszły ustalany jest na początku listopada w roku poprzedzającym na wspólnym zebraniu członków zarządu Okręgu wraz z Prezesami bractw

 - pierwszeństwo w wyznaczeniu terminu strzelań mają bractwa, które organizują turnieje o tytuł Króla, Króla Żniwnego i Mistrza Okręgu, żeby uniknąć nakładania się strzelań i dać możliwość udziału w tych prestiżowych zawodach każdemu członkowi

 - terminarz strzelań jest zatwierdzany każdorazowo na walnym zebraniu delegatów OB i wręczany przedstawicielom poszczególnych bractw, a także publikowany na stronie internetowej okręgu

 - strzelanie poprzedza msza św., aby podkreślić godność Króla i rangę wydarzenia

 - pod koniec sezonu Królowie wraz z Rycerzami są, przy wsparciu zarządu Okręgu Bydgoskiego, organizatorem okręgowego Balu Królewskiego, podczas którego dekoruje się zwycięzców w konkurencjach Król, Król Żniwny i Mistrz Okręgu oraz Grand Prix Okręgu.

 Tymczasem odzew na podjęte działania jest znikomy:

- na 200 osób z 10 bractw o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP walczyło 27 osób z 7 bractw; rękawicy nie podjęli przedstawiciele Piechcina, Szubina i Wyrzyska

- udział ilościowy poszczególnych członków bractw w strzelaniu Królewskim:

 1. Kcynia -10 osób
 1. Łobżenica - 1 osoba
 1. Nakło nad Notecią - 5 osób
 1. Sępólno Krajeńskie - 6 osób
 1. Solec Kujawski - 3 osoby
 1. Więcbork - 1 osoba
 1. Żnin - 1 osoba

- wagi wydarzeniu dodała obecność Królów z połowy bractw Okręgu (Kcynia, Nakło nad Notecią, Sępólno Krajeńskie, Solec Kujawski i Żnin)

- wśród strzelających o tytuł Króla spośród poszczególnych członków bractw było:

 1. Kcynia - 5 przedstawicieli zarządu, w tym Prezes
 1. Łobżenica - 1 przedstawiciel zarządu (Wiceprezes)
 1. Nakło nad Notecią - 3 przedstawicieli zarządu, w tym Prezes
 1. Sępólno Krajeńskie - 5 przedstawicieli zarządu, w tym Prezes i Wiceprezes
 1. Solec Kujawski - 1 przedstawiciel zarządu (Wiceprezes)
 1. Więcbork - 1 przedstawiciel zarządu (Prezes)
 1. Żnin - 1 przedstawiciel zarządu (Komendant)

- od początku istnienia Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP tytuł Króla był w każdym bractwie przynajmniej raz - i to cieszy:

1. Kcynia - aż 7 razy, w tym 2 razy brat Tomasz Wojciechowski

2. Nakło nad Notecią - 3 razy (wszystkie po 2015 r.)

3. Piechcin - 1 raz

4. Sępólno Krajeńskie - 2 razy

5. Solec Kujawski - 1 raz

6. Szubin - 2 razy

7. Więcbork - 1 raz

8. Wyrzysk - 2 razy

Powyższe statystyki są głównie źródłem zmartwienia i smutku dla członków zarządu Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. Przecież nikt nikogo na siłę do ruchu nie zapisywał, więc wydawałoby się, że chęć do udziału w życiu bractw i okręgu będzie budująca. Wiele osób zastanawia się nad przyczynami tak skromnego zaangażowania członków poszczególnych bractw. - Zupełnie nie rozumiem tych osób, które nie uczestniczą w życiu ruchu brackiego, nie odwiedzają innych bractw, nie spędzają wspólnie czasu, a przede wszystkim nie biorą udziału w najważniejszych i najbardziej prestiżowych strzelaniach. Jestem jedną z osób, które reaktywowały Nakielskie Bractwo Kurkowe pw. św. Jerzego prawie 20 lat temu. Byłem również naocznym świadkiem reaktywacji Okręgu Bydgoskiego oraz jego Królem w 2015 roku. Zdziwieniem napawa mnie tak niska frekwencja w tegorocznym turnieju o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego. Przecież piastowanie tego urzędu to zaszczyt i wiąże się z samymi pozytywnymi aspektami! Wielokrotnie byłem królem w naszym bractwie i doświadczałem z tego tytułu dobrych emocji. Zachęcam wszystkie siostry i wszystkich braci do mobilizacji przed wrześniowymi strzelaniami o tytuł Króla Żniwnego Okręgu i Mistrza Okręgu, które odbędą się odpowiednio w Kcyni 30.09 i Solcu Kujawskim 29.09 - apeluje brat Roman Jabłoński, Król OB AD 2015.

Oczywiście - każdy może mieć plany na ten dzień, na który zaplanowane jest strzelanie i każdemu może coś wypaść, jest to zrozumiałe. Podawane są również inne powody absencji. Pytanie tylko: faktyczne czy wymyślone?

Jeśli macie jakieś uwagi/doświadczenie w tej sprawie, pomysły na zwiększenie zaangażowania nieaktywnych członków lub bractw, oczekiwania związane z organizacją pracy lub strzelań, to w zakładce KONTAKT znajdują się dane teleadresowe do poszczególnych członków Zarządu OB.

 Róbmy to, co kochamy i kochajmy to, co robimy! Scalajmy członków ruchu brackiego!

Małgorzata Siemianowska


Król Okręgu (znów) jest z Nakła!

Bardzo dobrym wzrokiem pochwalić się mogą członkowie Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego, który 17 czerwca 2018 r. zajęli dwa miejsca na podium w strzelaniu o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.

Turniej o ten najważniejszy w Okręgu tytuł rozpoczął się mszą świętą w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni, podczas której przedstawiciele bractw z Kcyni, Łobżenicy, Nakła nad Notecią, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Więcborka i Żnina modlili się w intencji członków bractw kurkowych i ich rodzin. Po nabożeństwie odbyła się odprawa na strzelnicy i zawody. Oprócz tytułu Króla rywalizowano także o tarcze: Fundacyjną (okręgowa), Bracką, Wiosenną, Prof. Czochralskiego i Bufetową oraz kura. Swoją obecnością zaszczycili nas Król Zjednoczenia KBS RP brat Zbigniew Madej i jego Pierwszy Rycerz, będący również Wicemistrzem Zjednoczenia - brat Zbigniew Lemiech (Wejherowo).

Walka o możliwość noszenia łańcucha okręgowego przez następny rok była od samego początku niezwykle zacięta - tuż po rozpoczęciu zawodów 20 "ruszyła" siostra Marzena Sobocińska z nakielskiego bractwa i dość długo był to najlepszy wynik w tej konkurencji. Znamienici strzelcy próbowali strzelić lepiej, aż udało się to bratu Tomaszowi Rogackiemu, również członkowi NBK. Ale to był strzał w pięknym stylu, bo w sam gwóźdź! Nikt później tego wyniku nie poprawił. - Bardzo się cieszę z tak pięknego strzału, który zapewnił mi zwycięstwo. Dwukrotnie nosiłem łańcuch królewski swojego bractwa, okręgu jeszcze nie, więc to jest mój debiut. - wyjaśnił brat Tomasz. Rycerzami zostali siostra Marzena Sobocińska (Nakło nad Notecią) i brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie). Intronizacji dokonał brat Krzysztof Larski, Prezes Zjednoczenia KBS RP.

Po raz 3 od 2015 roku Królem Okręgu Bydgoskiego jest członek nakielskiego bractwa. Wielki szacunek za prezentowany poziom umiejętności!

Za najlepszy strzał zawodów uznano zaś gwóźdź w tarczy Bufetowej, którego sprawcą był brat Zbigniew Lemiech z Wejherowa. W dowód uznania otrzymał on Krzyż Pałucki.

Gratulacje dla wszystkich!

Wyniki poszczególnych konkurencji poniżej, a zdjęcia w galerii.

TARCZA O TYTUŁ KRÓL OKRĘGU BYDGOSKIEGO ZKBS RP:

I m-ce brat Tomasz Rogacki (Nakło nad Notecią) - gwóźdź, czyli centralna 20 pkt.

II m-ce siostra Marzena Sobocińska (Nakło nad Notecią) - 20 pkt.

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie) - 19 pkt.

TARCZA FUNDACYJNA:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Zbigniew Lemiech (Wejherowo)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

TARCZA PROF. CZOCHRALSKIEGO:

I m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

TARCZA WIOSENNA:

I m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło nad Notecią)

II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

TARCZA BUFETOWA:

I m-ce brat Zbigniew Lemiech (Wejherowo)

II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

III m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

KUR:

I m-ce brat Zbigniew Wiśniewski (Piechcin)

II m-ce siostra Mirosława Kotuła-Manglkammer (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce siostra Małgorzata Siemianowska (Solec Kujawski)

MS


Zawody o najważniejszy tytuł już w tę niedzielę!

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że już w najbliższą niedzielę, tj. 17 czerwca 2018 r. członkowie Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP będą walczyli o najważniejszą godność, tj. tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP. Zawody na swojej strzelnicy organizuje kcyńskie bractwo, do którego należy ustępujący Król brat Tomasz Wojciechowski.

Harmonogram wydarzeń:

11.10 - zbiórka pocztów sztandarowych przed kościołem pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kcyni

11.30 - msza święta

12.30 - Intronizacja Króla Kurkowego AD 2018 KBS Kcynia brata Eugeniusza Chudzika

13.00 - rozpoczęcie zawodów strzeleckich

KONKURENCJE:

1. Tarcza Króla Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP

2. Tarcza Fundacyjna Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP

3. Tarcza Bracka

4. Tarcza Prof. Czochralskiego

5. Tarcza Wiosenna

6. Tarcza Bufetowa

7. Kur

Po strzelaniach Intronizacja Króla Kurkowego AD 2018 Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP i wręczenie nagród zwycięzcom zawodów.

Serdecznie zapraszamy!

 


Puchar Krajny pojechał do Nakła

10 czerwca 2018 r. na strzelnicy w Sępólnie Krajeńskim odbył się doroczny turniej drużynowy "O Puchar Krajny" organizowany przez miejscowe bractwo. W szranki stanęły zespoły brackie z Kcyni, Nakła nad Notecią, Sępólna Krajeńskiego i Solca Kujawskiego. W tym roku zabrakło drużyny z Łobżenicy, która Puchar Krajny zdobyła trzy razy z rzędu. - Nasyciliśmy się wygraną w tej konkurencji i postanowiliśmy dać szansę innym zespołom - zażartował o nieobecności drużyny brat Piotr Graj z Łobżenicy.

Rywalizacja była niezwykle zacięta! Każda trójosobowa drużyna miała do dyspozycji 9 strzałów do wspólnej tarczy punktowej, przy czym dopiero po oddaniu wszystkich strzałów można było zobaczyć wyniki. Jakaż to rygorystyczna i stresująca zawodników zasada! Nie przejęli się nią jednak członkowie drużyn i celnie oddawali strzały. Podczas konkurencji bardziej od celnego oka liczyło się trzymać nerwy na wodzy. Przekonali się o tym zdobywcy Pucharu Krajny, członkowie Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego. - Nie pamiętam już kiedy brałem udział w tak emocjonującym pojedynku. Wynik, którym wygraliśmy, zrobiliśmy zaraz w pierwszym podejściu. Zdobyliśmy łącznie 41 pkt. Tyle samo oczek nazbierała drużyna z Kcyni, nieco mniej, bo 39 pkt. mieli bracia z Solca Kujawskiego. I przedstawiciele obu tych drużyn zaopatrzyli się w dodatkowe bilety, żeby poprawić swoje wyniki, tylko najzwyczajniej nie mogli! A myśmy nie dokupili kolejnych szans, bo... kasa już była zamknięta! I do samego końca modliliśmy się, żeby nikt nas nie pozbawił tego pucharu. To były emocje! - relacjonował brat Roman Jabłoński z Nakła. Pomimo tej samej ilości punktów, puchar pojechał do grodu nad Notecią, ponieważ w uzyskanych wynikach ta drużyna miała 10., a Kcynia 9.

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

WYNIKI:

DRUŻYNOWY PUCHAR KRAJNY:

I m-ce Nakielskie Bractwo Kurkowe pw. św. Jerzego (M. Sobocińska, R. Jabłoński, M. Tamborski)

II m-ce Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kcyni (M. Chudzik, E. Chudzik, T. Wojciechowski)

III m-ce Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Solcu Kujawskim (R. Fałek, B. Gapski, J. Gronowski)

TARCZA PUCHAROWA:

I m-ce brat Kazimierz Szalewski (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Ryszard Pacholczyk (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Piotr Graj (Łobżenica)

II m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)

KUR:

I m-ce brat Adam Florczak (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Kazimierz Szalewski (Sępólno Krajeńskie)

MS

Fot. Archiwum M. Chudzik


Solecką bracią rządzi brat Robert!

Gorąco od słońca i emocji było 2 czerwca 2018 r. na terenie świetlicy wiejskiej w Chrośnej, gdzie Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Solca Kujawskiego zorganizowało strzelanie o godność Króla Kurkowego A.D. 2018 i Rocznicowe upamiętniające reaktywację formacji.

W turnieju, który rozpoczął się w samo południe, udział wzięli przedstawiciele bractw z Kcyni, Gołańczy, Nakła nad Notecią, Piechcina, Żnina, Poznania, Grudziądza i Łobżenicy. Rywalizowano o tarcze: Niepodległościową, Królewską i Biesiadną oraz o Kura. Zanim jednak zjechali się goście, członkowie soleckiego bractwa wyłonili spośród siebie nowego Króla Kurkowego. Jest rok parzysty, zatem zgodnie z tradycją - strzelano do kura na żerdzi. Jedenastu śmiałków obstrzeliwało drzewiec przez sześć pełnych kolejek, aby na początku siódmej strącił do brat Robert Fałek! U jego boku stanęli Rycerze: brat Bartłomiej Wesołowski (Pierwszy) i brat Bartłomiej Gapski (Drugi). Ileż było radości. Warto dodać, że solecki snajper, zdobywający mnóstwo nagród na arenie ogólnokrajowej, jeszcze ani razu do tego dnia nie zdobył najważniejszego tytułu w swoim rodzimym bractwie. - Jestem  bardzo szczęśliwy i zadowolony. Mówiłem na początku sezonu, że w tym roku zdobywamy wszystko, co jest do zdobycia i to jest drugi duży sukces - powiedział po strzelaniu świeżo upieczony Król, którego intronizacja odbyła się po wręczeniu nagród. - Robertowi już dawno należał się ten tytuł. Po pierwsze ze względu na zaangażowanie zarówno organizacyjne, jak i strzeleckie od początku istnienia bractwa, a po drugie ze względu na czynny udział w przygotowaniu dzisiejszego dnia - skomentował jeden z braci. Wszak to Robert przygotował kura na wczorajsze strzelanie :) Raut Królewski w formie intensywnej potańcówki "pod chmurką" trwał do nocy, a zakończył się chóralnym ośpiewaniem "100 lat", ponieważ 3 czerwca brat Robert Fałek obchodzi urodziny!

Serdeczne gratulacje dla wszystkich zwycięzców turnieju! A bratu Robertowi życzymy spokojnego i satysfakcjonującego panowania!

Nagrody w poszczególnych konkurencjach wywalczyli:

TARCZA BIESIADNA:

I m-ce brat Bartłomiej Gapski (Solec Kujawski)

II m-ce brat Piotr Marchlewicz (Solec Kujawski) - nieobecny na dekoracji

III m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

TARCZA 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

I m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

II m-ce brat Eugeniusz Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Paweł Konwiński (Solec Kujawski)

TARCZA KRÓLEWSKA

I m-ce brat Andrzej Borowiak (Piechcin)

II m-ce brat Krzysztof Filasiński (Solec Kujawski)

III m-ce brat Eugeniusz Chudzik (Kcynia)

KUR

I m-ce Justyna Gapska (Solec Kujawski)

II m-ce brat Marian Piotrowicz (Solec Kujawski)

III m-ce brat Mirosław Caban (Solec Kujawski)

Fot. MS

Fotorelacja znajduje się w galerii.


Pierwsze GP Okręgu 2018 już za nami

Nakielskie Bractwo Kurkowe pw. św. Jerzego zorganizowało 26 maja 2018  pierwsze strzelanie w ramach cyklu Grand Prix Okręgu Bydgoskiego w edycji 2018. Wygrała je siostra Magdalena Chudzik z Kcyni.

26 osób wzięło udział w pierwszym strzelaniu w ramach GP OB ZKBS RP, które na strzelnicy w Paterku przeprowadziło bractwo z Nakła. Siostra Magda pokonała wszystkich, zdobywając 24 pkt., następny wynik to 16 pkt. i "zrobił go" brat Robert Fałek z Solca Kujawskiego, trzecia ilość to 14 pkt., a taką sumę uzbierali bracia Mariusz Tamborski z Nakła nad Notecią i Zbigniew Madej z Sępólna Krajeńskiego oraz siostry Małgorzata Siemianowska z Solca Kujawskiego i Mirosława Kotuła z Sępólna Krajeńskiego (w kolejności jakości strzałów). Ale oczywiście nie samym Grand Prix strzelcy żyją!

Podczas zawodów przeprowadzono eliminacje w konkurencjach: Tarcza Historyczna nr 44, Tarcza św. Jerzego, Tarcza Wiosenna Bufetowa, Zapadki i Pistolet 5,6 mm. Było również tradycyjne strzelanie do kura na żerdzi, które wygrał brat Sławomir Michalski, generalnie nie biorący udziału w tej konkurencji. Nadmienić w tym miejscu muszę (po prostu nie mogę sobie tego odmówić), że choć Sławek jest bardzo dobrym strzelcem i na pewno by sobie z kurem poradził, to dołożyłam cegiełkę do jego sukcesu - stanowczo zaprotestowałam, gdy między nas prowadzący konkurencję chciał ulokować brata Tomasza Wylegałę ze Żnina, który z niewiadomych przyczyn nie oddał strzału w swojej kolejce. Przyznam szczerze, że liczyłam na Sławka w kwestii zestrzelenia kura i dobrze zrobiłam sprzeciwiając się zmianie kolejności strzelców, bo dzięki temu ja również stanęłam na podium. Jak widać nawet na strzelnicy trzeba umieć zadbać o swój interes ;p

Podczas wręczania nagród uhonorowano także członków nakielskiego bractwa, którzy w sobotni ranek rywalizowali o tytuł Króla Kurkowego i do tarczy Królewskiej 3-Majowej swojego stowarzyszenia. Zawody zakończono w wyśmienitych nastrojach.

Poniżej prezentujemy wyniki we wszystkich konkurencjach, a zdjęcia można oglądać tutaj.

STRZELANIE O TYTUŁ KRÓLA KURKOWEGO NBK AD 2018:

I m-ce brat Andrzej Jedynak

II m-ce brat Marek Kornalewicz

III m-ce brat Tomasz Rogacki

STRZELANIE DO TARCZY KRÓLEWSKIEJ 3-MAJOWEJ NBK AD 2018:

I m-ce brat Mieczysław Klajda

II m-ce brat Marek Kornalewicz

III m-ce brat Mariusz Tamborski

TARCZA HISTORYCZNA NR 44:

I m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Eugeniusz Chudzik (Kcynia)

TARCZA ŚW. JERZEGO:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Medard Jakś (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Marian Piszczek (Więcbork)

TARCZA WIOSENNA BUFETOWA:

I m-ce brat Zdzisław Grzeca (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Jarosław Gronowski (Solec Kujawski)

III m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

ZAPADKI:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)

III m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

PISTOLET 5,6 MM:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

II m-ce brat Zbigniew Kołota (Solec Kujawski)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

KUR:

I m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

II m-ce siostra Małgorzata Siemianowska (Solec Kujawski)

III m-ce brat Tadeusz Wielgosz (Więcbork)

MS

PS Odnotowuję punkt dla Okręgu Poznańskiego za odwiedziny :)


Sukces brata Wiesława we Wrześni!

W tym samym czasie, gdy przedstawiciele Solca Kujawskiego i Nakła nad Notecią rywalizowali w Toruniu, bracia z Piechcina i Żnina współzawodniczyli z gośćmi Kurkowego Bractwa Strzeleckiego we Wrześni. Z powodzeniem!

Główną nagrodą w majowych zawodach organizowanych przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie we Wrześni jest Statuetka im. Dzieci Wrzesińskich, upamiętniająca strajk młodzieży w tym mieście. Co roku wiele osób pragnie ją zdobyć. Aspiracje mieli również członkowie naszego Okręgu - bracia Bogusław Nowak i Zbigniew Wiśniewski z Piechcińskiego Bractwa Kurkowego oraz brat Wiesław Kleszczewski z Bractwa Strzeleckiego w Żninie. Niestety, mimo najszczerszych chęci i prób, nie udało im się osiągnąć celu, gdyż trofeum wygrał brat Zdzisław Kaczmarek ze Swarzędza. Jednak sukcesem w postaci II m-ca w strzelaniu do Tarczy Charytatywnej pochwalić się może brat Wiesław. - Tradycją już się stały te wyjazdy do Wrześni, bo praktycznie co roku zabieramy kogoś z naszego okręgu. Niestety w tym roku nie udało się wywalczyć głównej nagrody, ale będziemy próbowali za rok. Cieszymy się natomiast z nagrody Wiesia - powiedział brat Zbyszek Wiśniewski.

My również się cieszymy i gratulujemy!

Wyjazd ten dołączamy do statystyki odwiedzin wzajemnych okręgów Poznańskiego i Bydgoskiego, ponawiając pytanie: czy jest między nami chemia? :D

Zdjęcia z wyjazdu znajdziecie tutaj, pochodzą z archiwum brata Wiesława Kleszczewskiego.

MS


Buława Marszałka po raz trzeci w Solcu!

Bardzo dobry występ w Okręgu Pomorskim zaliczyli 20 maja przedstawiciele nakielskiego i soleckiego bractwa. Ci ostatni wygrali drużynowo główną konkurencję!

Słoneczna pogoda wprawiła mundurowych z Kościerzyny, Starogardu Gdańskiego, Wejherowa, Rawicza, Łodzi, Tczewa, Świętokrzyskiego Bractwa Kurkowego Towarzystwa Strzeleckiego, Nakła nad Notecią, Solca Kujawskiego i Torunia w bardzo dobre nastroje. W forcie IV w Toruniu, gdzie mieście się strzelnica miejscowego bractwa kurkowego, przeprowadzono turniej drużynowy "O Buławę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego". Wszystkie zgłoszone drużyny dzielnie rywalizowały, wykupując kilkakrotnie bilety, aby wystrzelić jak największą ilość punktów w zapadkach, ale zasady były nieubłagane - do finału weszły trzy najlepsze wyniki. Awansowały drużyny ze Starogardu Gdańskiego (ubiegłoroczni zwycięzcy), z Solca Kujawskiego i Torunia. Każda z trzech osób w drużynie oddała jeden strzał do tarczy punktowej, po czym nastąpiła bardzo emocjonująca chwila - pomaszerowano sprawdzić wyniki. Przy tarczach okazało się, że tylko jedna drużyna - z Solca Kujawskiego - miała wszystkie strzały w czarnym polu i tym zapewniła sobie zwycięstwo, wygrywając przewagą 5 pkt! Siostra Małgorzata Siemianowska z radości rzuciła się bratu Robertowi Fałkowi na szyję, a na stanowisko wracała fruwając! - Jestem bardzo zadowolony z wyniku naszej drużyny. Fajnie, że presja prestiżu nagrody i konkurentów, którymi byli wyborowi strzelcy zdobywający przeróżne trofea na arenie krajowej, nie wpłynęła na jakość oddanych przez nas strzałów. Radość jest tym większa, że tymi zawodami zdobyliśmy buławę po raz trzeci, czyli w przyszłym roku otrzymamy jej replikę na własność - powiedział brat Robert Fałek, Wiceprezes soleckiego bractwa.

Jednak nie tylko konkurencja drużynowa podniosła strzelcom poziom adrenaliny. Kurkowie zacięcie, wręcz do ostatniej kartki, rywalizowali o Tarczę Niepodległościową. Wykupiono do niej 65 biletów, ale najlepszy, strzelając na samym początku zawodów 10., okazał się brat Robert Fałek. Taki sam wynik, ale gorszy jakościowo, uzyskali również brat Tomasz Pawłowski z Rawicza, brat Krzysztof Tyda ze Starogardu Gdańskiego i siostra Małgorzata Siemianowska z Solca Kujawskiego. Strzałów dwóch ostatnich osób nie dało się porównać bez lupy, której oczywiście na strzelnicy nie było, gdyż dosłownie włos mógł zdecydować o III m-cu, dlatego zarządzono dogrywkę, w której lepszy okazał się bardziej doświadczony strzelec. Brat Krzysztof jednak pokazał klasę i z własnej inicjatywy podarował siostrze Małgorzacie nagrodę pocieszenia w postaci cytrynowej nalewki :) - Emocje były niewyobrażalne. Przez długi czas moja "dycha" była drugim wynikiem w tarczy, potem spadłam na trzecie miejsce, na którym pozostałam praktycznie do samego końca, bo brat Krzysztof dopiero przed zdjęciem tarczy wstrzelił się w centralną obwódkę. Pomimo tego, że zawody zakończyłam poza podium, jestem z siebie bardzo zadowolona. Wspaniałym sukcesem jest okazać się lepszą od tylu doświadczonych strzelców. Wracam do domu usatysfakcjonowana - skomentowała zawody solecczanka.

Z nagrodą wyjechał również brat Roman Jabłoński z Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego, który zdobył Tarczę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy sukcesu!

Pełne wyniki dostępne są na stronie KBS Toruń, natomiast fotorelację można obejrzeć w naszej galerii.

Fot. Aldona Sambor-Sochaczewska, Roman Jabłoński i MS

MS


Intronizacja Króla Eugeniusza "Pracowitego"

W sobotnie popołudnie 19 maja 2018 r. na strzelnicy w Kcyni zebrali się sympatycy miejscowego Bractwa oraz rodzina i przyjaciele tegorocznego Króla Kurkowego, którym został brat Eugeniusz Chudzik.

Wstyd przyznać, ale niewiele bractw w Okręgu Bydgoskim przeprowadzenie ceremoniału intronizacji Króla Kurkowego robi porządnie.  Wprost przeciwnie jednak od wielu lat dzieje się to w Kcyni. Uroczystość rozpoczęła się przywitaniem przybyłych, wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem Hymnu brackiego. Przekazanie insygniów poprzedziły ostatnie obowiązki - wręczenie nagród w turnieju strzeleckim. Po uhonorowaniu zwycięzców nastąpił akt intronizacji Króla Kurkowego AD 2018 brata Eugeniusza Chudzika i jego Rycerzy: Pierwszego - brata Roberta Brodnickiego i Drugiego - brata Mirosława Chudzika, którzy tydzień wcześniej w strzelaniu o najważniejszą godność w bractwie, pokonali innych członków stowarzyszenia. Najprzód nastąpiło odczytanie aktu intronizacyjnego, nałożenie na barki nowego Króla łańcucha i złożenie przez niego przysięgi na sztandar, której treść każdy król poświadcza własnoręcznym podpisem na plecach Pierwszego Rycerza. Potem, ku uciesze ogółu, nowy władca duszkiem wypić musiał kufel piwa, po czym wszyscy poddani pospieszyli z życzeniami. A gdy już wszystkich Król Eugeniusz "Pracowity" Chudzik wraz z Małżonką Zdzisławą przyjęli na audiencji, zaprosili do suto zastawionego stołu na wspólne biesiadowanie.

Noszenie łańcucha nie jest nowością dla brata Eugeniusza, gdyż w 2014 r. pokonał wszystkich konkurentów w staraniu o łańcuch Króla Okręgu Bydgoskiego. Niemniej jednak w rodzimym bractwie jest to jego pierwsze takie trofeum.

Życzymy spokojnego panowania!

Migawki z intronizacji można obejrzeć w galerii.

MS


W Łobżenicy Królem Hipolit!

19 maja członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Łobżenicy rywalizowali o tytuł Króla AD 2018. Zwyciężył brat Hipolit Wojciechowski, a jego Rycerzami zostali: Pierwszym - brat Stanisław Bolanowski, a Drugim - brat Aleksander Drożdż.

Zaszczytny tytuł brat Hipolit zdobył po raz pierwszy, natomiast już dwukrotnie był II Rycerzem (w 2003 i 2016 r.).

Galerię można obejrzeć na stronie KBS Łobżenica.

MS


Poważne zmiany w sępoleńskim Zarządzie

18 maja 2018 r. podczas nadzwyczajnego zebrania walnego członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim wybrali nowe władze.

Rzadko się zdarza, żeby w środku kadencji dokonywano zmian w obrębie tak ważnych funkcji jak Prezes czy Wiceprezes stowarzyszenia, ale sępoleńscy kurkowie zaryzykowali. Na nadzwyczajnym zebraniu, w którym udział wzięło 25 członków bractwa, na miejsce dotychczasowego Prezesa wybrano brata Krzysztofa Bodzińskiego, na Wiceprezesa zaś brata Zdzisława Grzecę. Zastąpili oni odpowiednio brata Edmunda Rózgę i brata Andrzeja Marchlewicza, którzy funkcje te pełnili od 2004 roku, czyli 14 lat. Braciom ustępującym z funkcji podziękowano kwiatami.

Nowo wybrany Prezes, brat Krzysztof Bodziński, jest świeżą twarzą w strukturach brackich - w szeregi członków KBS Sępólno Krajeńskie wstąpił 2 miesiące temu. - Krzysztofa znam 20 lat. Jest to człowiek czynu, który wszelkie sprawy załatwia od ręki. Ma bardzo dużo zapału i doświadczenie w kierowaniu zespołem - powiedział brat Zbigniew Madej, Król Zjednoczenia KBS RP i Strzelmistrz sępoleńskiego bractwa.

Brat Krzysztof Bodziński jest emerytowanym policjantem. Służbę rozpoczął w 1991 r. jako asystent w pionie dochodzeniowo - śledczym w Sośnie. Następnie awansował na kierownika Komisariatu w Kamieniu Krajeńskim, gdzie przepracował 2 lata. Po tym czasie został naczelnikiem w Komendy Powiatowej Policji w Sępólnie Krajeńskim, gdzie pełnił również obowiązki oficera prasowego .  W lutym 2003 roku został powołany na stanowisko Zastępcy Komendanta Komendy Powiatowej Policji w  Tucholi, a po niecałych dwóch latach został na kolejne 12 lat Komendantem tej jednostki. W 2016 r. objął to samo stanowisko, ale w Nakle nad Notecią, skąd w 2017 roku przeszedł na emeryturę.

I właśnie podczas strzelania w Nakle nad Notecią pierwszy raz oficjalnie pojawił się jako Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim.

Miejmy nadzieję, że w niedługim czasie, lepiej poznamy osobę nowo wybranego Prezesa. A na okres, który pozostał do zakończenia kadencji Zarządu, czyli do 2020 roku, życzymy owocnej pracy.

Poniżej przedstawiamy pełen skład Zarządu KBS Sępólno Krajeńskie

Prezes Krzysztof Bodziński

Wiceprezes Zdzisław Grzeca

Sekretarz Daniel Szczęsny

Skarbnik Andrzej Porożyński

Komendant Kazimierz Szalewski

Strzelmistrz Zbigniew Madej

Rzecznik prasowy Ryszard Pacholczyk

Członek Antoni Stormowski

Członek Andrzej Piekut

MS


Złot(nicz)e panowanie Stanisława

Maj to w ruchu brackim czas strzelań o najważniejszą godność - Króla Kurkowego.

6 maja zawody o ten zaszczytny tytuł zorganizowało dla swoich członków Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Sępólnie Krajeńskim. W zmaganiach zwyciężył brat Stanisław Łukaszewicz, jego Rycerzami zostali: Pierwszym - brat Kazimierz Szalewski, Drugim zaś - brat Edmund Rózga. Gratulujemy!

Tegoroczny sępoleński Król, brat Stanisław, od 1990 r. prowadzi wraz z małżonką Anielą zakład jubilerski i wykonuje usługi złotnicze. W naszym środowisku znany jest tworzenia przepięknych medali królewskich i okolicznościowych. Jego dziełem są również dwa łańcuchy okręgowe: Króla Żniwnego i Mistrza.

Życzymy, aby panowanie brata Stanisława było złote, a nie tylko złotnicze.

Fot. Archiwum KBS Sępólno Krajeńskie


Piechcin: Puchar Marszałka po raz pierwszy!

W trakcie pięknej, słonecznej niedzieli 13 maja br., na piechcińskiej strzelnicy przeprowadzono pierwsze zawody O Puchar Marszałka.

Wewnętrzne strzelanie składające się z dwóch konkurencji - pistoletu czarnoprochowego na dystansie 25 m i karabinu z otwartymi przyrządami na dystansie 50 m- to inicjatywa brata Waldemara Wudniaka, który od zeszłego roku pełni w Zarządzie Piechcińskiego Bractwa Kurkowego właśnie funkcję Marszałka. Skąd taki pomysł? - Mamy warunki lokalowe do doskonalenia umiejętności strzeleckich, do integrowania się z sympatykami naszego stowarzyszenia, kandydatami na członków i osobami działającymi w miejscowym LOK-u, więc dlaczego tego nie wykorzystać? Szkoda, żeby strzelnica stała pusta, a przecież do organizacji zawodów i przekazania młodzieży fajnych wartości, wystarczy odrobina chęci i wolnego czasu - wyjaśnia brat Waldek.

Istotnie - wymagania rosną wraz z wiekiem. Z jakim odzewem spotkał się pomysł marszałka? Strzelnicę tego popołudnia odwiedziło 20 osób, a w samych zawodach wzięło udział 11 miłośników broni. - To strzelanie to bardzo dobra inicjatywa. Czas spędzony na świeżym powietrzu, w miłym towarzystwie i na tym, co się lubi robić, daje wiele radości. Nawet, jeżeli nie staje się na podium - powiedział Dominik Nowakowski, przedstawiciel młodego pokolenia.

Takiej postawy życzymy wszystkim zrzeszonym w ruchu bractw kurkowych. A z inicjatywy bractwa w Piechcinie polecamy brać przykład.

W pierwszych (i oby nie ostatnich) zawodach "O Puchar Marszałka" zwyciężyli:

I m-ce Krzysztof Kulok (LOK)

II m-ce brat Piotr Frątczak (PBK)

III m-ce brat Karol Zieliński (PBK - nowy członek)

Gratulujemy!

O uwiecznienie wydarzenia zadbali Dominik Nowakowski, Piotr Frątczak i PBK.

MS

 


Pierwsze Grand Prix 2018 organizuje Nakło

Członkowie Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego strzelaniem zaplanowanym na 26. maja otwierają cykl tegorocznego Grand Prix Okręgu Bydgoskiego. Zawody tradycyjnie odbędą się na strzelnicy w Paterku. Oprócz GP organizatorzy proponują strzelanie do trzech tarcz punktowych, do zapadek, z pistoletu i do kura.

Wstępny harmonogram:

12.00 początek zawodów

16.00 zamknięcie kasy

16.30 finały

17.30 wręczenie nagród

Serdecznie zachęcamy do udziału!

 

 


3-majowe wojaże po Okręgu Poznańskim

 Jak już relacjonowaliśmy - 3 maja siostra Małgorzata Siemianowska z soleckiego bractwa wybrała się na Strzelanie Rocznicowego organizowane przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Gołańczy i z tego wypadu wróciła z nagrodą za III m-ce w pistolecie. Jednakże nie była to jedyna tego dnia wycieczka przedstawiciela Okręgu Bydgoskiego do sąsiadów z Okręgu Poznańskiego!

Tego samego dnia do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Wągrowcu na strzelanie 3-majowe pojechali bracia Mariusz Tamborski i Roman Jabłoński z Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego w Nakle nad Notecią. I również wrócili z trzecimi miejscami - brat Mariusz w strzelaniu do tarczy ufundowanej przez Starostę Wągrowieckiego, Pana Tomasza Kranca, a brat Roman w strzelaniu do tarczy ufundowanej przez Burmistrza Wągrowca, Pana  Krzysztofa Poszwę. Na dodatek Mariuszowi udało się zdobyć kura, więc powody do zadowolenia są przednie.

Czy ta chemia członków Okręgu Bydgoskiego zostanie odwzajemniona przez kurków z Okręgu Poznańskiego? Weźmiemy tę sprawę na celownik ;p

Wszystkim nagrodzonym, ale szczególnie strzelcom z Nakła gratulujemy!

MS

Fot. Archiwum Romana Jabłońskiego

 


Władze ukonstytuowane

04 maja 2018 r. w sypniewskim Pałacu, siedzibie Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, odbyło się pierwsze posiedzenie wszystkich władz okręgu. Zebranie zwołano w celu ukonstytuowania się.

Po wykonaniu pamiątkowych fotografii, poszczególne organy przystąpiły do obrad, po których ogłoszono ich decyzje. Informacje na temat przyporządkowania funkcji znajdują się tutaj.

Prezes Okręgu, brat Krzysztof Larski, podziękował braciom i siostrze za dotychczasową pracę i zaangażowanie. Wyjaśnił jednocześnie, że ze względu na obowiązki, które ciążą na nim jako na Prezesie Zjednoczenia oraz na bracie Zbigniewowi Madejowi jako Królowi Zjednoczenia, zdecydował się mieć w zarządzie dwóch Wiceprezesów oraz Zastępcę Strzelmistrza, która to decyzja spotkała się ze zrozumieniem.

Ponadto zdecydowano o wystawieniu przez Okręg jednej tarczy podczas strzelań o godność Króla Zielonoświątkowego, Króla Żniwnego i Mistrza Okręgu, z której dochód zasili kasę okręgową. Oczywiście, gdyby któreś z bractw chciało w ten sposób pomóc Okręgowi pozyskać fundusze, również wystawienie takiej tarczy podczas swojego strzelania może zaproponować.

W wolnych wnioskach poruszono propozycję Kapelana Okręgu Bydgoskiego, ks. kanonika Karola Glesmera, dotyczącą zorganizowania pielgrzymki okręgowej na Jasną Górę oraz sprawę wejścia w życie rozporządzenia europejskiego dot. ochrony danych osobowych, które również obejmuje stowarzyszenia.

MS

Fot. Władz Okręgu wykonała Karolina Jakubczyk.


Małgorzata trzecia na urodzinach w Gołańczy!

Siostra Małgorzata Siemianowska z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Solcu Kujawskim zajęła (po dogrywce) III m-ce w strzelaniu z pistoletu podczas 19-stych urodzin Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Gołańczy.

Lepsi od Małgorzaty byli przedstawiciele gospodarzy: brat Antoni Kocur (27 pkt.) i brat Sławomir Gawrysiak (26 pkt.). Jedyna podczas strzelania rocznicowego przedstawicielka Okręgu Bydgoskiego również zdobyła 26 pkt., jednakże przegrała w dogrywce o II m-ce.

- Zaskakująco łatwo przyszedł mi ten wynik w pistolecie. Może dlatego, że jadąc do Gołańczy nastawiłam się na dobrą zabawę, a nie rywalizację. Chociaż przyznać muszę, że gdy wychodziłam z domu, moja 7-letnia bratanica Karolcia przykazała mi wrócić z nagrodą - wyjaśniła siostra Małgorzata. - No i z pustymi rękoma nie wyjeżdżasz, a i wynik bardzo ładny - skomentował brat Gawrysiak.

Tego samego dnia bractwo z Gołańczy przeprowadziło strzelanie o tytuł Króla 3-majowego. Tegorocznym zwycięzcą został brat Ryszard Wota, a jego Rycerzami - Pierwszym brat Andrzej Michalak, a Drugim - brat Andrzej Kuraszkiewicz. Relacja i pełne wyniki na facebooku KBS Gołańcz.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!

Popołudnie minęło w miłej i rodzinnej atmosferze.

MS

20180503_163740

Fot. Krzysztof Wojtkowiak


List otwarty Prezesa Okręgu Bydgoskiego

Szanowne Siostry, Szanowni Bracia!

Szybkimi krokami zbliża się Kongres Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej w Jarocinie, zwołany na 21 i 22 kwietnia tego roku. Nie tylko w moim odczuciu będzie to Kongres o przełomowym znaczeniu dla naszych organizacji brackich sięgających swoimi korzeniami średniowiecza, które na burzliwym oceanie dziejów naszej Ojczyzny szczęśliwie przetrwały do dnia dzisiejszego.

Pisząc te słowa chciałbym uświadomić Wam, Siostry i Bracia, że aktualnie to my jesteśmy odpowiedzialni za siłę i rozwój naszego ruchu, za stan w jakim przekażemy go następnym pokoleniom braci kurkowych.

Po okresie euforii, jaką była masowa reaktywacja bractw kurkowych pod koniec ubiegłego stulecia, po reaktywacji Zjednoczenia bractw kurkowych 25 lat temu, dzisiaj obserwujemy niepokojącą stagnację życia brackiego. Proces ten daje się zauważyć szczególnie na przestrzeni ostatnich lat, gdzie dewaluacja wartości i postaw, a także dynamiki działania są szczególnie widoczne. Lokomotywa, jaką w założeniu miało być Zjednoczenie, posuwa się naprzód nie ciągnąc wagoników, lecz będąc przez nie pchaną siłą rozpędu, co nieuchronnie prowadzi do zatrzymania w szczerym polu historii. Bierność Zjednoczenia, praktycznie na wszystkich płaszczyznach, powinna być dla nas sygnałem do podjęcia działań mających na celu odzyskanie wizerunku organizacji silnej i zwartej, postrzeganej nie tylko na niwie lokalnej działalności, ale zajmującej należne jej miejsce na forum Rzeczpospolitej Polskiej. Upoważnia nas do tego nasza bogata historia, która wraz z naszymi obyczajami winna stanowić ważny element w wychowaniu młodych patriotów, tak jak ma to miejsce w zdecydowanej większości cywilizacji europejskich. Dla efektywnych  działań w tym zakresie potrzebna jest wizja i program, które konsekwentnie realizowane spowodują dopływ świeżej i młodej krwi do naszych szeregów. Poprawa wizerunku naszej organizacji to także wykształcenie postaw etyczno – moralnych i ich bezwzględne przestrzeganie, na straży którego powinny czuwać władze Zjednoczenia, stanowiąc wzór postaw i zachowań.

Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich to organizacja zrzeszająca bractwa kurkowe z terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i jako taka powinna reprezentować bractwa członkowskie, zarówno w regionach, jak i na forum ogólnokrajowym. Jesteśmy najstarszą i jedyną organizacją, której członkowie – nasze bractwa kurkowe - stanowią świadectwo wielowiekowej tradycji polskiego oręża, która to tradycja powinna zostać objęta mecenatem państwa jako ochrona kultury i dziedzictwa narodowego. Są to istotne kwestie z uwagi na zapewnienie naszej organizacji środków dla realizacji celów  statutowych. Obecny sposób finansowania działalności Zjednoczenia, oparty na składkach bractw członkowskich oraz wpływów z tytułu rozdawnictwa medali i odznaczeń, nie gwarantuje prowadzenia stabilnej polityki finansowej naszej organizacji. Dla naszej podstawowej działalności związanej z doskonaleniem się w posługiwaniu bronią palną oraz organizacją turniejów strzeleckich konieczne są starania dla systemowego rozwiązania zapewniającego dostęp członków bractw kurkowych do broni palnej. Zaniedbania lub wręcz brak jakichkolwiek działań władz Zjednoczenia w poprzednich kadencjach spowodowały brak naszego głosu w momencie stanowienia nowych aktów prawnych w tym zakresie. Niemniej, pomimo zaniedbań, są pewne możliwości rozwiązań, o czym świadczą pozytywne działania niektórych naszych bractw, które to działania Zjednoczenie powinno propagować wśród swoich członków. Na bazie doświadczeń tych pojedynczych bractw władze Zjednoczenia powinny podjąć działania dla usankcjonowania tych rozwiązań na szczeblu ogólnokrajowym i wypracowania jednolitego modelu zapewnienia braciom kurkowym dostępu do broni palnej. Problemów i zadań, jakie stają przed przyszłym Zarządem Zjednoczenia, jest dużo więcej, jednak w swoim krótkim liście chciałem pokazać te najbardziej istotne dla naszego ruchu, których rozwiązanie jest konieczne dla naszej organizacji.

Pisząc te słowa chcę zachęcić Was do refleksji nad wyborem kandydatów do władz Zjednoczenia, dla których obecność w tym gremium będzie oznaczać wytężoną pracę dla dobra i rozwoju naszego ruchu, nie bacząc na zaszczyty i honory wynikające z samego faktu zasiadania we władzach Zjednoczenia. Wiem, że w naszych szeregach brackich są osoby zdolne podjąć wyzwania stojące przed nowym zarządem, przygotowane do działania w oparciu o nowoczesne wzorce zarządzania, organizacji i komunikacji, co powinno się przełożyć na dynamikę i efektywność działań zarządu, wizerunek naszej organizacji i korzyści dla bractw kurkowych będących jej członkami.

Apeluję do Was o udział w Kongresie Zjednoczenia z przeświadczeniem, że każdy głos jest istotny dla dobra i rozwoju naszej organizacji, a za zaniechanie w tym względzie rozliczą nas następne pokolenia i historia.

                                                                                                          Prezes

                                                                                     Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP

                                                                                          Krzysztof Wojciech Larski


Piechcin: Wiosna na Pałukach 2018

Kiedyś w którejś kronice napisałam, że strzelanie pn. "Wiosna na Pałukach" organizowane corocznie przez Piechcińskie Bractwo Kurkowe to nieoficjalne otwarcie sezonu. Wiem - są bractwa w Okręgu Bydgoskim, które robią zawody już  w styczniu, ale Piechcin jest pierwszy, jeśli chodzi o imprezy po nadejściu astronomicznej wiosny. Stąd nieoficjalne otwarcie sezonu Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej. Nie inaczej było w tym razem.

Zawody strzeleckie, które odbyły się 7 kwietnia 2018 na strzelnicy w Piechcinie, niestety nie zachęciły do przyjazdu wielu strzelców - w szranki stanęli gospodarze oraz przedstawiciele Żnina i Solca Kujawskiego. Ci, których nie było, mają czego żałować!

Zmagania przeprowadzono w pięciu konkurencjach - strzelano do tarczy Wiosennej, Brackiej, Charytatywnej, do Kura i z pistoletu. Choć najbardziej zacięta rywalizacja była w właśnie w strzelaniu z pistoletu, to jednak najwięcej emocji  dostarczył zebranym Kur . Zrobiony z drewna jesionowego kij, mimo, że solidnie obłupany, trzymał się uparcie. Do tego słońce niemiłosiernie świeciło w oczy strzelających. Nie pomagały nawet pożyczane wzajemnie kapelusze i okulary przeciwsłoneczne. Kolejek oddawania strzałów było tyle, że gdzieś przy siódmej stracono rachubę. Zdecydowano, że konkurencję trzeba przerwać, aby obejrzeć kij i rozstrzygnąć o ewentualnym przestawieniu całego urządzenia. Wszyscy strzelający poszli więc sprawdzić stan żerdzi. Uznano jednak, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że po przestawieniu urządzenia kur spadnie, co niewątpliwie popsuje całą zabawę. Strzelano więc dalej. Ostatecznie upartego kura poskromił brat Piotr Frątczak z Piechcina, który po odprawieniu przez siostrę Małgorzatę Siemianowską szamańskiego rytuału w postaci nachuchania na dłonie, przedziurawił kij. Nie da się ukryć, że Piotr tak celnym strzałem, zadowolił jedyne kobiety biorące udział w zawodach, które - nawiasem mówiąc - bardzo na niego liczyły. Sam po zawodach skomentował to tak: - Odczuwałem niesamowite ciśnienie, presję prawdziwą, bo wiedziałem, że Basia i Małgosia liczą na to, że to właśnie ja strącę kura, co zapewni im obu miejsce na podium. Nieczęsto na strzelnicy czuję taką odpowiedzialność na swoich barkach - zwierzył się Piotr. Oczywiście "kurki", bo tak przy wręczaniu nagród zostały nazwane siostry, w ramach podziękowań uściskały swojego bohatera.

Jeszcze jeden fakt zasługuje na podkreślenie - z uwagi na niską frekwencję organizatorzy zdecydowali, że w finałach strzelań do tarcz: Wiosennej, Brackiej i Charytatywnej, wezmą udział wszyscy obecni na strzelnicy. Był to gest pokazujący klasę członków Piechińskiego Bractwa Kurkowego, ale również przypominający, że na strzelnicy liczą się przede wszystkim atmosfera i dobra zabawa, a nie rywalizacja o nagrody. I słusznie się stało, że wszystkie tarcze zdobyli kurkowie z Piechcina - brat Czesław Michalski Bracką i Charytatywną, a Wiosenną - brat Kamil Kawka.

Poniżej pełne wyniki, a fotorelacja tutaj.

TARCZA WIOSENNA:

I m-ce brat Kamil Kawka (Piechcin)

II m-ce brat Wiesław Kleszczewski (Żnin)

III m-ce brat Grzegorz Zych (Piechcin)

 

TARCZA BRACKA:

I m-ce brat Czesław Michalski (Piechcin)

II m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

III m-ce brat Grzegorz Zych (Piechcin)

 

TARCZA CHARYTATYWNA:

I m-ce brat Czesław Michalski (Piechcin)

II m-ce brat Tomasz Wylegała (Żnin)

III m-ce brat Grzegorz Zych (Piechcin)

 

PISTOLET:

I m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

II m-ce brat Grzegorz Zych (Piechcin)

III m-ce brat Waldemar Wudniak (Piechcin)

 

no i KUR

I m-ce brat Piotr Frątczak (Piechcin)

II m-ce siostra Barbara Wawryk (Piechcin)

III m-ce siostra Małgorzata Siemianowska (Solec Kujawski)

Tekst i fot. MS

 


Słów kilka o Zjeździe Delegatów Okręgu

Niezwykle emocjonujący był tegoroczny Zjazd Delegatów Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, który odbył się w dniu 24.03.2018 r. w Sypniewie.

Spośród 46 uprawnionych do głosowania  na zebranie sprawozdawczo - wyborcze przybyło 37 delegatów z bractw w Kcyni, Łobżenicy, Nakle nad Notecią, Piechcinie, Sępólnie Krajewskim, Solcu Kujawskim, Więcborku, Wyrzysku i Żninie.

 Ze spraw proceduralnych: wysłuchano sprawozdań Prezesa (za rok 2017 oraz kadencję 2015-2018), Skarbnika, Strzelmistrza, Sądu Honorowego i Komisji Rewizyjnej, na której wniosek ustępującemu zarządowi udzielono absolutorium.

Następnie delegaci w drodze uchwały przychylili się do prośby zarządu o zwiększenie ilości jego członków do 9 osób, choć samo głosowanie poprzedziła dyskusja nie nad ilością, ale sposobem dobierania członków do zarządu. Brat Edmund Rózga z Sępólna Krajeńskiego zasugerował, że sprawiedliwe będzie dobranie po jednej osobie z każdego bractwa do zarządu, aby każde przynależne stowarzyszenie miało swojego reprezentanta. Jego sugestia spotkała się z negatywnymi opiniami innych delegatów. Niestety pomysł brata Edmunda nie jest to zgodny ze statutem Zjednoczenia (dokument ten przewiduje max. 9 osób w zarządzie okręgu) i jedno bractwo byłoby poszkodowane. Natomiast konieczność przyjęcia tej uchwały Prezes Krzysztof Larski wytłumaczył następująco: - W 2015 r. członkami Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP było 8 bractw. W trakcie kadencji liczba ta zwiększyła się do 10, wobec czego pomyśleliśmy, że zasadnym będzie danie szansy nowym członkom w Okręgu,  aby mieli swoich reprezentantów w zarządzie. Niestety Statut Zjednoczenia ogranicza ilość członków zarządu do 9.

I nastąpiły wybory. Analizując ilość kandydatur zgłoszonych do władz Okręgu Bydgoskiego z całą mocą stwierdzić należy, że jest komu pracować. To bardzo budujące!

Ustępujący Prezes brat Krzysztof Larski z Kcyni był jedynym kandydatem do pełnienia tej funkcji i po raz drugi z rzędu został Prezes Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.

Do pracy w zarządzie zgłoszono 11 kandydatów, z czego dwie osoby zamykające stawkę miały równą ilość głosów i po ogłoszeniu konieczności dogrywki, jedna z nich zrezygnowała. Podobna sytuacja nastąpiła podczas głosowań do Komisji Rewizyjnej i Sądu Honorowego. W przypadku organu kontroli wewnętrznej do pracy zgłoszono 4 kandydatów. Po podliczeniu głosów 3 z nich miało identyczny wynik, wobec czego jedna osoba zrezygnowała z dalszego pojedynku. Natomiast najwięcej kandydatów w stosunku do ilości miejsc możliwych do obsadzenia było w wyborach do organu rozstrzygającego spory - na 3 miejsca zgłoszono 6 delegatów. Również w tym przypadku dwie osoby zamykające stawkę miały równą ilość głosów i jedna z nich zrezygnowała z dalszego kandydowania.

Składy osobowe wszystkich Władz Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP kadencji 2018-2021 znajdują się TUTAJ.

Natomiast ze względu na to, że same wybory trwały długo, zdecydowano, że wszystkie organa ukonstytuują się podczas pierwszego, wspólnego zresztą, zebrania.

Po bloku wyborczym zatwierdzono kalendarz strzelań na rok 2018, który znajduje się TUTAJ oraz przyjęto szereg zmian związanych z regulaminami strzelań w Okręgu ( m.in. zwiększenie ilości strzelań do 3 w strzelaniach królewskich, fundację przez ustępującego króla tarczy dla swego następcy oraz wprowadzenie konkurencji dla strzelających, którzy ukończyli 65. rok życia - przeprowadzanej podczas strzelania o tytuł Króla Okręgu). Złożono również wiele trafnych wniosków dotyczących nie tylko spraw bieżących naszego Okręgu.

Obrady delegatów zakończono o godz. 22.30.

MS


Marzena Sobocińska podbiła Toruń!

Bardzo udany dzień miała 11 marca siostra Marzena Sobocińska z Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego - podczas jubileuszowego strzelania memoriałowego poświęconego gen. Elżbiecie Zawadzkiej.

Strzelanie Memoriałowe ku uczczeniu pamięci gen. Elżbiety Zawadzkiej po raz 10. w toruńskim Forcie VI zorganizowało  tamtejsze bractwo. W wydarzeniu wzięli udział kurkowie z Tczewa, Nakła nad Notecią i Solca Kujawskiego oraz mieszkańcy Torunia i przedstawiciele lokalnych służb mundurowych - policji, straży miejskiej i wojska.

Rywalizowano w 7 konkurencjach, w tym - oprócz Tarczy Memoriałowej - o tytuł Pierwszej Damy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Toruń AD 2018/2019 oraz w strzelaniu Dla Par. Pomimo obecności znakomitych snajperów największą triumfatorką zawodów była bezsprzecznie siostra Marzena Sobocińska z nakielskiego bractwa, która zdobyła główną nagrodę, a oprócz tego stawała jeszcze trzy razy na podium (II i III m-ce w strzelaniu Dla Par oraz II m-ce w strzelaniu do kura)!

Jak sama zainteresowana komentuje  ten sukces? - Podczas mojej pierwszej wizyty na toruńskiej strzelnicy, kiedy jeszcze nie byłam członkiem bractwa kurkowego, przez niedopatrzenie organizatorów zostałam dopuszczona do strzelania w konkurencji, w której nie miałam prawa brać udziału, a którą to konkurencję wygrałam. Nie otrzymałam ani najlepszej nagrody, ani nagrody pocieszenia i byłam z tego powodu bardzo rozżalona. Obiecałam sobie wtedy, że jeszcze kiedyś do tego Torunia wrócę i coś wygram. Ale nie myślałam, że podczas jednej imprezy zdobędę tyle nagród. Ty była moja niedziela! - opowiedziała siostra Marzena.

Sukces naszej koleżanki z Nakła i związana z nim satysfakcja,  jest o tyle bardziej znacząca, że Marzena nie trenuje na co dzień. - Strzelam tylko wtedy, kiedy jadę do innych bractw, żeby się pośmiać, pobawić i mile spędzić czas - przyznała. Tym bardziej gratulujemy zwycięstwa!

Z Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP na podium podczas zawodów memoriałowych stanęli jeszcze bracia z Solca Kujawskiego: Robert Fałek zdobywając II m-ce w Tarczy Imieninowej brata Józefa i II m-ce w strzelaniu Dla Par (w duecie z Marzeną Sobocińską) oraz  Jarosław Gronowski zdobywając III m-ce  także w Tarczy Imieninowej brata Józefa i III m-ce w strzelaniu Dla Par (również w duecie z Marzeną Sobocińską).

Wszystkim uczestnikom zabawy gratulujemy!

Więcej wyników i zdjęcia można znaleźć na stronie KBS Toruń.

MS


W Piechcinie zarząd po staremu

17 marca 2018 r. walne zebranie członków odbyło się również w Piechcińskim Bractwie Kurkowym. W programie obrad znalazł się punkt dot. wyborów uzupełniających do Zarządu Bractwa. Powodem była rezygnacja Prezesa i Sekretarza. Po długiej dyspucie zrezygnowano z uzupełnienia władz. - Ustaliliśmy, że do końca kadencji, czyli do przyszłego roku Zarząd zostaje w starym składzie, tj. Barbara Wawryk - Podskarbi, Kamil Kawka - Sekretarz, Waldemar Wudniak - Marszałek i ja jako Starszy. Niestety z powodu moich obowiązków zawodowych nie jestem w stanie być co weekend na strzelnicy. Pomoc w zakresie obsługi bieżącego funkcjonowania strzelnicy zaoferował brat Czesław Michalski, za co jestem niezmiernie wdzięczny, bo dzięki temu udało nam się uniknąć konieczności uzupełniania Zarządu  - wyjaśnił brat Patryk Pijarowski, Starszy Bractwa.

Do przyszłorocznego walnego, które będzie zgodnie z kadencją zebraniem sprawozdawczo-wyborczym, wszyscy mają się poważnie zastanowić nad nowym składem Zarządu.

MS


Nowe władze w Żninie i Łobżenicy

W minionym tygodniu w dwóch bractwach Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej odbyły się zebrania walne, podczas których wybrano nowe władze.

7 marca obradowało Bractwo Strzeleckie w Żninie. Do poszczególnych organów wybrano tam:

ZARZĄD BRACTWA:

Prezes - brat Zenon Flejter

Wiceprezes - brat Jarosław Głowski

Sekretarz - siostra Jaśmina Wylegała

Skarbnik - brat Damian Głowski

Strzelmistrz - brat Wincenty Ślęzak

Komendant - brat Wiesław Kleszczewski

KOMISJA REWIZYJNA:

Przewodniczący - brat Henryk Tokarz

Członek - siostra Justyna Kubiak

Członek - brat Piotr Przybyła

Więcej informacji prezentuje Gazeta "Pomorska".

Natomiast 10 marca spotkali się członkowie Bractwa Strzeleckiego w Łobżenicy, a do władz wybrano:

RADA STARSZYCH:

Starszy - brat Aleksander Lewczan

Podstarszy - brat Leszek Glapiak

Pisarz - brat Stanisław Jasiński

Podskarbi - brat Stanisław Bolanowski

Marszałek - brat Aleksander Drożdż

Chorąży - brat Bogdan Pufal

Faryniarz - brat Piotr Graj

KOMISJA REWIZYJNA:

Przewodniczący - brat Krzysztof Klejna

Członek - brat Radosław Dróbka

Członek - brat Łukasz Łukaszczyk

SĄD HONOROWY:

Przewodniczący - brat Hipolit Wojciechowski

Członek - brat Tomasz Grochowski

Członek - brat Mieczysław Galica

Zdjęcia z zebrania można oglądać na stronie BS Łobżenica.

Wszystkim osobom wybranym do władz stowarzyszeń gratulujemy i życzymy owocnej kadencji!

17 marca br. z uwagi na rezygnację niektórych członków Rady Starszych nowe władze na czas do końca trwania kadencji wybierze Piechcińskie Bractwo Kurkowe w Piechcinie.

MS


XIV Rekolekcje brackie

W dniach 23-24 lutego 2018 r. w Łobżenicy odbyły się XIV Ogólnopolskie Rekolekcje Bractw Kurkowych Rzeczposplitej Polskiej, zorganizowane przez tamtejsze Bractwo. W wydarzeniu tym wzięło udział ponad 30 osób zrzeszonych w stowarzyszeniach strzeleckich Okręgów: Bydgoskiego, Pomorskiego Poznańskiego i Zachodniopomorskiego.

W piątek można było wziąć udział  w spowiedzi wielkanocnej, nabożeństwie pokutnym i biesiadzie brackiej. Natomiast w sobotę po jutrzni i śniadaniu, w Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej w Górce Klasztornej  uczestniczono we mszy św. sprawowanej przez ks. Krzysztofa Budę, poprzedzonej drogą krzyżową, po której modlący przejechali na strzelnicę do Ośrodka Wypoczynkowego w Luchowie.

Pokrzepieni modlitwą i sutym poczęstunkiem, kurkowie zabrali się za strzelanie. Na stanowiskach stanęli członkowie bractw z Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Więcborka, Żnina, Tczewa, Gołańczy, Margonina, Poznania, Tarnowa Podgórnego, Szczecinka i Łobżenicy. Umiejętności strzelających były na bardzo wysokim poziomie, dlatego też same zmagania strzeleckie były zacięte i wzbudziły wiele emocji. Niemniej jednak, w myśl polskiego przysłowia - " Człowiek strzel, Pan Bóg kule nosi" - zwyciężyli najlepsi. Najwięcej nagród pojechało do Gołańczy, ale Królem Rekolekcyjnym został brat Zbigniew Madej z Sępólna Krajeńskiego, który do rekolekcji jubileuszowych będzie nosił Łańcuch Rekolekcyjny.

WYNIKI ZAWODÓW:

Strzelanie o tytuł Króla Rekolekcyjnego

I m- ce brat Zbigniew Madej  (Sępólno Krajeńskie)

II m-ce brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)

III m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

Tarcza Rekolekcyjna Wielkopostna

ufundowana przez ustępującego Króla Rekolekcyjnego brata Zbigniewa Wiśniewskiego z Piechcina

I m-ce brat Henryk Miesiąc (Łobżenica)

II m-ce brat Andrzej Michalak (Gołańcz)

III m-ce brat Marian Piszczek (Więcbork)

Tarcza XIV Ogólnopolskich Rekolekcji

I m-ce brat Andrzej Michalak (Gołańcz)

II m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

III m-ce brat Henryk Miesiąc  (Łobżenica)

Tarcza Charytatywna 

I m-ce brat Piotr Lankauf  (Szczecinek)

II m-ce brat Andrzej Michalak (Gołańcz)

III m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)

Puchar Podskarbiego brata Henryka Miesiąca

I m-ce brat Piotr Czapiewski (Tczew)

II m-ce brat Sławomir Gawrysiak (Gołańcz)

III m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

Zdjęcia można oglądać na stronie organizatora TUTAJ

MS


Spotkanie noworoczne z biskupem Tyrawą

Prawie od początku istnienia Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, bo od 2001 r., odbywają się spotkania świąteczno-noworoczne.

Od momentu utworzenia Diecezji Bydgoskiej, tj. od roku 2004, zyskały one szczególną rangę, gdyż na zaproszenie bractwa organizującego to wydarzenie, udział w nich bierze Ordynariusz Diecezji ks. bp Jan Tyrawa. Po przywitaniu zebranych i odśpiewaniu Hymnu Strzelców, zawsze głosu udziela się Jego Ekscelencji, który w pięknych słowach podkreśla znaczenie wartości wyznawanych przez osoby należące do ruchu brackiego, dodają sił do dalszej pracy.

Nie inaczej było w tym roku. Gospodarzem spotkania, zorganizowanego 3 lutego w sali myśliwskiej dworku w Turzynie, było Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Kcyni. Na zaproszenie stowarzyszenia odpowiedzieli przedstawiciele bractw z Gołańczy, Łobżenicy, Nakła n. Notecią, Piechcina, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Więcborka i Żnina.

W części oficjalnej Prezes Okręgu brat Krzysztof Larski przedstawił zebranym nowego  Kapelana Okręgu - ks. Karola Glesmera oraz wręczył bp. Tyrawie album przygotowany na 25-lecie Zjednoczenia KBS RP składającego się z dwóch ksiąg. Pierwsza z nich to reprint "Księgi Jubileuszowej 1253 - 1928 Bractwa Kurkowego w Poznaniu z r. 1253", druga to "Księga Jubileuszowa 25-lecia reaktywacji Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej".

Natomiast po poczęstunku goście zwiedzili Muzeum Przyrody i Łowiectwa, które znajduje się na terenie gospodarstwa Państwa Ludmiły i Andrzeja Morawskich, właścicieli obiektu, oraz prowadzili rozmowy o nadchodzących wydarzeniach.

Zdjęcia można zobaczyć w Galerii.

MS


Zaproszenie na rekolekcje

Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Łobżenicy zaprasza Siostry, Braci i sympatyków na XIV Ogólnopolskie Rekolekcje Bractw Kurkowych Rzeczypospolitej Polskiej, które odbędą się w dniach 23-24 lutego 2018 r. w Sanktuarium Matki Bożej Góreckiej w Górce Klasztornej.

Więcej informacji na stronie organizatora: http://kbslobzenica.pl/


Więcborski Król zaprasza na bal

Król Kurkowy AD 2016 Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Więcborku brat Jan Szylka zaprasza Siostry i Braci na Bal Królewski, który odbędzie się 16.07.2016 r. o godz. 17.00 w Zespole Pałacowo-Parkowym w Sypniewie. Wydarzenie poprzedzi msza św. sprawowana w kościele parafialnym w Sypniewie. Koszt zabawy 80 zł/ os.

Król prosi o potwierdzenie przybycia do 12.07.2016 r. Chęć uczestnictwa można zgłaszać pod numerami: 517-144-602 oraz 781-499-042.


Tytuł Króla zostaje w Nakle!

22 maja br. Nakielskie Bractwo Kurkowe pw. św. Jerzego po raz pierwszy w swej historii było organizatorem zawodów o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego. Z tego powodu do Nakła nad Notecią zjechali przedstawiciele prawie wszystkich bractw z okręgu, a nawet zaprzyjaźnieni strzelcy z Lidzbarka, Łobżenicy i Szczecinka.

Obchody rozpoczęły się uroczystym wprowadzeniem gości do kościoła pw. św. Wawrzyńca, gdzie mszę świętą odprawił ks. Grzegorz Nowak. Po nabożeństwie zaproszeni goście i poczty sztandarowe przemaszerowały na nakielski rynek, gdzie dokonano Intronizacji Króla Zielonoświątkowego nakielskiego bractwa - tytuł ten wywalczył brat Mariusz Tamborski. Następnie udano się na strzelnicę do Paterka. Po smacznym posiłku rozpoczęto zawody.  W dziewięciu konkurencjach wzięło udział ponad 30 osób. Najwięcej emocji wywołało bezsprzecznie strzelanie o tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego. Co prawda nikt nie trafił w gwóźdź, bo tytuł wywalczył dobrą 19-stką brat Medard Jakś z Nakła, ale pojedynek między rycerzami to był prawdziwy pokaz kultury strzeleckiej. Dwóch młodych kurków - brat Damian Głowski ze Żnina i brat Patryk Pijarowski z Piechcina - miało wynik nie do oceny i dostrzeliwało się aż dwie kolejki! Ostatecznie o włos lepszy był przedstawiciel żnińskiego bractwa, który nie mógł uwierzyć w rozstrzygnięcie dogrywki - Tydzień temu podczas pierwszego po reaktywacji strzelania o tytuł Króla Zielonoświątkowego w bractwie żnińskim zostałem Rycerzem i dziś, będąc po raz pierwszy na zawodach okręgowych także jestem Rycerzem. To dla mnie niesamowity zaszczyt - powiedział zaraz po ogłoszeniu wyników brat Damian. - Musisz pamiętać, że jeszcze nikt w historii nie strzelał o tytuł Króla Okręgu aż 3 razy, z czego 2 do tarczy punktowej. Naprawdę mamy szczęście - dopowiedział brat Patryk.

Istotnie - ten fakt został skrzętnie odnotowany w kronice wydarzeń okręgowych. A ponadto jako ciekawostkę dla potomnych należy dodać, że z uwagi na niedawne rozpoczęcie działalności jeszcze nie wszyscy członkowie żnińskiego bractwa mają mundury, dlatego brat Damian godność Rycerza zdobył strzelając w pożyczonej od prezesa Flejtera marynarce.

W bardzo miłej atmosferze zwycięzcom turnieju wręczono nagrody. Poniżej prezentujemy wyniki zmagań strzeleckich. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

 • Tarcza Króla Okręgu Romana Jabłońskiego

I m – siostra Mirosława Kotuła-Manglkammer (Sępólno Krajeńskie)
II m – brat Mieczysław Komorski (Nakło)
III m –brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

 • Tarcza Św. Jerzego

I m –brat Przemysław Chudzik (Kcynia)
II m –siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)
III m – brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)

 • Tarcza Honorowa

I m –brat Mirosław Chudzik (Kcynia)
II m – brat Piotr Ładziak (Lidzbark Welski)
III m – brat Mariusz Tamborski (Nakło)

 • Tarcza Burmistrza

I m – brat Przemysław Chudzik (Kcynia)
II m – brat Mariusz Tamborski (Nakło)
III m – brat Piotr Ładziak (Lidzbark Welski)

 • Tarcza Wiosenna

I m – brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)
II m – brat Mirosław Chudzik (Kcynia)
III m – brat Mariusz Tamborski (Nakło)

 • Tarcza Bufetowa

I m – brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)
II m – brat Piotr Ładziak (Lidzbark Welski)
III m – brat Przemysław Chudzik (Kcynia)

 • Tarcza Fundacyjna

I m – brat Mirosław Chudzik (Kcynia)
II m – brat Antoni Stormowski (Sępólno Krajeńskie)
III m – brat Patryk Pijarowski (Piechcin)

 • Pistolet

I m – brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)
II m – brat Jan Zajkowski (Solec Kujawski)
III m – Jan Tomaszewski

Galeria


Zmiana terminu Strzelania Wiosennego w Kcyni

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Kcyni uprzejmie informuje Siostry i Braci, że Strzelanie Wiosenne zaplanowane na 18.06 przeniesiono ze względów organizacyjnych na dzień 25.06 (sobota) na godz. 11.00. Za powstałe utrudnienia Zarząd serdecznie przeprasza.


29.03.2016 r.

Zarząd zaprasza na walne zebranie

Na podstawie § 44 Statutu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej oraz wypełniając uchwałę Nr 1/2016 Zarządu Okręgu Bydgoskiego – w jego imieniu – zapraszam na Zebranie Walne Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP, które odbędzie się w Pałacu w Sypniewie 1 kwietnia 2016 r. o godz. 18.00 (drugi termin godz. 18.15).

Bractwa delegują 1 członka na każdą rozpoczętą 5 członków (stan ilościowy określa się na podstawie składki opłaconej do Zjednoczenia).

Delegaci winni być zaopatrzeni w pisemne upoważnienia do reprezentowania bractwa oraz potwierdzenie opłaty składki członkowskiej do Zjednoczenia.

Koszt poczęstunku – 30 zł od osoby.

Program zebrania poniżej.

Porządek obrad

Zebrania Walnego Okręgu Bydgoskiego

Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej

zaplanowanego na dzień 1 kwietnia 2016 r.

Program zebrania:

 1. Otwarcie zebrania.
 2. Stwierdzenie quorum.
 3. Wręczenie odznaczeń.
 4. Wybór Przewodniczącego zebrania.
 5. Wybór Sekretarza zebrania.
 6. Wybór Komisji Skrutacyjnej.
 7. Wybór Komisji Uchwał i wniosków.
 8. Przedstawienie sprawozdania Zarządu.
 9. Przedstawienie sprawozdania Skarbnika.
 10. Przedstawienie sprawozdania Strzelmistrza.
 11. Przedstawienie sprawozdania Sądu Honorowego.
 12. Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
 13. Dyskusja nad sprawozdaniami.
 14. Podjęcie uchwały ws. Udzielenia absolutorium.
 15. Przedstawienie Planu działania na rok 2016.
 16. Podjęcie uchwały ws. Regulaminu Grand Prix Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP.
 17. Informacja o przygotowaniach KBS Sępólno Krajeńskie do Krajowego Zjazdu ZKBS RP.
 18. Informacja Króla Okręgu Bydgoskiego o sprawowaniu urzędu.
 19. Wolne wnioski i głosy.
 20. Zakończenie zebrania.

19.03.2016 r.

WIOSNA NA PAŁUKACH

19 marca 2016 r. na strzelnicy Piechcińskiego Bractwa Kurkowego odbyło się nieformalne rozpoczęcie sezonu strzeleckiego AD 2016. Tradycyjne zawody pn. "Wiosna na Pałukach", zorganizowane w całości przez ustępujący Zarząd kadencji 2012-2016, co prawda nie cieszyły się wysoką frekwencją, ale jak zawsze – świetną atmosferą na stanowiskach.

Wyniki rywalizacji przedstawiamy poniżej.

WYNIKI:

Tarcza Łańcuchowa:

I m-ce brat Patryk Pijarowski (Piechcin)

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło)

Tarcza Pałucka:

I m-ce brat Patryk Pijarowski (Piechcin)

II m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

III m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło)

Tarcza Bracka:

I m-ce brat Bogusław Nowak (Piechcin)

II m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło)

III m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

Pistolet 25 mb:

I m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

II m-ce Waldemar Wudziak (Inowrocław)

III m-ce siostra Małgorzata Siemianowska (Solec Kujawski)

Pistolet 50 mb:

I m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

II m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło)

III m-ce brat Roman Jabłoński (Nakło)

Karabin czarnoprochowy:

I m-ce Waldemar Nowak (niezrzeszony)

II m-ce Krzysztof Staszewski (niezrzeszony)

III m-ce brat Bogusław Nowak (Piechcin)

Zapadki:

I m-ce brat Patryk Pijarowski

II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)

III m-ce brat Bogusław Nowak (Piechcin)

MS

Galeria


03.10.2015 r.

Łańcuchy okręgowe w Nakle!

Braci Romana Jabłońskiego i Mariusza Tamborskiego z Nakielskiego Bractwa Kurkowego pw. św. Jerzego raczej nikomu przedstawiać nie trzeba- dużo jeżdżą, często „okupują pudło” i zawsze są w dobrych humorach. Od 3 października do obu należy z szacunkiem mówić „Królu”.

Brat Roman Jabłoński zdobył tytuł Króla Okręgu Bydgoskiego AD 2015 w Kcyni 21 czerwca, pokonując 27 strzelców. Brat Mariusz Tamborski, aby zostać Królem Żniwnym Okręgu Bydgoskiego AD 2015 w Sępólnie Krajeńskim 3 października musiał pokonać 21 osób. Niby konkurencja nieduża, ale chęć zdobycia najważniejszego trofeum w Okręgu i presja temu towarzysząca sprawiła – podczas obu strzelań – że najlepsi „snajperzy” nie trafiali nawet w obwód tarczki! Tym bardziej nakielskim braciom należy się szacunek. Brat Krzysztof Larski, przekazując podczas obu uroczystości łańcuchy okręgowe podkreślił, aby noszono je z godnością i honorem.
I niewątpliwie tak będzie. - Cieszę się niezmiernie, że zdobyłem ten ważny tytuł. Mam nadzieję, że sprostam zadaniu jakie wiąże się z noszeniem łańcucha – powiedział brat Roman. Cieszył się także brat Robert Fałek z soleckiego bractwa, który jest II Rycerzem Króla Żniwnego. - Pomimo tego, że nie zdobyłem głównej nagrody, jestem dumny, że właśnie z mojej broni Mariusz oddał piękny zwycięski strzał – powiedział po dekoracji.
W przyszłym roku przed bractwem z Nakła duże wyzwanie w postaci organizacji dwóch prestiżowych imprez. A tymczasem - wiwat Królowie Okręgu!

Poniżej podajemy wyniki rywalizacji w pozostałych konkurencjach.
MS

WYNIKI:

Król Żniwny Okręgu Bydgoskiego AD 2015:
I m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło nad Notecią)
II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)
III m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)

Tarcza Fundacyjna:
I m-ce brat Jerzy Małka (Brusy)
II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Aleksander Mitkowski (Września)
IV m-ce brat Ryszard Szymańczak (Sępólno Krajeńskie)

Tarcza brata Kazimierza Szalewskiego:
I m-ce brat Marek Rzepiński (Sępólno Krajeńskie)
II m-ce Tomasz Madej (Sępólno Krajeńskie)
III m-ce Jerzy Nowak

KUR:
I m-ce brat Kazimierz Szalewski (Sępólno Krajeńskie)
II m-ce brat Andrzej Porożyński (Sępólno Krajeńskie)
III m-ce brat Edmund Rózga (Sępólno Krajeńskie)

Strzelanie o tytuł Króla Żniwnego KBS Sępólno Krajeńskie:
I m-ce brat Marek Rzepiński
II m-ce brat Zbigniew Madej
III m-ce brat Edmund Rózga


27.09.2015 r.

27 września podczas mszy polowej na strzelnicy w Kcyni ks. prałat Michał Kostecki – kapelan kcyńskiego bractwa, poświęcił Łańcuch Króla Żniwnego Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej.

POŚWIĘCENIE ŁAŃCUCHA KRÓLA ŻNIWNEGO

Ufundowanie łańcucha pewnie jeszcze długo nie doszłoby do skutku, gdyby na jednym z pierwszych zebrań zarządu władz kadencji 2015-2018 nie wyszedł z taką propozycją Strzelmistrz Okręgu. - O godność Króla Żniwnego strzelamy chyba tak długo jak o Króla Okręgu, a nie ma trofeum, które podkreśliłoby rangę tego strzelania – zainterpelował brat Zbigniew Madej.
Zapadła decyzja, że nagrodę trzeba wykona. Sprawa honorowa.
Podjął się tego brat Stanisław Łukaszewicz z Sępólna Krajeńskiego. Łańcuch jego projektu składa się z klejnotu w kształcie owalnym, w którego centrum na czerwonym krzyżu otoczonym niby-promieniami wysadzanymi cyrkoniami, znajduje się snop zboża. Ponad klejnotem góruje korona w otoczeniu wieńca laurowego. Drugą część stanowi 20 ogniw w kształcie kartuszy, na których jest miejsce na grawerowane blaszki z imieniem, nazwiskiem i rokiem panowania danego króla oraz herbem miasta bractwa, z którego ów panujący pochodzi Ogniwa złączone są osobnym kartuszem z napisem „Król Żniwny Okręgu Bydgoskiego”. Całość jest wykonana z pozłacanej miedzi. Brat Stanisław 2/5 wartości łańcucha przekazał jako darowiznę.
Po pobłogosławieniu łańcucha, Prezes Okręgu brat Krzysztof Larski założył go na ramiona Króla Żniwnego Okręgu AD 2014 brata Zbigniewa Madeja, mówiąc : - Przekazuję Ci ten Łańcuch na chwałę Bożą, noś go z godnością i honorem.

NOWE BRACTWO W OKRĘGU

Uroczystości w Kcyni nie zakończyły się na błogosławieństwie łańcucha. Prezes Larski, będąc przy głosie poinformował, iż decyzją Zarządu Zjednoczenia 16 września 2015 r. do Okręgu Bydgoskiego przyłączono nowo powstałe Żnińskie Bractwo Strzeleckie. Obecny podczas mszy Prezes wspomnianego stowarzyszenia – brat Zenon Flejter – odebrał z rąk Prezesa potwierdzenie przynależności do Zjednoczenia. - Cieszę się, że nasze bractwo dostąpiło tego zaszczytu jakim jest włączenie bractwa do Zjednoczenia. I rad jestem, że wręczenie potwierdzenia odbyło się tu, w Kcyni, w obecności bractwa, które pomogło nam się reaktywować. Mam nadzieję, że zaprzyjaźnimy się także zresztą stowarzyszeń w okręgu – powiedział brat Zenon.

ZA ZASŁUGI

Ponadto, już na zakończenie części oficjalnej, na wniosek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim, brat Krzysztof Larski w imieniu Zjednoczenia odznaczył brata Zbigniewa Madeja Krzyżem Komandorskim z mieczami do Orderu Zasług Zjednoczenia. - Jestem bardzo wzruszony – powiedział tylko brat Zbyszek.

Okolicznościowym medalem i życzeniami od Cechu Rzemieślników Różnych z siedzibą w Szubinie został obdarowany brat Eugeniusz Chudzik, który tego lata obchodził swoje 65. urodziny. Z tej okazji szanownemu Jubilatowi odśpiewano chóralnie „Sto lat”.

WYNIKI STRZELAŃ

W dalszej części dnia okupowano bufet :) i stanowiska strzeleckie. Najważniejszą z konkurencji był Mistrz Okręgu Bydgoskiego, którą wygrał brat Edmund Rózga z Sępólna Krajeńskiego.
Wyniki rywalizacji prezentujemy poniżej.
Wszystkim nagrodzonym gratulujemy!

Mistrz Okręgu Bydgoskiego AD 2015:
I m-ce brat Edmund Rózga (Sępólno Krajeńskie)
II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Przemysław Chudzik (Kcynia)

Tarcza Fundacyjna:

I m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)
II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Piotr Głochowiak (Gołańcz)

Tarcza Jubileuszowa:

I m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło)
II m-ce brat Przemysław Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Mirosław Chudzik(Kcynia)
IV m-ce brat Andrzej Michalak (Gołańcz) – nagroda specjalna :)

Tarcza Bracka:

I m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)
II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Sławomir Michalski (Gołańcz)

Tarcza Jesienna:

I m-ce brat Mariusz Tamborski (Nakło)
II m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)
III m-ce brat Jan Kurek (Kcynia)

Tarcza Bufetowa:

I m-ce brat Robert Fałek (Solec Kujawski)
II m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Przemysław Chudzik (Kcynia)

KUR:

I m-ce brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)
II m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)
III m-ce brat Waldemar Domżalski (Kcynia)

MS


25.09.2015 r.

SREBRNY JUBILEUSZ PIECHCINA

Hucznie i radośnie 19 września 2015 r. Piechcińskie Bractwo Kurkowe świętowało Jubileusz 25-lecia Powstania. Na tak ważną rocznicę do Piechcina zjechali bracia z całej Polski.

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się w kościele pw. Matki Boskiej Częstochowskiej i św. Barbary, gdzie mszę świętą w intencji piechcińskiego bractwa odprawił ks. prałat Stefan Balcerzak. Podczas kazania kapłan oprócz przybliżenia idei ruchu brackiego, podkreślił wkład brata Czesława Michalskiego w powstanie i działanie stowarzyszenia oraz nieustający związek formacji z kościołem. Po wykonaniu pamiątkowego zdjęcia na schodach kościoła, korowód pocztów sztandarowych i zaproszonych gości w asyście piechcińskiej Regionalnej Orkiestry „Kujawy” przemaszerował ulicami sołectwa na strzelnicę.

Tam, po przywitaniu wszystkich gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych gminy Barcin i powiatu żnińskiego, sympatycy wspierający Piechcińskie Bractwo Kurkowe, władze Okręgu Bydgoskiego i Prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej oraz siostry i bracia z Dinklage (Niemcy), Okręgu Bydgoskiego: Kcyni, Nakła, Sępólna Krajeńskiego, Solca Kujawskiego, Szubina i Więcborka; Okręgu Leszczyńskiego: Śmigla; Okręgu Pomorskiego: Brus, Czarnego, Grudziądza, Kościerzyny, Lidzbarka, Torunia i Tucholi; Okręgu Poznańskiego: Mosiny, Mieściska, Piły, Poznania, Wągrowca, Witkowa i Wrześni, i odśpiewaniu hymnu brackiego, przystąpiono do wręczenia orderów i medali pamiątkowych.

Za pracę na rzecz ruchu brackiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Zjednoczenia KBS RP uhonorowani zostali: siostra Barbara Wawryk, brat Piotr Gombiński i brat Andrzej Wiśniewski. Krzyż Oficerski do tego samego Orderu otrzymali bracia: Bogusław Nowak i Tadeusz Ruciński.
Odznakę 25-lecia PBK wręczono: Stanisławowi Sobczykowi (Dyrektorowi Cementowni Lafarge), ks. prałatowi Stefanowi Balcerzakowi, kapelmistrzowi Ireneuszowi Kocikowi oraz braciom Piotrowi Gąbińskiemu, Tadeuszowi Rucińskiemu, Bogusławowi Nowakowi, Józefowi Barczewskiemu, Zenonowi Górnemu i Andrzejowi Wiśniewskiemu. Natomiast Medal pamiątkowy 25-lecia PBK otrzymali: brat Adam Gołembowski – Prezes Zjednoczenia KBS RP, p. Zbigniew Jaszczuk – Starosta Żniński, p. Józefa Błajet – Przewodnicząca Rady Powiatu Żnińskiego, p. Michał Pęziak – Burmistrz gminy Barcin, ks. prałat Stefan Balcerzak, p. Krystyna Bartecka, p. Stanisław Sobczyk, p. Rafał Szewczak, p. Waldemar Szałkowski, p. Włodzimierz Osuch, p. Piotr Gabiński oraz bracia Grzegorz Śledziński (Nakło), Tadeusz Ruciński, Bogusław Nowak i Grzegorz Hoffman. Na cześć odznaczonych oddano salwę honorową z broni czarno prochowej i armaty.

Część oficjalną zamknęły życzenia składane przez przybyłych gości, które w imieniu Bractwa odbierał Prezes Czesław Michalski wraz z małżonką Aleksandrą. Pod adresem jubilatów skierowano wiele ciepłych słów podsumowujących dotychczasową pracę oraz życzenia sił i kontynuowania tradycji brackich na kolejne – przynajmniej 25 lat.

Następnie rozpoczęto turniej strzelecki, który trwał do późnych godzin wieczornych. Wyniki zmagań strzelców – po nie ukrywajmy zaciętej rywalizacji – prezentujemy poniżej.

Członkowie bractw kurkowych są przyzwyczajeni do harmonogramu uroczystości o jubileuszowym charakterze, ale dla kogoś spoza ruchu brackiego impreza tego typu może być naprawdę zaskakująca. - Jestem pod wielkim wrażeniem przede wszystkim tego jak długo Piechcińskie Bractwo Kurkowe kultywuje tradycje ruchu brackiego, potem tego jaką sympatią cieszy się wśród innych członków tego ruchu - jest tutaj tyle sztandarów, tylu sympatycznych ludzi, którzy chcą wspólnie z Piechcinem świętować ten ważny jubileusz - to jest piękne i budujące. Niesamowicie zaskoczyła mnie też gościnność mieszkańców i samych członków bractwa. Pierwszy raz w życiu jestem na uroczystości brackiej i przyznam szczerze - czuję się bardzo dobrze, wręcz swojsko. No i podoba mi się obcowanie z bronią. Cieszę się, że tu jestem. - powiedziała Barbara Świątkiewicz ze Stargardu Szczecińskiego, która do Piechcina przyjechała na zaproszenie jednego z członków bractwa.
MS

WYNIKI STRZELANIA:

PUCHAR PAŁUK
I m-ce KBS Śmigiel
II m-ce KBS Kcynia
III m-ce KBS Sępólno Krajeńskie

TARCZA JUBILEUSZOWA
I m-ce brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)
II m-ce brat Tadeusz Dekiert (Śmigiel)
III m-ce brat Eugeniusz Nawrocki (Śmigiel)

TARCZA PAŁUCKA
I m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)
II m-ce brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)
III m-ce brat Jerzy Małka (Brusy)

TARCZA BRACKA
I m-ce brat Jerzy Małka (Brusy)
II m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)
III m-ce Witold Wiśniewski (Witkowo)

TARCZA BURMISTRZA
I m-ce brat Tadeusz Dekiert (Śmigiel)
II m-ce brat Mariusz Adamczyk (Czarne)
III m-ce brat Mirosław Chudzik (Kcynia)

TARCZA PZŁ
I m-ce brat Piotr Ładziak (Lidzbark Welski)
II m-ce Zbigniew Sadowski
III m-ce brat Andrzej Gwizdała (Czarne)

TARCZA DLA PAŃ I MŁODZIEŻY
I m-ce Dominik Nowakowski
II m-ce Karolina Rachwał
III m-ce Maria Homa

KARABIN CZARNO PROCHOWY
I m-ce brat Bogusław Nowak (Piechcin)
II m-ce brat Witold Wiśniewski (Witkowo)
III m-ce brat Mieczysław Klajda (Nakło)

PISTOLET CZARNO PROCHOWY
I m-ce brat Bogusław Nowak (Piechcin)
II m-ce brat Witold Wiśniewski (Witkowo)
III m-ce Anita Fiącek (Stargard Szczeciński)

PISTOLET SPORTOWY 25 M
I m-ce brat Stanisław Tomczyk (Mieścisko)
II m-ce brat Mikołaj Popławski (Mosina)
III m-ce brat Marcin Kornalewicz (Piechcin)

PISTOLET SPORTOWY 50 M
I m-ce brat Zbigniew Madej (Sępólno Krajeńskie)
II m-ce brat Mikołaj Popławski (Mosina)
III m-ce brat Tomasz Wojciechowski (Kcynia)

ZAPADKI
I m-ce siostra Magdalena Chudzik (Kcynia)
II m-ce Zbigniew Sadowski
III m-ce brat Tadeusz Dekiert (Śmigiel)

KUR
I m-ce brat Bogusław Nowak (Piechcin)
II m-ce brat Paweł Lisiak (Witkowo)
III m-ce brat Stanisław Maciejewski (Mosina)


21.09.2015 r.

KURKOWIE NA ZLOCIE ORGANIZACJI PROOBRONNYCH

Ponad 100 osób pod przewodnictwem Prezesa Adama Gołembowskiego reprezentowało 17 września 2015 r. podczas I Zlotu Organizacji Proobronnych w Warszawie Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej.

I Zlot Organizacji Proobronnych „Tobie, Ojczyzno!”, w którym uczestniczyło kilka tysięcy członków różnych organizacji proobronnych, rozpoczął się uroczystym apelem przed Grobem Nieznanego Żołnierza na Placu Marszałka Piłsudskiego. Gości, wśród których znaleźli się: Tomasz Siemoniak – wicepremier i minister Obrony Narodowej, gen. Mieczysław Gocul – szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, Beata Oczkowicz – podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, gen. broni dr Mirosław Różański – dowódca generalny Resortu Sił Zbrojnych, prof. dr hab. Leszek Żukowski – Prezes Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Czesław Jóźwik – dyrektor Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Janusz Onyszkiewicz – były minister obrony, gen. bryg. Marek Borowski – zastępca Komendanta Głównego Straży Granicznej, nadbryg. Piotr Kwiatkowski – zastępca Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, Anna Maria Anders - córka generała Władysława Andersa oraz parlamentarzyści, przedstawiciele duszpasterstw wojskowych, jednostek wojskowych, lokalnych władz samorządowych, środowisk kombatanckich, służb mundurowych, harcerstwa, grup rekonstrukcji historycznych i bractw kurkowych, przywitał gen. dyw. w st. spocz. prof. dr hab. Bogusław Pacek – Prezes Federacji Organizacji Proobronnych i jednocześnie pełnomocnik ministra ds. Inicjatyw Proobronnych.

Gen. Pacek wyjaśnił, iż pomysł spotkania zrodził się nie tylko po to, aby oddać hołd Polakom, którzy 76 lat wcześniej walczyli podczas sowieckiej agresji na Polskę, ale przede wszystkim po to, aby zapewnić Polaków, iż organizacje paramilitarne kochają swój kraj: - Przyszliśmy dziś, aby powiedzieć, że jesteśmy gotowi bronić Polski i Polaków, że jesteśmy w stanie zadbać o bezpieczeństwo Polaków. Stworzyliśmy Federację Organizacji Proobronnych, aby skonsolidować nasze siły, szkolić się i działać na rzecz systemu obronnego. Chcemy pod nadzorem wojska przygotować organizacje paramilitarne do wykonywania zadań jako samodzielne podmioty obrony terytorialnej – podkreślił.
Głos zabrali również zaproszeni goście. Minister Obrony Narodowej swe przemówienie zaczął od podkreślenia znaczenia ilości zebranych przed Grobem Nieznanego Żołnierza: - Serce rośnie, gdy widzi się dziś Plac Piłsudskiego zapełniony tyloma młodymi ludźmi w mundurach. Chcę, żebyście czuli wsparcie i wiedzieli, iż nie traktuję Waszej działalności jako zabawy, a jako prawdziwą służbę - powiedział Tomasz Siemoniak.
O poważnym podejściu do sprawy i prawdziwym zaangażowaniu przekonywała Karolina Ratajczak, st. strzelec: - Pragniemy zaprosić do naszych szeregów wszystkich tych, którzy kierują się najwyższym dobrem Polski i chcą razem z nami, opierając się na historycznych wzorcach polskiego wojska, kształtować patriotyczną postawę młodzieży, brać czynny udział w systemie zarządzania kryzysowego i uczestniczyć w przygotowaniu do obrony swojej ojcowizny. Zwracamy się z apelem do polskich władz i ludzi dobrej woli o wsparcie.

Uroczysty apel zakończono składaniem wieńców i defiladą Kompanii Honorowej Wojska Polskiego oraz pododdziałów organizacji proobronnych i klas mundurowych.

O to jak na tle wszystkich zebranych zaprezentowali się członkowie bractw kurkowych zapytaliśmy brata Adama Gołembowskiego – Prezesa Zjednoczenia. - Uważam, że przybywając do Warszawy w ilości ponad stu osób pokazaliśmy, iż pomimo różnorodności naszych umundurowań, jesteśmy silną, zgraną grupą, której nie można pomijać przy rozmowach o obronności naszego kraju. Zjazd tak wielu bractw uważam za sukces i cieszę się, że o nas, o bractwach kurkowych, usłyszałem pozytywne opinie od ludzi na najwyższym szczeblu. Mam nadzieję, że to zaprocentuje – podkreślił Prezes.
W pamięci braci ten wyjazd zapisze się na długo – kto wie czy nie na zawsze.

- Mogę powiedzieć tylko jedno zdanie o tym wydarzeniu – impreza przednia, wrażenia niesamowite, cieszę się, że mogłem tu być – podkreślił brat Edmund Rózga, Prezes Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Sępólnie Krajeńskim. Pociągnięty za język dodał: - Stojąc na Placu Piłsudskiego dziś 17 września i widząc tak liczną grupę nie tylko delegatów Zjednoczenia, ale wszystkich mundurowych, przypomniał mi się dzień przysięgi i czas tuż przed nią – codzienne ćwiczenia od rana do wieczora, właśnie w tym samym miejscu. Minęło ponad 40 lat a jakby nic się w moim życiu nie zmieniło – wyjaśnił.

Tuż przed defiladą jeden z przedstawicieli naszej formacji powiedział: - Zgłosiliśmy gotowość bojową i chwalą nas za to, ale miejmy nadzieję, że nie będzie konieczne wykorzystanie tego w praktyce.

Z Okręgu Bydgoskiego w uroczystościach udział wzięli członkowie bractw z Kcyni (siostra Barbara Wojciechowska, bracia: Marek Michalak, Krzysztof Larski, Eugeniusz Chudzik i Tomasz Wojciechowski), Piechcina (bracia Patryk Pijarowski i Zbigniew Wiśniewski), Sępólna Krajeńskiego (bracia: Edmund Rózga, Zbigniew Madej, Andrzej Porożyński i Strzegomski) oraz z Solca Kujawskiego (siostra Małgorzata Siemianowska i brat Jarosław Gronowski).

MS


03.09.2015r

Zaproszenie na uroczysty apel do Warszawy.

Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej otrzymało od Federacji Organizacji Proobronnych zaproszenie na uroczysty apel przed Grobem Nieznanego Żołnierza, który odbędzie się w dniu 17.09.2015r w Warszawie. Początek uroczystości dn. 17.09.2015r o godzinie 10.00 na Placu Marszałka Józefa Piłsudzkiego na które składać się będą okolicznościowe przemówienia, uroczysta zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, złożenie wieńcy i kwiatów oraz defilada wszystkich uczestników apelu. Patronat nad uroczystościami sprawuje Wicepremier Rady Ministrów - Minister Obrony Narodowej Tomasz Siemoniak. Asystę honorową dla uroczystości stanowić będą Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Kompania Reprezentacyjna Wojska Polskiego. Po uroczystościach na Placu Marszałka Piłsudzkiego (w godzinach 12.00 - 17.00) odbędzie się na terenie Akademii Obrony Narodowej piknik wszystkich uczestników biorących udział w uroczystości.

Jest to pierwsza tego typu uroczystość na którą zaproszono naszą organizację, co stanowi niewątpliwie akceptację naszego ruchu i postrzeganie jego działań i siły w perspektywie ogólnopolskiej. Od nas samych zależy czy biorąc liczny udział w tej uroczystości pokażemy nasze zaangażowanie i jedność dla postrzegania naszej organizacji, a poprzez zaistnienie w strukturach organizacji proobronnych zyskać możliwość rozwiązywania problemów istotnych dla ruchu brackiego.

Do końca tygodnia mamy otrzymać oficjalny program uroczystości, a z uwagi na krótki okres do 17.09.2015r zwołuję w dniu 08.09.2015r posiedzenie Zarządu Okręgu w celu podjęcia środków organizacyjnych dla braci, którzy byliby chętni do udziału w uroczystościach.

Prezes Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP


Strzelanie o tytuł Króla Zniwnego Okręgu Bydgoskiego

Turniej strzelecki o tytuł Króla Żniwnego Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP odbędzie się w dniu 03.10.2015r (sobota) na strzelnicy KBS Sępólno Krajeńskie. Początek zawodów o godzinie 12.00.


Strzelanie o tytuł Mistrza Okręgu Bydgoskiego

Zarząd Okręgu zawiadamia Braci Kurkowych, że turniej strzelecki o tytuł Mistrza Okręgu Bydgoskiego ZKBS RP odbędzie się 27.09.2015r (niedziela) na strzelnicy KBS Kcynia. Początek turnieju o godzinie 11.00.


29.08.2015r.

Kolejna strzelnica w okręgu

25 kwietnia członkowie Okręgu spotkali się w Więcborku, aby świętować z tamtejszym bractwem otwarcie strzelnicy. uroczystości rozpoczęły się na więcborskim rynku zbiórką pocztów sztandarowych i złożeniem pamiątkowej wiązanki przy pomniku Orła Białego, po czym orszak przemaszerował do kościoła Parafialnego na urzoczystą mszę świętą. po niej korowód przy dżwiękach orkiestry dętej przeszedł na strzelnicę, gdzie odbyło się jej uroczyste poświęcenie, przecięcie wstęgi, wręczenie oddznaczeń zasłuzonym członkom więcborskiego bractwa i tradycyjny turniej strzelecki.

Opracowała: MS


28.08.2015r.

XIV Kongres Zjednoczenia

Pierwsza okazja do oficjalnego wystapienia nowych władz okręgu był XIV Kongres Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich Rzeczypospolitej Polskiej, który odbył się w dniach 17 - 18 kwietnia br. w Tarnowskich Górach. Zarząd Okręgu Bydgoskiego reprezentowali: Prezes Krzysztof Larski i Sekretarz Małgorzata Siemianowska wspierani przez członków bractw z Kcyni (brat Marek Michalak), Piechcina (brat Patryk Pijarowski), Solca Kujawskiego (brat Jan Zajkowski) i Szubina (brat Andrzej Kokociński). Pierwszego dnia licznie zebrani bracia kurkowi przemaszerowali z Placu Wolności na tarnogórski rynek, gdzie odbyło się oficjalne otwarcie Zjazdu. Gości przybyłych z 82 bractw powitali przedstawiciele władz lokalnych i miejscowego bractwa. Następnie korowód udał się do kościoła pw. św.Apostołów Piotra i Pawła na mszę koncelebrowaną pod przewodnictwem Jego Ekscelencji ks. bp. Jana Kopca, Ordynariusza Diecezji Gliwickiej. Napełnieni kazaniem przypominającym historię ruchu brackiego i podkreślającym jego znaczenie, siostry i bracia udali sie do Kompleksu Zamkowego w Starych Tarnowicach, gdzie po smacznym obiedzie rozpoczęto obrady. Na uwagę zasługuje fakt, iż w składzie Komisji Mandatowo - Wyborczej, której zadaniem jest czuwanie nad sprawnym i zgodnym ze statutem przebiegiem wyborów, znalazła się nasza siostra Małgorzata Siemianowska. To był mój pierwszy Kongres i dlatego powołanie do komisji było dla mnie niezwykle ważnym akcentem, świadczącym o zaufaniu ze strony braci. Sama organizacja zjazdu także zrobiła na mnie dobre wrażenie. Ale i tak najlepiej oceniam drugi dzień. Faktycznie sobota była pełna wrażeń - w programie zjazdu znalazło się zwiedzanie Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu włącznie z możliwością wypróbowania broni laserowej na wideostrzelnicy i toru przeszkód, oraz tradycyjne brackie strzelanie na strzelnicy wojskowej. Najważniejszą spośród konkurencji było oczywiście strzelanie o tytuł Króla Zjednoczenia, które to zmagania wygrał brat Piotr Sitarz z Ostrowa Wielkopolskiego.

Opracowała: MS


28.08.2015r.

Walne wyborcze okręgu bydgoskiego

Zaskakujący przebieg miały tegoroczne wybory do władz Okręgu Bydgoskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich rzeczypospolitej Polskiej, które odbyły się 20 marca 2015r w sypniewskim pałacu.Pierwsza częśc walnego zebrania tj. przedstawienie nsprawozdań za rok 2014 noraz udzielenie absolutorium przebiegła bez niespodzianek. Atmosfera w sali sypniewskiego pałacu zrobiła się gorąca kiedy rozpoczęto procedurę wyborów Prezesa Okręgu i zgłoszono aż trzy kandydatury do pełnienia tej funkcji: brata Kazimierza Wilczyńskiego (Więcbork), brata Jana Zajkowskiego (Solec Kujawski) oraz brata Krzysztofa Larskiego (Kcynia). Zanim komisja przygotowała karty do głosowania, ogłoszono krótką przerwę, po której zakończeniu - ku zaskoczeniu zebranych - dwóch kandydatów zrezygnowało z dalszej walki, oddając swoje głosy na rzecz brata Krzysztofa. Ostatecznie jednak przystapiono do głosowania z trzema kandydatami, a wybory wygrał faworyt - brat Krzysztof Larski. Jako że w pierwszej części zebrania podjęto uchwałę dającą nowemu prezesowi pierwszeństwo w doborze członków zarządu, nowy prezes skorzystał z tej mozliwości. Przedstawiony przez prezesa Zarząd Okręgu Bydgoskiego na dadencję 2015-2018 zaakceptowano jednomyślnie, a w jego skład weszli:

 1. Prezes Zarządu - brat Krzysztof Larski (KBS Kcynia)
 2. V-ce Prezes - brat Kazimierz Wilczyński (KBS Więcbork)
 3. Sekretarz - siostra Małgorzata Siemianowska (KBS Solec Kujawski)
 4. Skarbnik - brat Przemysław Chudzik (KBS Kcynia)
 5. Strzelmistrz - brat Zbigniew Madej (KBS Sępólno Krajeńskie)
 6. Marszałek - brat jarosław Gronowski (KBS Solec Kujawski)
 7. Członek Zarządu - brat Roman Jabłoński (NBK Nakło n/Notecią)

Do Komisji Rewizyjnej zaproponowano i wybrano:

 1. Przewodniczący - brat Zbigniew Wiśniewski (PBK Piechcin)
 2. Członek - brat Andrzej Porożyński (KBS Sępólno Krajeńskie)
 3. Członek - brat Tomasz Wojciechowski (KBS Kcynia)

Do Sądu Honorowego:

 1. Przewodniczący - brat Jan Krzyżanowski (KBS Kcynia)
 2. Członek - brat Jan Zajkowski (KBS Solec Kujawski)
 3. Członek - brat Eugeniusz Chudzik (KBS Kcynia)

Powołani do działania na rzecz Okręgu Bydgoskiego odebrali życzenia owocnej pracy i spokojnej kadencji. Zebranie zakończono wykonaniem pamiątkowej fotografii.

Opracowała: MS

 


09.08.2015r.

OGŁOSZENIE

Z dumą zawiadamiamy, że strona Okręgu Bydgoskiego KBS uzyskała nową szatę graficzną i została odświeżona. W najbliższym czasie pojawią się nowe artykuły oraz aktualności z życia Bractwa.

Administracja